Jokos tuo on toiminnassa vai vieläkö tuonne kehtaa lähteä ?
Ylläksen kaivos
16
1130
Vastaukset
- Anonyymi
Kuilu on ollut jo vuosikymmeniä.
Oleellisempi kysymys on, että millä aikataululla hiihtokeskus sulkeutuu, kun keväällä aloitetaan laajojen saastealtaiden teko. JA, etenkin, miten pohjavesien, Torniojoen sekä meren käy, kun kuonat valutetaan suoraan nautinnoksemme ?
Jäähyväisreissun ehtii vielä tehdä, sitten alkaa raaka raiskaus. - Anonyymi
Kato, kolarin viherpelle on palannu lomilta. Oliko hyvä hiihtoloma Ylläksen rinteillä?
- Anonyymi
Eikös vihreät nuoret vastineet ilmaista ehkäisyä alle 25
vuotiaille sotevaaleissa. Ylläksen viherän kannattaa täyttää juoma pullot Kaunisvaaran altaissa. Tulee hoidettua tuo ehkäisy, jo etukäteen. Ei tarvitse odottaa Rautuvaaran altaita. - Anonyymi
Ylläksen maastohiihtoväylät ovat liian kapeat esim 2den luistelijan kohtaamiseen. Menisivät ottamaan oppia vaikka tänne Roihin, minkälainen väyhlän pittää olha. Länsilappalaisittain sanottuna.
Jos se kaivospöly pilaa kansallispuiston, niin väylätkin saadaan levennettyä, jahka kaivos kaatuu pari vuotta tukia huijattuaan. - Anonyymi
Hannukaisen kaivoshan ehtyi jo 70-luvulla.
Eikö noita saosaltaita kannata sijoittaa muualle, ei Kansallisaarteen viereen. Onko tässä suomilaisten hommassa mitään järkeä, ministerit ja muut seteliselkärankaiset OHOI!- Anonyymi
Nyt on viimeinen tilaisuus peruuttaa kunnan antamat luvat. Kittilää tarkempi tutkinta, millä intressillä lupia on myönnetty.
Kemin ostohiihtäjät etsikööt uuden rahalähteen, onko ruplat taustalla, on ?
- Anonyymi
Kaivoksessa voidaan järjestää kesän hiihdot ja säilöä syksyn lumet.
- Anonyymi
Valtaosa Lapin hiihtokeskusten väylistä on liian kapeita, jo ihan kun vertaa etelän kuntien liikuntauriin. Lapin keskukset ovat jääneet pertsa-aikaan. Levin väylistä osa on leveää, Ski Classic ura lähinnä, muuten surkeaa ja vaarallista sielläkin. Etenkin näin kiimahankiaikaan.
- Anonyymi
Ei sinne Lappiin etelästä suurella massalla lähdetä hiihtämään, joten ihan sama missä kunnossa ladut on lapin miehen mielestä.
Lapin suunnasta näkemys on et pirtukirkko edellä mennään, miksi tuhlata dieseliä latukoneeseen, kun sillä ei ole takaisinmaksua.
Paikalliset ei hiihdä vaan ajelee pitkin tundraa kelekoilla ties millä tekosyyllä (Ts. nopein tapa pirtukirkkoon)- Anonyymi
Yllässeudulla pääsiäisenä myytynä 37.000 petipaikkaa
Se tiethää Kylähle Porin kaupungin ihimismäärää, ja tietää se muutakin:::
Tietää valtavia jonoja Jouhnille ja Sampolla tili kähisee, voi alkaa maksaa koronatukiaan takaisin pisnisvinlantille, vaan lissää rahhaa net sinne huihloo - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yllässeudulla pääsiäisenä myytynä 37.000 petipaikkaa
Se tiethää Kylähle Porin kaupungin ihimismäärää, ja tietää se muutakin:::
Tietää valtavia jonoja Jouhnille ja Sampolla tili kähisee, voi alkaa maksaa koronatukiaan takaisin pisnisvinlantille, vaan lissää rahhaa net sinne huihlooNYT ON SE HETKI
kun ei kannata mökkiä enää tuolta ostaa, vaikka tyrkyttävätkin kovasti
Ole sie missä oletkin ja pysy siellääään .......
- Anonyymi
Kaivos uhkaa vaarantaa matkailun ja poronhoidon lisäksi Tornion-Muonionjoen ainutlaatuiset kalakannat. Eli sinne Tornioon saatta sen paskan minkä tänne tuotta.
Siis äärimmäisen uhanalainen meritaimen saa lopullisen niitin. Suurikuusikon kultakaivoksen tapaan onnettomat kattohuovat ilman mineraalista tiivistettä saa linimentit nulukalle.
hys hys TornioTollot
- Anonyymi
Kai tuonne vielä kehtaa, alkaa kelit loppua jo vetelästä, lähenkö ?
- Anonyymi
Hannukaisessa möyrivät maata, ilmeisesti tekevät jo sakoaltaita, vaikka luvitus on täysin kesken.
Eli rekkarallia piisaa, kuin Ennenmuinoin Nykäskylällä Suurajoissa. - Anonyymi
Tapojärvi on itsepäinen. Suvun rasituksen mukaisesti.
Saas nähärä ko koko muu Suami on kääntynyt Tapojärviä vastahan, mitä tästhä tulee ? Viranomasista alkhain
Saisiva häätää althaat tuone ithän, minne jo tekehvä. Savukosele.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604546Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352089Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1611481- 1651468
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481462Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2581257Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1951169- 2031112
- 801037
- 631011