Punatäplähilseily?

Anonyymi

Huomasin ensimmäisen ihottumakohdan takareidessä 19.10.2021. Ihottumaläiskä oli melko soikea, punakka ja reunoilta hilseilevä. Missään vaiheessa ihottumassa ei ole esiintyny kutinaa. Ihottuma kuitenkin lähti leviämään, pääasiassa nivusiin, alavastaan, kylkiin sekä käsiin. Käsivarren ihottumasta otettiin koepala eikä siinä todettu minkäänlaista sientä, psoriaasista tms. Jonkin näköinen tulehdusreaktio kyllä, mutta kukaan ei osannut sanoa mitä voisi olla. Koepalan lisäksi kävin sukupuolitesteissä ja ne negatiiviset.
Itse ajattelin, että voisi olla punatäplähilseilyä, mutta ihottuma on kestänyt jo lähemmäs 5kk… Ihottumaa olen yrittänyt lievittää Bemetson K sekä Fucicort voiteella, näistä ei mitään pidempiaikaista apua. Takareidessä oleva ns primaarimedaljoki (ensimmäinen ihottumakohta) hävinnyt jo aikoja sitten, mutta muualla iholla vielä reilusti jäljellä. Ihottuma pahenee selkeästi saunassa tai kuumassa suihkussa olon jälkeen..
Etsin nyt kohtalontovereita ja vinkkejä, millä olette ihottumaa hoitaneet vai onko tähän muita keinoja kuin odottaminen, että ehkä häviää ajan kanssa? Ottaa kyllä kovin itsetunnolle..

0

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        179
        5012
      2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        20
        4418
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        9
        3117
      4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        253
        2962
      5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        143
        2902
      6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        52
        2511
      7. Oot se sinä

        Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
        Ikävä
        27
        1929
      8. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        22
        1767
      9. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        35
        1760
      10. Toivotko vielä kohtaamista

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        68
        1751
      Aihe