Joko myöhästyin parhaasta ostojunasta?

Anonyymi

Vai vieläkö on laskupäiviä tiedossa? Toisaalta maailmantilanne on tällä hetkellä niin arvaamaton ettei kukaan pysty ennustamaan tulevaisuutta. Aika kova meedio saa olla jos pystyy ennustamaan tulevaisuutta eikä sellaista taida olla olemassakaan. Itse ennustan että tässä maailmantilanteessa on vielä monta käännettä edessä eikä niistä läheskään kaikki ole ikävä kyllä hyviä. Toivottavasti olen väärässä.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008671427.html

14

1081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ole huoleti! Koskaan, ei koskaan ole väärin ostaa laatuyhtiötä!
      (Börje Ekholm)
      Mutta huiput ja laaksot kannattaa tasata ja riskit pienentää kuukausisäästännällä. "Oikeita" paikkoja ei kannata kytätä.

      • Anonyymi

        sinun pitäisi ensin tietää ne laatuyhtiöt ?


    • Anonyymi

      EIköhän lähiaikoina Putin vielä keskeytä kaasun tulon tai internetin pariksi päiväksi ja osakeindeksit samantien -20%.

      • Anonyymi

        Todennäköisesti lämmöntoimituksen Suomeen saattaa Putin katkaista lähiaikoina kun haluaa kiusata suomalaisia mutta tuskin nettiä kun muuten Venäjä ei pysty levittämään lännen vastaista propagandaansa.


    • Anonyymi

      Nyt mennään ylös.

    • Anonyymi

      Vielä kun putoaa Nokian Renkaiden osakekurssista 5 euroa pois niin sitten ostoksille?

      • Anonyymi

        sitten kansallistetaan 🤣


    • Anonyymi

      Kuin heittäis kaivoon.

    • Anonyymi

      Et ymmärrä sitä että kaikki laillinen rahanpainaminen on jo tehty ja inflaatio estää lopun . Korot tulevat nousemaan , tilanne muistuttaa ysäri lamaa jollon neuvostoliitto kaatui eli korot eivät jää 3-5% 🤣 onnea velkapaperien allekirjoittaneille .

    • Anonyymi

      Tottakai maaliskuussa kurssit ylhäällä, mutta nyt toukokuussa alhaalla, kun vuoden osingot on maksettu.

      • Anonyymi

        Vaan kohta jytisee. Tunti vielä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaan kohta jytisee. Tunti vielä

        Vaan eipä jytise.

        Osakekurssit ei aina käyttäydy niinkuin itse luulisi.


    • Anonyymi

      Oikein hyviä ostokohteita tällä hetkellä on, kuten QT, Tecnotree ja Nokian Renkaat ja pohja lienee näissä jo lähellä...
      Nokian Renkaat, kun joskus saa Venäjän ongelman tavalla tai toisella ratkaistua, niin sitten taas mennään.
      Maailmantilanne on hankala ja siru-/puolijohde/- komponenttipula pitää eri yhtiöitä pihdeissään vielä pitkään inflaatiokin laukkaa turhan kovaa tahtia, joten kyllä varmasti laskupäiviä piisaa - ties millaista vuoristorataa on luvassa.

    • Anonyymi

      Päälistalla on kaikki kallista. Kannattaa katsoa jostain First North listalta yhtiöitä, joilla on vielä rahaa kassassa ja joiden kurssi on viimeiset vuodet ollut suoraan kaivoon. Näissä on nousupotentiaalia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      3022
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      71
      2901
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1842
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1709
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1667
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1642
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1620
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1279
    Aihe