En ole koskaan käynyt Lapissa, ja ajattelin mennä viikolla 22, siis kesäkuun alussa.
Olisiko tiedossa viikon pituisia vaellusreittejä aloittelijalle? Onko reittien varrella mökkejä tms., kesäkuun alussa lienee vielä aika kylmä? Ovatko ne maksullisia? Mitä muuta olisi hyvä tietää?
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
Olisiko tiedossa viikon pituisia vaellusreittejä aloittelijalle? Onko reittien varrella mökkejä tms., kesäkuun alussa lienee vielä aika kylmä? Ovatko ne maksullisia? Mitä muuta olisi hyvä tietää?
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Älä lähde yksin, ota joku kimppaan. Helppoja 3-4 päivän reittejä on useita, aloittelijalle ehkä suositeltavin Hetta-Pallas, on autiotupia 10-15 km välein ja niissä on tuolloin hyvin tilaa. Hyttysetkään eivät haittaa vielä tuolloin.
Ota mukaan sadekamppeet ja lämmintä vaatetta, tuntureilla voi tuolloin tulla vielä räntää. Ja kunnon kengät, joihin mahtuu lämmin sukka, sillä tuolloin on vielä märkää, paikoin lumistakin. Ja kengän pohjat oltava hyvät, Hetta-Pallas on aikamoisilla kivillä, on hienompi maa-aines kulunut pois ja polut ovat kivi-uria. Huonolla säällä kivet liukkaita.
Kännykkä kuuluu ainakin soneran verkosta suhteellisen hyvin, muutama rinne ja laakso on vielä katveessa pohjoispäässä. Maisemat ovat upeita, kulkijoita vähän. Joten sinne vain. Hotellit taitavat olla kiinni, joten kulkeminen ja majoittuminen kannattaa varmistaa etukäteen matkan alussa ja lopussa.
Kairari kertoo täyttä asiaa.
Haluan korostaa toseen kertaan kunnon vaelluskenkien merkitystä.Itse aloitin patikkaharrastukseni Hetta-Pallas reitillä mutta huonoilla jalkineilla.Siitä seurasi erikoislääkärillä käynti elikkä oppi tuli kantapään kautta.
Jalkinehankinnassa käy erikoisliikkeesä äläkä tee valintaa hinnan perusteella.
Hetta-Pallas on aloittelijalle JEES. Ota kuitenkin kompanssi mukaan, jos kuitenkin harhaudutte sivuun.
Autiotuvissa on ns. avoin ja varauspuoli. Varauspuolelle pitää lunastaa avain Hetasta tai Pallakselta opastuskeskuksesta. Jos menette omalla autolla, Opastuskeskus välittää myös auton siirtopalvelua toiseen päähän, on teillä auto odottamassa esim. Pallaksella. Tuo siirto on vain aika kallis, useita satoja markkoja vanhassa rahassa.
Kesäkuun alkupuolella on tilaa, muutama ns. rippileiri tms. saattaa olla reitillä, muuten hiljaista. Hannukurun autiotupa n puolivälissä on suosittu, siellä kun on sauna. Mutta älkää juoko saunalammesta älkääkä uiko siinä, ainakin viime kesänä puhuttiin, että ko. lammessa on järvisyyhyä. Itse ohitimme koko paikan ilman pysähdystä.
Lämmin kerrospukeutuminen aina parasta, ei mahdolliset vesisateet tai tuulet pilaa matkatunnelmaa. Ja jos kuljette poroaitojen lävitse, sulkekaa ne perässänne.
Reitti on helpompi pohjoisesta etelään. Huomatkaa, että tarvitsette venekyydin Ounasjärven ylitse, lisätietoja saa mm. Opastuskeskuksista molemmissa päissä tai täältä netistä jostain.
Taivaskerolle kannattaa kiivetä jos voimaa on ja sää on selkeä, näköalat ovat huimat. Siitä on sitten varovaista kompurointia Pallas-hotellille pitkin laskettelurinnettä... Kyllä siellä pärjää, seikkailumieltä mukaan.