7 tunnin työpäivä? Ruokatauko?

Anonyymi

Työpäivä kestää 7 tuntia? Ilmoitin 7 tuntia, mutta tönantaja miinustanut ruokatauon 30 minuuttia pois.

Olen luuullut, että 8 tunnin päivästä miinustetaan 30 minuuttia? Miten tää yleisesti menee?

4

2305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei pidä paikkansa. Yli4h tulee yksi10min tauko,yli tasan 6h tulee toinen 10min ja tasan 7h tai yli tulee ruoka tunti mikä työpaikasta riippuen voi olla sovittuna lyhyimmillään 30min. Eli oikein meni. Tää on tätä työnantajan minuutti kikkailuja tehojen maksimoimiseksi ja vuorojen sovittelun vuoksi. Sama kuin jos on 5h50min tulee vain yksi 10minuutin tauko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pidä paikkansa. Yli4h tulee yksi10min tauko,yli tasan 6h tulee toinen 10min ja tasan 7h tai yli tulee ruoka tunti mikä työpaikasta riippuen voi olla sovittuna lyhyimmillään 30min. Eli oikein meni. Tää on tätä työnantajan minuutti kikkailuja tehojen maksimoimiseksi ja vuorojen sovittelun vuoksi. Sama kuin jos on 5h50min tulee vain yksi 10minuutin tauko.

        Voi toki vaihdella onko kaupanala vai kiinteistö tai joku muu. Kaupanalalla ainakin näin.


    • Anonyymi

      Yli 6 h päivän ohella, omalla ajalla 30 min tauko, jos työpaikalta saa poistua: esimerkiksi portista ulos. Ellei työpaikalta saa poistua työpäivän aikana, kuuluu tauko työaikaan, mutta samalla on vlvollisuus myös huolehtia työn sujumisesta tarvittaessa.
      Itse miinustan jo suoraan ennen työtuntieni ilmoittamista, sen ruokatauon, työpaikalla käytössä työntekijän sisään ja ulos leimaus, joten näkevät etten bluffaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      191
      6722
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      37
      2434
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2139
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1433
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      120
      1409
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      30
      1035
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      13
      946
    Aihe