Selluteollisuus ja putin

Anonyymi

Nyt on sellupomoilla huonot housussa ja tippa silmässä. Voi käydä niin hassusti, että eivät pääse maksamaan enää tuplahintaa ryssäläisestä puusta (vrt. suomalaiset puunmyyjät) jos raja sulkeutuu kaupankäynniltä. Joutuvat lähettämään vastaisuudessa kirjepostina tukensa venäjän sotaministeriölle.

2

152

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen selluteollisuus on maksanut putikalle ylihintaa hänen virkakaudellaan seuraavasti:
      - Suomeen on tuotu viimevuosina puuta venäjältä noin 9 milj/ kuutiota/ vuosi
      - tuodusta puusta noin puolet on ollut kuitupuuta, josta on maksettu suomalaiseen puuhun verrattuna ylihintaa noin 30 eur/ kuutio eli 4,5 x 30 = 135 miljoonaa euroa/ vuosi
      - hakkeessa ja tukissa ylihintaa on ollut, mutta selvästi vähemmän. Vain noin 10 miljoonaa/ vuosi.
      Eli suomalaiset isot sellufirmat ovat tukeneet putikan sotakonetta noin 145 miljoonalla eurolla/ vuosi. Jos olisivat tukeneet suomalaisia kuitupuun myyjiä olisi saatu hintaa ylöspäin noin 3 euroa/ kiinto.
      Kohta alkaa em. roistojen tiimoilta propagandahuuto sen tiimoilta, että nyt pitää kansallisuuskiiman vuoksi myydä; muutoin mennään konkurssiin. Minä en myy jos en saa samaa hintaa kuin putler.

    • Anonyymi

      STORA ENSO METSÄN LEHDISTÖTIEDOTE 16.3.2022 KLO 9.00
      "Stora Enson Suomen tehtailla tarvitaan puuraaka-ainetta tasaiseen tahtiin koko vuoden ympäri. Kun puuntuonti Venäjältä Suomeen on keskeytynyt, suomalaiselle harvennuspuulle avautuu nopeasti uudenlaisia mahdollisuuksia.

      Metsän harvennushakkuiden tavoitteena on nopeuttaa kasvatettavan puuston järeytymistä, parantaa sen laatua ja tuottaa metsänomistajalle hakkuutuloja. Metsää harventaessa puut saavat valoa ja tilaa, jolloin niiden kasvu ja sitä myötä hiilensidontakyky lisääntyy. Suomessa on yli 600 000 metsänomistajaa, joista suuri osa hankkii tuloja puunmyynnillä.....jne."

      Tiedotteesta puuttui tieto siitä, että maksetaanko suomalaisesta kuitupuusta sama hinta kuin venäläisestä kuitupuusta. Vai haluaako SE puut entistäkin halvemmalla talkoohengen vahvistamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe