Pyörän tehon rajoittaminen

Pyöräni on liian tehokas. Väärä ote kaasukahvasta saattaa johtaa itsetehostavaan kiihdytysefektiin. Voiko tehoa jotenkin rajoittaa? Ajattelin pienentää kaasuttimia tai poistaa tulppia. Tehoaako em. tehon rajoittamisessa? Voisiko kuutiotilavuutta (1000 cm3) jotenkin pienentää keinotekoisesti esim. sorvaamalla?
51050
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Asennutat vain lievemmät männänpalautusjouset ja tonninenkin leppyy kummasti.
Myös kaasukahvan kuristimia myydään,ainakin Hong Kong liikkeissä.Lisäksi venyvää ketjua sekä jarrua,jota sekoitetaan kiisseliin.Tiedät kyllä armeijan käyneenä!
Myös sorvilla saa ihmeitä aikaan.
Kysy lisää,niin neuvon.

Äänestä

Poraa tulpanreiästä mäntiin pienet reiät, näin saat matalapaine sylinterit halvalla,eikä kone ryntää enään niin voimallisesti. Itse tein näin,vaikka poranterä meni poikki yhdessä sylinterissä ja jäi mäntään törröttämään,ensikäynnistyksen jälkeen nakatus pikku hiljaa loppui.
Nyt pyörä on rauhallisempi ajaa,eikä reagoi ikävän voimakkaasti kaasuun. Savutus on vaan hyvä asia kun psykopaatti-volvokuskit joku yrittää ylämäessä ohi..hehe saavat kunnon käryt ilmastointi laiteesta, Ylämessä kun joutuu kolmosella painaan hana auki, niin tulee mahtavat savut perässä!

Äänestä

Tehonrajoittaja löytyy joka pyörästä heti siitä tankin takaa. Eli siis kyllä mp:llä voi ajaa "pintakaasullakin". Tai vaihda pienempi pyörä.

Äänestä

Tehojen rajoittaminen on varsin yksinkertaista. Ei muuta kuin tukitaan pakoputki.
Pakoputken päähän kiinnitetään peltinen laippa, johon on porattu noin 3 mm halkaisijaltaan oleva reikä. Sen jälkeen pyörä ei varmasti ryntäile ja laimennus on helppo tehdä ja halpa.

Älä tuu tämän jälkeen kyseleen, miksi kone hajosi.

Äänestä
  • mun -65 vuoden pappatunskaan. Saat kaikki noi haluamasi elementit kerralla kuntoon.Savua piisaa enemmän kuin parhaassa savusaunassa , ei kiihdy ei sitten milläään , vaikka kuinka käännät kahvaa ja poljet niitä kunnon pedaaleja tai potkit jaloillas lepätoivoisesti lisää vauhtia . Ja sitten se finanssi puali....... pistät kato mulle pari tuhatta eskoo vaihdossa väliin , niin takaan ja alleviivaan , että SULLA on sen jälkeen SUOMEN HIANOIN peli !!!!!!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teho kirjoitti:

Pyöräni on liian tehokas. Väärä ote kaasukahvasta saattaa johtaa itsetehostavaan kiihdytysefektiin. Voiko tehoa jotenkin rajoittaa? Ajattelin pienentää kaasuttimia tai poistaa tulppia. Tehoaako em. tehon rajoittamisessa? Voisiko kuutiotilavuutta (1000 cm3) jotenkin pienentää keinotekoisesti esim. sorvaamalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu