Uusi keräilyn kohde

Anonyymi

Tuossa keväällä 2019 aloitin uuden keräily harrastuksen ja nyt kokoelmassa on satakunta kohdetta tästä, en kerro heti alussa mitä tämä sisältää, jotta lukijalla säilyy jännitys loppuun asti.
Tavallisesti ihmiset (eläimetkin) kerää niitä yleisesti tiedettyjä keräilyn kohteita, joita tässä turha luetella, tiedätte varmaan niitä ilman mainintaa, mitä ne ovat. Mutta on aika vaikeata keksiä uutta, jollain tapaa järjen rajoissa pysyvää keräilyn kohdetta, jota vain ani harva on ennen hoksannut. Tiedän, että tämä minunkin uusi innovaatio elämän kiertokulussa on jo aikaisemmin keksitty, mikä sikäli harmi, koska en pääse tällä keksijöiden arvostettuun piiriin.
On tavallaan harmi, että tätä kyseistä kohdetta ei yleisesti kerätä, voi vain ihmetellä, että miksi? Kohde sopii vähä varaiselle, mutta vaatii tilaa enemmän, kuin esim. postimerkit, rahat, kortit jne. lituskaiset pientavarat eli hyvä olla oma suhteellisen tilava luukku eli kämppä. Kohde on yleinen ja se viskataan usein, lähes päivittäin roskiin, elintavoista riippuen, varsinkin kotitalouksissa.
Se oli siis kevät 2019 kun huomasin, että ei kannata uskoa, eikä varsinkaan nieleskellä kaikkea mitä niin sanotut viisaat ja lukeneet kertoo, opettaa tyhmälle rahvaalle eli vähempi arvoiselle kansanosalle, johon myös itseni luen kuuluvaksi. Tein havainnon, että vatsani ei voinut hyvin, turvotusta mahalaukussa, niinpä ryyppäsin viimeisen rasvattoman laihan maidon tölkistä ja laitoin tölkin arvokkaaseen lasivitriiniin, tästä alkoi erilaisten maito, mehu, piimätölkkien keräily harrastus. Olen rajannut sikäli tölkki keräilyä, että en kaikkia kauppojen erilaisia tölkkejä osta, vaan vain omassa taloudessa lähinnä kulutettua tavaraa kerään, muutamia vieras ja virulais tölkkejä on tosin ja joskus ostan mielenkiintoisen tölkin, tietäen, että siitä tulee super keräilyharvinaisuus.
Lopetin lähes tyystin maidon juomisen, vain satunnaisesti juon maitoa, lisäksi lopetin rasvattomat maitotuotteet, koska rasvalliset ovat parempia ja terveellisempiä havaintojeni mukaan eli pitää ajatella ihan itse, eikä uskoa luonnottomia yliopisto ja muita herroja, jotka maka (muka) jotain terveydestä tietävät ja katin kontit, tyhmiä kuin kattopeltiruuvit ruostuneella peltikatolla.
Osui myös ajankohtaan kaurajuoma buumi, näitä pitkiä tölkkejä myös kokoelmissa, niitä muita tiiliskiven muotoisia paljon kaupoissa, mutta sain kerättyä juuri oikeaan aikaan niitä enempi tölkin muotoisia kaurajuomia.
Tällainen tölkki on kuin pieni kirjanen, sisältää tietoa ja on aikansa kuva, vielä päiväys mukana, mutta ei kaikissa laitettu vuotta, itse laitan niihin pohjaan vuosiluvun, ehkä muutakin hauskaa tietoa.
Muistelen niitä entisiä tölkkejä, joista olen juonut ja sitten viskannut pois, nyt olisi mukavaa ottaa tällainen vanha tölkki tarkasteltavaksi ja palata muistoissa menneisyyteen, sen ajan arjenhistoriaan, siihen entiseen hyvään aikaan. Mieleeni on jäänyt tölkkejä, joista ei löydy mitään kuvaa tai tietoa netistä. Esim. nuoruuteni mehutölkki, mehumerkki nimeltään Korkea V, ruotsiksi Höga V. Tietääkö tai muistaako kukaan tätä? 1970 lukua.

0

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

        Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
        Maailman menoa
        66
        5832
      2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

        Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
        Maailman menoa
        32
        4763
      3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

        Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
        Maailman menoa
        124
        3750
      4. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

        Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
        Maailman menoa
        9
        3585
      5. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

        Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
        Maailman menoa
        63
        3530
      6. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

        vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
        Maailman menoa
        68
        3419
      7. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

        Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
        Maailman menoa
        100
        2774
      8. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

        SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
        Maailman menoa
        86
        2650
      9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

        "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
        Maailman menoa
        24
        2571
      10. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

        Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
        Maailman menoa
        89
        2010
      Aihe