Ei Putin ole syypää yksin. Jokainen joka aseeseen tarttuu ja hyökkää, on syyllinen. Sotilaiden pitäisi kieltäytyä, vaikka uhattaisiin kuolemanrangaistuksella.
Venäläisen sotilaan pitäisi kieltäyä hyökkäämästä
5
1832
Vastaukset
- Anonyymi
Kieltäytyisitkö sinä rauhanturvaamisesta? Tai harjoituksista? Jotka nyt sattuvat olemaan naapurivaltiossa?
Ota huomioon, että Venäjän varusmiehet eivät välttämättä ole penaalin terävämpiä kyniä. Koulutustaso ei ole kovin kummoinen ja internetistäkään ei välttämättä osata lukea kuin venäjänkielisiä tekstejä, jos niitäkään. Ja vaikka osattaisi, ei osattaisi löytää totuutta.
Kannattaa huomioida, että Venäjän kansaa on pidetty pitkään sumuverhon takana. Heidän käsityksensä Euroopan tilanteesta on aivan erilainen kuin meidän. - Anonyymi
Sotilaat menevät sinne mihin esimies käskee, tässä tapauksessa rauhanturvatehtäviin Ukrainaan. Siinä sivussa käsky on käynyt etsiä Ukrainasta natseja ja narkomaaneja. Narkkeja voi muutama löytyä, mutta natsit taitavat olla keski-iältään jo sata-vuotiaita joten niiden löytyminen lienee epävarmaa.
Jokainen ihminen haluaa elää, joten on helpompi huudella sotapoikien osasyyllisyyden perään kuin asettaa itsensä heidän asemaansa. Kieltäytyminen tietää Naganin luotia niskaan, sotatoimista saattaa selvitä hengissä.
Turha tätä vainoharhaista ja patologista valehtelijaa Putinia on pitää syyttömänä tai vain osasyyllisenä. Nuoret venäläispojat eivät ole murhaamassa ukrainalaisia ja tapattamassa itseään muutoin kuin Putinin käskystä.
Pääryssä on kussut koko ihmiskuntaa silmille. - Anonyymi
Mitä noita venäläisten sotilaiden ottamia videoita on näkynyt, niin eivät nuo miltään huippukovilta ammattisotilailta vaikuta.
- Anonyymi
Siellähän on iso määrä varusmiehiä. Jotka tosiaan kuvittelivat menevänsä harjoituksiin. Tai jotain. Mutta ei ainakaan sotimaan.
Ja todellakin, venäläinen keskivertojantteri, parikymppinen, ei oikeasti tiedä minkälainen tämä maailma on. Ja millainen Venäjä siinä maailmassa on.
- Anonyymi
Olisitko itse ensimmäinen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576483Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3455538Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1685176Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1414962Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204210Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite412876Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202706Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32488Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282437- 792126