Hei!
Olen ensimmäistä kertaa raskaana (RV17) ja vielä vähän tietämätön.
Olen nyt kahtena yönä herännyt usein tosi ärsyttävään tilanteeseen. Eli kun nukun selälläni ja käännyn esim. vasemmalle kyljelleni tuntuu vatsassa pieni nytkähdys ja semmoinen "klonks". Tämä siis tapahtuu joka kerta kyljelle kääntyessä.
Onko kyseessä sikiö, joka "tulee perässä" vatsassa ja vaihtaa asentoa mukana? Eli toisinsanoen onko ihan normaalia vai onko syytä huolestua?
Tätä tunnetta on tosi vaikea selittää, mutta luulen, että jos jollain on samankaltaisia kokemuksia ymmärtää mistä puhun.
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
Raskaus ja vatsassa tuntuva "kolnks" selältä kyljelle kääntyessä
Anonyymi
1
206
Vastaukset
- Anonyymi
Se on normaalia et vauva liikkuu ja tuo on vasta alkua. Odotahan kun hiukan vielä kasvaa ja alkaa ne vauvan iltaiset jumppaliikkeet masussa voimistua. Epänormaalia on jos ei sieltä masusta mitään liikettä kuulu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191632
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35859Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29829Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?36749Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42699Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37663