En ole yliopistossa koskaan opiskellut, mutta olen ymmärtänyt että opiskelijat päätyvät tekemään lopulta joninlaisen opinnäytetyön. Tiedekunnasta en osaa myöskään sanoa, mutta jollekin voisi olla hyvä aihekokonaisuutena Suoramainonta. Lähinnä se mitä tungetaan koteihimme postiluukuista. Suoramanonna historia, kehitys, hinta ja kustannukset, kierrätys, ympäristön kokonaisvaikutus, vaikutus ostokäyttätymiseen, tuotteiden hintaan, tarpeellisuus, muiden valtioiden suoramainonta ja ennen kaikkea sen hiilijalanjälki ilmastomuutoksen kannalta. Tämä ehdotus, jotta minusta täysin tarpeeton asia saisi vhdoin julkisuutta ja kiellettäisiin. Se puu mitä siihen käytetään voitaisiin käyttää muuhun tai jättää hiilinieluksi.
Opinnäytetyöehdotus
5
517
Vastaukset
- Anonyymi
Kannatetaan! Loistava aihe👍🏼👍🏼
- Anonyymi
Oletteko tulleet ajatelleeksi, että nuo opinnäytetyöt / lopputyöt ovat myös vallankäyttöä ja kaikkien alistamista samaan (haitalliseen) muottiin ?
Jos oppilaitoksen teoriatunneilla tietty asia on opetettu tavalla A, niin uskaltaako opiskelija kirjoittaa opinnäytetyöhönsä sama asia tavalla B (joka on teknisesti parempi kuin tapa A), vai tuleeko opiskelija painostetuksi laittamaan opinnäytetyöhönsä asia teoriatunneilla opetetulla tavalla A (vaikka se on teknisesti huonompi) siksi, että JOS opiskelija uskaltaisi laittaa asia opinnäytetyöhönsä asia paremmalla tavalla B, niin työn valvojalla on oikeus hylätä opinnäytetyö, ja tällä (hylkäämisellä) olisi vakavia vaikutuksia opiskelijan tulevalle urakehitykselle, ja siksi opiskelija kokee olonsa painostetuksi, ja siksi laittaa asian opinnäytetyöhönsä tavalla A (sen teknisestä huonommuudesta huolimatta), ettei ottaisi riskiä siitä, että suurteollisuuden etuja ehkä valvova työn valvoja saattaisi hylätä opinnäytetyön, jos siinä asia olisi tehty teknisesti paremmalla tavalla B.
Julkisuudessa on joskus keskusteltu etiikasta yliopisto- ja korkeakouluopiskelussa.
Miksi nämä etiikan edistäjät eivät puutu tähän, eli että opiskelijoille tahallaan opetetaan huonompi tapa, ja mahdollisesti myös syrjitään niitä (keskimääräistä älykkäämpiä) opiskelijoita, jotka itsenäisesti oivaltavat, että asian voisi tehdä paremmalla tavalla kuin se tapa, mitä teoriatunneilla on opetettu ?
Esittämäni parempi tapa olisi myös kestävän kehityksen tavoitteiden mukaista.
Kyse on siis siitä, että teoriatunneilla opetettava huonompi tapa (elektroniikkasuunnittelussa) johtaa laitteisiin, jossa on tahallaan sisäänrakennettu hajoamismekanismi.
Esittämäni parempi tapa taas johtaisi pitkäikäisempiin laitteisiin, jotka antaisivat ostajalle (olipa tämä kuluttaja tai toinen yritys, joka käyttää laitetta oman liiketoimintansa tarpeisiin) paremman vastineen ostajan maksamalle hinnalle.
Tämä ei kuitenkaan ole valmistajayrityksen taloudellisten etujen mukaista.
Valmistajayrityksellehän on edullisempaa tehdä laitteita, joissa on tuo sisäänrakennettu hajoamismekanismi, sillä nyt asiakkaalle voidaan myydä uusi kallis piirikortti kun laitteen alkuperäinen piirikortti hajoaa. Eli rahastetaan ostajaa myös jälkikäteen sen lisäksi, mitä ostaja maksaa laitteen kauppahintana.
Miksi alan koulutuksessa teoriatunneilla opetetaan tuo tapa, miten tehdä laitteita, joissa on sisäänrakennettu hajoamismekanismi, vaikka samalla (TAI JOPA halvemmalla) tuotantokustannuksella voitaisiin tehdä kestävämpiä laitteita ?
Onko muka alan koulutuslaitosten tehtävä tuottaa sellaisia insinöörejä, joiden osaaminen tuottaa automaattisesti noita sisäänrakennetun hajoamismekanismin sisältäviä ratkaisuja ?
Esimerkki tällaisesta piirikaaviosta (opinnäytetyö ; LUT, tammikuu 2022), jossa nimenomaan ON tuollainen sisäänrakennetun hajoamismekanismin sisältävä ratkaisu:
https://lutpub.lut.fi/bitstream/handle/10024/163696/kandidaatintyo_jokinen_matti.pdf?sequence=1
Yritin laittaa tähän selityksen, miten tuota kytkentää voisi parantaa - mutta ei mennyt läpi, koska silloin kirjoituksen sallittu maksimipituus ylittyisi. - Anonyymi
lappu ei mainoksia postiluukkuun
- Anonyymi
kyl mulle mainokset paperiset mainokset kelpaa.
Aina niitä tulee luetuksi ja plarattua. Ovat ihan hyödyllisiä. Saa
ihan kivoja ostosvinkkejä. Yhteen ohkaseen muutaman sivun
paperimainoslehdykäiseen saa ympättyä kymmenittäin tarjouksia ja ostovinkkejä.
Jokaiselle siis jotakin lompakkonsa mukaan. Sen sijaan netin digimainokset ja Tv mainokset ovat ajankäytöllistä haaskausta. Huono tehopainosuhde.
Jotkut laittaa postilaatikkoonsa ja ulkooveensa "Ei mainoksia" kylttejä.
itse en meinaa semmoista laittaa. Voisin laittaa "Mainoksia tänne kyllä kiitos".
P.S. Paperisiin mainoslehtisiin voisi lisätä mukaan sanaristikoita ja sudokuja.
Siinä minun ilmainen opinäytetyöehdotelmani juuri nyt gradutyötänsä pohtivalle, Se on idearikkautta. Ota ja vie ja valmistu huippuarvosanoin. - Anonyymi
Jutahärkä kirjoittaa opinnäytetyönzä zarillon herkullisista burgereizta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741