Kun tuosta itsekurista tuli puhetta, niin muistutetaan, että huomenna on Ekadashi, eli kaksi kertaa kuukaudessa oleva paastopäivä.
Aihetta sivuttiinkin täällä jo aiemmin: http://tinyurl.com/9qr7b
Ja sitten asiaan miksi, eli miksi rajoittaa syömistään; onko tämä nyt vaan taas tällainen höh sääntö.
Paastotessa ajatukset kirkastuvat. Paastotessa ruumis puhdistuu. Paastotessa myös muistutamme itseämme kehon orjuutemme realiteeteista, kuinka paljon mielemme vielä kaipaa aistien hedelmiä. Todellisuuteen palauttavaa, kasvattavaa.
Huomenissa Ekadashi
12
786
Vastaukset
- lalita
Nirjala ja 125 kierrosta japamalaa, eikös se niin mennyt... :)?
- Madhava
Huomenna ei näytä kiireitä olevan (kop kop), voisihan tuota katsoa jos puhtia riittää kahteen lakhaan. Jos en sitten tänne päädy sepustelemaan tarinaa taas kirjakaupalla... Ulkoilmassa olis kivempaa, mutta eipä näytä tänne aurinko paistavan enkä viitsi sateeseen mennä istumaan. Radha-kundallakin kuulemma vettä tulee harvasen päivä, tuli rakeita pari päivää sitten veden kaveriksi.
- lalita
Madhava kirjoitti:
Huomenna ei näytä kiireitä olevan (kop kop), voisihan tuota katsoa jos puhtia riittää kahteen lakhaan. Jos en sitten tänne päädy sepustelemaan tarinaa taas kirjakaupalla... Ulkoilmassa olis kivempaa, mutta eipä näytä tänne aurinko paistavan enkä viitsi sateeseen mennä istumaan. Radha-kundallakin kuulemma vettä tulee harvasen päivä, tuli rakeita pari päivää sitten veden kaveriksi.
:) Radha-kunda... !
- Madhava
lalita kirjoitti:
:) Radha-kunda... !
Siellä tosiaan vettä ropisee. Nyt pitäisi olla sellaiset about 35 astetta lämmintä normaalin mallin mukaan. Vesi vielä menettelee, mutta nuo kerran tulleet rakeet vähän tosiaan ihmetyttivät.
- lalita
Madhava kirjoitti:
Siellä tosiaan vettä ropisee. Nyt pitäisi olla sellaiset about 35 astetta lämmintä normaalin mallin mukaan. Vesi vielä menettelee, mutta nuo kerran tulleet rakeet vähän tosiaan ihmetyttivät.
Eikös sellaiset kuurot kuulu tuonne helmikuulle... Vaikka taitaa olla hieman pohjoisempana tuo kuin mitä itse olen kokenut. Mutta ohhoh.
Vaan olipa kiva kyllä muistaa eräskin Mayapur Dham Parikram-kokemus, kun "Jaya Jagannath, Jaya Baladev, Jaya Subhadra" tarjosivat suojapaikan VALTAVILTA, pienen nyrkin kokoisilta rakeilta (ei ollut aiemmin tullut sellaista vastaan, ihan käsittämätöntä... Jotenkin huvittavaa oli, että itseasiassa minun guru-daksinani oli muutaman muun oppiveljen ja -sisaren vastaavien lahjoitusten ohella käytetty sen temppelin kunnostamiseen... :)... Siellä viimeksi käydessäni en ollutkaan enää tunnistaa paikkaa samaksi, mutta se on jo toinen juttu... Että sellaista kokemuksellisuutta). - kukkahattutäti
lalita kirjoitti:
Eikös sellaiset kuurot kuulu tuonne helmikuulle... Vaikka taitaa olla hieman pohjoisempana tuo kuin mitä itse olen kokenut. Mutta ohhoh.
Vaan olipa kiva kyllä muistaa eräskin Mayapur Dham Parikram-kokemus, kun "Jaya Jagannath, Jaya Baladev, Jaya Subhadra" tarjosivat suojapaikan VALTAVILTA, pienen nyrkin kokoisilta rakeilta (ei ollut aiemmin tullut sellaista vastaan, ihan käsittämätöntä... Jotenkin huvittavaa oli, että itseasiassa minun guru-daksinani oli muutaman muun oppiveljen ja -sisaren vastaavien lahjoitusten ohella käytetty sen temppelin kunnostamiseen... :)... Siellä viimeksi käydessäni en ollutkaan enää tunnistaa paikkaa samaksi, mutta se on jo toinen juttu... Että sellaista kokemuksellisuutta).kiinnostaisi tietää?
No, ei ole pakko vastata :) - lalita
kukkahattutäti kirjoitti:
kiinnostaisi tietää?
No, ei ole pakko vastata :)Hei, Kukkahattutäti!
Mainitsemani Jagannath Mandir on tavattoman kaunis temppeli keskellä bengalilaisviidakkoa ja tuo kokemus oli siis itselleni huima (oikeastaan, jos tuollaisen "hailing"-kuuron alle jää, voi kyllä olla todellisessa hengenvaarassa). Koominen se on ehkä vain tietyllä hienovaraisella tavalla (en ole ivan tai ironian ystävä itse). Jokin hauska vetovoima liittyy myös Baladevaan, Subhadraan ja Jagannathaan. Raekuuroja Dhamassa-tematiikka vain synnytti sen "kokemuksellisen" kirjoitukseni, hyvin yksinkertaisella ja kauniilla tavalla, ainakin itselleni. D'accord? - kukkahattutäti
lalita kirjoitti:
Hei, Kukkahattutäti!
Mainitsemani Jagannath Mandir on tavattoman kaunis temppeli keskellä bengalilaisviidakkoa ja tuo kokemus oli siis itselleni huima (oikeastaan, jos tuollaisen "hailing"-kuuron alle jää, voi kyllä olla todellisessa hengenvaarassa). Koominen se on ehkä vain tietyllä hienovaraisella tavalla (en ole ivan tai ironian ystävä itse). Jokin hauska vetovoima liittyy myös Baladevaan, Subhadraan ja Jagannathaan. Raekuuroja Dhamassa-tematiikka vain synnytti sen "kokemuksellisen" kirjoitukseni, hyvin yksinkertaisella ja kauniilla tavalla, ainakin itselleni. D'accord?ok. :)
- lalita
lalita kirjoitti:
Hei, Kukkahattutäti!
Mainitsemani Jagannath Mandir on tavattoman kaunis temppeli keskellä bengalilaisviidakkoa ja tuo kokemus oli siis itselleni huima (oikeastaan, jos tuollaisen "hailing"-kuuron alle jää, voi kyllä olla todellisessa hengenvaarassa). Koominen se on ehkä vain tietyllä hienovaraisella tavalla (en ole ivan tai ironian ystävä itse). Jokin hauska vetovoima liittyy myös Baladevaan, Subhadraan ja Jagannathaan. Raekuuroja Dhamassa-tematiikka vain synnytti sen "kokemuksellisen" kirjoitukseni, hyvin yksinkertaisella ja kauniilla tavalla, ainakin itselleni. D'accord?--- hauska vetovoima ---
Erityisesti vetovoimakokemus Mathurassa oli sydämenkääntävä, monella tapaa! :) Sellaisia lähinnä mietiskelin noita kirjoitellessani...
- Vaisnava
Paastoaminen parantaa itsekuria ja lisää kiitollisuutta siitä, että me saamme ruokaa joka päivä. En tosin ole uskaltanut paastota raskausaikana enkä nyt imetysaikana, joten viime ekadasinvietostani on aikaa.
Tosin minua tässäkin kiinnostaa eniten paaston tarkoitus: edes kahdesti kuussa pitäisi ihmisellä olla mahdollisuus keskittyä hengellisiin asioihin, jopa naisilla, jotka yleensä tekevät joka päivä ruokaa! - gaborone
*jupisee itsekseen* Miksen mä koskaan kuule/huomaa/tajua kuin vasta seuraavana päivänä että edellinen päivä oli ekadasi..
Hare Krishna! - Madhava
Lalita kyseli vanhemmassa topikissa:
### Mikä mahtaa olla tarina näiden rajoitusten takana? Synti mokoma niihinkin paennut?
--- välttävät myös eri kaaleja (kerä-, kukka-, parsa-), munakoisoa, tomaattia ja erilaisia salaatteja, pinaatteja, porkkanaa jne. --- ###
Harva tuota synnin keräytymää edes riisissä pohtii näin käytännössä. Näin raaga-margaa kun seurataan, niin pääpaino tuppaa olemaan aina ajatusmallilla, jossa haetaan kunkin toiminnon yhteyttä Krishnan rakkauteen. Ekadashi tarjoaa siihen tilaisuuden irroittautumalla ruumiin tarpeista ja syventymällä bhajanaan tavallista enemmän.
Esimerkiksi kaikki nuo yllämainitut kasvikset jätetään pois dieetin yksinkertaistamiseksi. Yritetäänhän siinä vihjata, että helpommalla selviät jos et kokkaa ja käytät senkin ajan kyseisenä päivänä johonkin muuhun. On noihin, siis että miksi nimenomaan esimerkiksi nuo, varmasti tarinoitakin, mutta tämä vaatisi vähän laajemman Purana-kirjaston penkomista kun on käden ulottuvilla.
Mahdollisesti relevanttia keskustelua Ekadashista:
http://www.gaudiyadiscussions.com/index.php?showtopic=788
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",165028Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433675Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912266- 1351947
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421913Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee471836Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171590- 1381435
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551236Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641175