Faija huutaa ja raivoaa pienistäkin asioista

Anonyymi

Elikkä tästä isäni huutamisesta ja raivoamisesta on tullu jo ongelma. Ihan sama mitä teen jos se menee edes vähän väärin tai ei mene silleen miten hän ois halunnu sen menevän, seuraa siitä aivan kauheaa korvia riipavaa karjumista ja huutoa seuraavan kymmenen minuutin ajan.

Tätähän on jo siis jatkunu jo ainakin 9 vuotta, ja oon siks tottunut jo tähän ja huutotilanteessa seison yleensä vain paikallani ja katon perusilmeellä tota äijää silmiin sillä aikaa kun tää huutaa ja sylkee mun naamalle ja tarvittaessa sanon pari sanaa vastaukseks rauhallisesti. Vasta kun huuto on loppunut niin voin hengittää omassa huoneessa (jos olen kotona).

Yläkoulun alussa alko sitte omien raajojen viilteleminen tästä syystä ja siitä ettei kotona ollut rauhaa hetkeään ja sain aina, joka ikinen päivä kuulla että kaikki. KAIKKI. mitä teen on väärin tai minun syytäni. Sitten kun paljastuin niin tilanne onneks helpotti hetken kun isä tais tajuta mitä on tehny. Mut joo sit se taas aloitti saman huutelun taas varmaa jonku vuojen päästä ( mutta ei hätää olen siis onnistunut lopettaa itseni viiltelyn kokonaan vaikka vaikeaa oli ).

Sit muistan ku kerran aloin puolustamaan vastaan siitä ku faija huusi pikkusiskolleni vesilasin kaatumisesta ja sain selkään niinku bruh.
Ja mun isä ei jostain ihmeen syystä koskaan tykänny siitä et mulla oli kavereita joitten kaa halusin hengata.

Pienenäkin muistan että ainakun iskäl ja äidil oli öisin riita, isäni saattoi tulla sängynlaidalleni ja alkoi kuiskaamaan minulle esim seuraavia: "kaikki nämä riidat ovat sinun syytäsi" tai "äitisi on aivan vitunmoisen tyhmä ämmä".
Niin ja tämä myös! Isä puhuu aina minulle ja sisaruksilleni äidistäni paskaa hänen selän takana jota minä vihaan. Isä nimittäin elää vähän vanhoilla periaatteilla, eli miehillä on lupa päättää kaikki periaatteella, joten tunnen paljon sääliä äitiäni kohtaan. Ihme kyllä, vanhempani ovat jotenkin onnistuneet pysymään yhdessä.

Olen oikeastaan aika huolestunut isästäni ja haluaisin hankkia hänelle apua vihanhallintaongelmiin, esim. Vihanhallintaterapiaa tai ees jonkunlaista terapiaa mutta en tiedä miten. Viimeksi kun yritin puhuu siitä sille nii hän suuttu ja sano että mut täytyis laittaa käytöskouluun (XD). Mutta ihan oikeasti olisin niin kiitollinen jos joku osais auttaa mua tässä tilanteessa, hän on kuitenkin isäni ja rakastan häntä, on mulla myös ollu hyviäkin muistoja hänen kanssaan. Ärsyttää vaan toi vihaongelma.


Sori jos oli sekavasti selitetty tai liian pitkä teksti, ku halusin vaan sanoa kaikki pois mun päästä koska mua vituttaa :)

4

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olet koulussa niin käy puhumassa koulukuraattorille/sairaanhoitajalle, ne tietää paremmin. Jos et ole niin Ohjaamo on hyvä paikka mistä kysyä myös neuvoa.
      Jos kumpikaan noista ei ole paikkoja mitä löytyy sinun alueelta jonne pääsisi, niin sitten alueesi sosiaalihuolto ja siellä on kokeneita työntekijöitä jotka tietää neuvoa.
      Paras ja helpoin paikka saattaa olla Ohjaamo.

      Täällä ei ole ammattilaisia neuvomaan tuollaiseen asiaan ja siksi suosittelen, että käyt kysymässä asiaa joiltain noista alan ammattilaisista, joilla on työnsä puolesta kokemusta ja osaamista neuvoa.

      • Anonyymi

        Lisään. Henkilökohtaisesti minulla on kokemusta juuri tuollaisesta isästä ja tiedän koko tilanteen sekä mikä on kyseessä, mutta en silti edes itse neuvo, koska kokemuksestani huolimatta en ole alan ammattilainen - ja onnistuisin sanomaan kumminkin jotain väärin.


    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne. Laitan tähän tiedoksesi pari paikkaa, joissa voit halutessasi jutella tilanteestasi. Edelliseltä kirjoittajalta saitkin jo hyviä vinkkejä. Näistä paikoista voi saada myös lisää vinkkejä tahoista, joihin sinä tai isäsi voisitte olla yhteydessä.

      https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat nuorille on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      Myös Tukinetissä on monenlaisia palveluita, joita voit halutessasi käyttää. Tukinetissä olisi myös isällesi sopivia palveluita, jos hän suostuu niitä käyttämään. Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Päivittäin on useita ryhmächattejä ja tukisuhdepalvelut sekä ryhmäkeskustelut ovat avoinna aina.

      Tukinetin kaikki palvelut saa maksutta käyttöönsä, kun on anonyymisti rekisteröitynyt ja kirjautunut sivuille. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Voisitko pyytää sitä terapiaan sillä verukkeella että se on sun terapia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      172
      4073
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2637
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      102
      2125
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      85
      1908
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      205
      1794
    6. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      27
      1098
    7. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1065
    8. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      148
      786
    9. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      63
      782
    10. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      28
      781
    Aihe