Hei!
Olen ensimmäistä kertaa raskaana (RV17) ja vielä vähän tietämätön.
Olen nyt kahtena yönä herännyt usein tosi ärsyttävään tilanteeseen. Eli kun nukun selälläni ja käännyn esim. vasemmalle kyljelleni tuntuu vatsassa pieni nytkähdys ja semmoinen "klonks". Tämä siis tapahtuu joka kerta kyljelle kääntyessä.
Onko kyseessä sikiö, joka "tulee perässä" vatsassa ja vaihtaa asentoa mukana? Eli toisinsanoen onko ihan normaalia vai onko syytä huolestua?
Tätä tunnetta on tosi vaikea selittää, mutta luulen, että jos jollain on samankaltaisia kokemuksia ymmärtää mistä puhun.
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
Raskaus ja vatsassa tuntuva "kolnks" selältä kyljelle kääntyessä
Anonyymi
1
253
Vastaukset
- Anonyymi
Se on normaalia et vauva liikkuu ja tuo on vasta alkua. Odotahan kun hiukan vielä kasvaa ja alkaa ne vauvan iltaiset jumppaliikkeet masussa voimistua. Epänormaalia on jos ei sieltä masusta mitään liikettä kuulu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2954804Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.111036Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781011Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981