Tuossa hajosi molemmat apparin puolen renkaat korjaamattomaan kuntoon.
Etunurkkaan vaihdoin vararenkaan ja sain hyvin varovasti nilkutettua kotiin saakka takakulman hajonneella renkaalla ja tietty nyt on sitten uusien renkaiden vaihto edessä.
Mutta jotta rengasfirmoihin pääsisi kiertämään, niin tulisi saada tuo takanurkka ajokuosiin.
Käsillä on auton alkuperäinen peltivanne ja siihen sopiva rengas ja jos saisin renkaan kotikonstein vanteelle, niin voisin pienellä nokkakäryllä kiikuttaa sen suht' lähellä olevalle huoltsikalle ja laittaa renkaan paineisiin (kuitenkin liian pitkä matka mennä sinne rengasta pyöritellen).
Mahtaisikohan tuo onnistua kotikonstein, renkaan syrjään reippasti rasvaa, sitten hyppelyhommiin ja viimeisin tiukka osa jollakin rengasraudan korvikkeella kammeten?
Yksi rengas peltivanteelle kotikonstein?
9
124
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikkea sitä miettii aamuyöstä.
Renaskoneet ovat olleet käytössä rengasliikkeissä pitemmän aikaa.
Kotikonstein renkaat on pantu päälle maailman sivu ja otettu poiskin.
Nykykäytäntöön on syynä laiskuus ja rengaskoneen helppous.
REngasraudoilla se onnistuu varsin helposti.
Laita sitä rasvaa sinne eämännän vakoon ja kynnä siellä. - Anonyymi
Eikö sulla ole kavereita, joilta pyytää kyytiä rengasliikkeeseen? Kyllä jokaisella miehellä pitää rengasrauta ja moska olla, että saa käsipelin tarvittaessa vaikka uudet kumet peltivanteille pyöräytettyä.
- Anonyymi
Auton renkaille sopivaa rengasrautaa ei ole (ei ole ollut tarvetta), mutta muuta suht' tuhtia rautaa löytyy, kuten moska myöskin. Pitänee kohta kokeilla josko homma noilla vermeillä toimii.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Auton renkaille sopivaa rengasrautaa ei ole (ei ole ollut tarvetta), mutta muuta suht' tuhtia rautaa löytyy, kuten moska myöskin. Pitänee kohta kokeilla josko homma noilla vermeillä toimii.
Ei kannata olla kovin teräväkulmaista rautaa, ettei rengas tai vanne naarmuunnu. Karkaa muuten alapuolelta ilma pois.
- Anonyymi
Juuri tsekkasin varastovanteet ja niissä on nyttemmin jonkin verran pintaruostetta mm. sisäpaarteessa jota vasten kumin reuna asettuu ... haitanneeko ilman 'sisäpuolella' pysymistä? Tokihan nuo alueet kannattaa teräsharjata mahdollisimman puhtaiksi.
- Anonyymi
Haittaahan se ilman pysymistä.
- Anonyymi
Tämä on ihan hyvä:
Toimii hyvin. Paljon olen käyttänyt.
https://www.biltema.fi/autoilu---mp/autotyokalut/rengastarvikkeet/rengastyokalut/renkaanvaannin-kannettava-2000041041?gclid=EAIaIQobChMI9qHKzOvb9gIVi5BoCR3E6QcbEAQYASABEgJi2vD_BwE- Anonyymi
Sain kotikonstein vajailla työkaluilla ensimäisen posken paikalleen, mutta toinen ei onnistunut, sillä renkaan reuna olisi tullut voida painaa yhdestä kohtaa syvemmälle, lähemmäksi vanteen keskiosaa, jotta tiukkuus helpotuisi. Siitä sai noin puolet, mutta sitten reunan kireys aina pudotti paikalleen saatua pois. Ehkä jollakin vinkalla ja siihen suojaksi sopivan kokoisilla suojalevyillä se olisi onnistunut, eli vinkalla yksi osa syvemmälle paikalleen pitäen.
Homma siis tuolloin hoidettiin loppuun huoltsikalla. Tuo Bilteman linkin verme sopii niille joilla on riittävästi rengashommia, mutta yhteen satunnaiseen hommaan sellaista ei viitsi nurkkiinsa hommata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 924540
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2331764- 761440
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401140Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3221085Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051060- 491039
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1441001- 109988
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85954