Ilmajousitus alkoi lukemalla 130.000 km vuotaa. Auton ikä runsas kuusi vuotta.
Mitä mieltä olette, onko tämä vain hyväksyttävä?
Korjaamolla sanoivat tiesuolaa syyksi.
Omasta mielestäni, nämä palkeet voisi varmasti alunperin tehdä vahvemmiksi.
Mikäli km-lukema olisi ollut lähellä 200.000, hyväksyisin asian mukisematta.
Nyt voin vain odottaa, milloin vasen puoli alkaa vuotaa, sillä korjauskustannus
töineen ovat kalliin osan vuoksi aina runsaat € 1.300,- / palje.
Korjaaminen vaatii erikoistyökaluja.
Tässä on toki huomattava, että itse auton huoltokulut, ovat tähän saakka olleet maltilliset, vain Nox-anturi on vaihdettu, sillä muuta korjattavaa vuosihuoltojen lisäksi ei juuri ole ollut, sillä jarrut ja nivelet sekä iskunvaimennus ovat vielä alkuperäiset.
Tämä vain tiedoksi niille, jotka ovat enemmän ajetun E-farkun ostoaikeissa.
Tämä jousiasia tulee ennemmin tai myöhemmin eteen ja on siis jo autoa ostettaessa osattava ottaa huomioon.
Ilmajousitus E-220CDI-farkussa.
10
1475
Vastaukset
- Anonyymi
Mersulla ajaa miljoonan ilman murheita, niin tämän on pakko olla jonkun trollaus.
- Anonyymi
Surkeaa tekniikkaa jossei kestää pidempään, rajua rynkytystä?😆😆😆
- Anonyymi
Tässä aloittaja, ZJJ.
Ei ole trollausta, vaan totisinta totta.
Täytyy etsiä joku muu edes hieman edukkaampi paikka.
Ehkä jousitukseen sopivan vaihdettavan palkeen saa muualta
kohtuuhintaan. - Anonyymi
Onhan se kertamaksuna ison tuntuinen, mutta vaikka molemmat vaihtaisi, niin kilometrikustannuksena se on vain 2 senttiä kilometriä kohden. Jos kilometrejä kertyy tasaisesti tarkoittaisi, että joka kuukausi pitäisi laitta 36 euroa säästölippaaseen tai vähän yli euro päivässä. Tai jos kulu mietityttää, niin kannattaa ostaa seuraavalla kerralla auto, joka on esim 2600 halvempi, mitä alunperin ajatteli.
Tässä aloittaja:
Kiitos edellinen kirjoittaja, sillä olet ensimmäinen, joka ajatteli asiaa tältä kantilta!
Vain tiedoksi, että niitä sopivia ilmapalkeita näyttäisi löytyvän n. 300,- hinnasta ylöspäin. Voi toki olla, ettei jokanen "paja" vaihtoa pysty tekemään, sillä itse autollehan on myös ilmoitettava, että vaihdoin palkeen!
Vehollahan pelkkä palje oli hinnoteltu € 850,- hintaiseksi.
Odotan kauhulla, milloin toisen puolen palje menee.
Jos vielä kestää pari kolme vuotta - minulla n. 70.000 km - en valita.Jos pelkät takajouset, vaihdatin itse pikkupajalla. Ei vaatinut erikoistyökaluja ja oli itse asiassa hemmetin helppoa.
Jos vielä haluaa säästää, vika on todennäköisesti magneettiventtiilissä, joka maksaa noin 20 euroa. Ei ole ihan hirveän hankala vaihtaa sekään.
Kiitos The Rat, tätä tietoa olen kaivannut.
Ehkä ennen niiden osien ostoa ja niiden kanssa sitten korjaamolle viedessä
kannattaa kysyä, selviävätkö työstä. Muutenhan kaikki menee hukkaan.
Vehon laskussa oli kyllä sellaisia "maksullisia" laskurivejä, joiden sisältöä en ymmärtänyt.Muutama vuosi tuosta aikaa, mutta muistaakseni vaihtoon meni alle tunti per puoli. Ja siinäkin mukana teknikon ihmettelyt... Pussit tilattiin Virosta, maksoivat silloin alle 500 euroa kappale.
- Anonyymi
Aina kun olen ostamassa Mersun, ilmajouset on iso EI-EI. Siis käytettynä, koska uusissa ne on mainiot kunnes hajoavat. Sama varmaan muissakin ij-autoissa.
- Anonyymi
Tuon hintaluokan autossa ei kyllä ole hyväksyttävää tuommosten joustin osien hajoaminen noilla ajoilla , vaadi reilua vastaantuloa korjauksen suhteen , onko nuo tosissaan noin heikkoja , kuullut että nämä ilmajousitukset ovat murheen kryynejä noissa , senverran paljon ongelmia noissa esiintynyt ennenaikojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2452290Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151521Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141426Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711285Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t221004Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177891Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19826- 75772
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.58755Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101745