Onko Kiuruvedellä paljon körttiläisiä?

Anonyymi

Täällä yksi armon kerjäläinen, joka aiemmin on ollut näissä ankarammissa liikkeissä vastoin tahtoaan, ikäänkuin suvun perinteiden vuoksi.

Nyt aen suvaitsevaista ja armeliasta asuinpaikkaa, missä kuitenkin uskonasiat olisivat hyvin edustettuina jokapäiväisessä elämässä.

Olen tässä haarukoinut ja haravoinut Pohjois-Savolaisia kuntia löytääkseni sen oikean, mm. Nilsiää ja Tuusniemeä.

Kehukaa nyt Kiuruvesi!

-Armon kerjäläinen?

10

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopivasti, niin etteivät lestat pääse hillumaan.

    • Anonyymi

      Lutherkaan ei pitänyt armoa itsestään selvyytenä, vaikka protestanttina oli silloisen kirkon suvaitsevampaa siipeä.

      Lutherkin on sanonut olevansa armon kerjäläinen: “Kerjäläisiä me olemme”.

      Eli itse ymmärrän asian niin, että armokin pitää ansaita, siis syntien anteeksisaaminen.

      Tätä ei Kiuruvedelläkään moni tunnu ymmärtävän vaan touhuavat kiireisenä lehmien parissa tai resuavat Ponssen ja kodin väliä.

    • Anonyymi

      Ihminen on pieni ja Jumala suuri!

      Körttiläisyyden voima on siinä, että esim. avoliitot, homosuhteet, tanssi, alkoholin käyttö jne. eivät ole kiellettyjä,

      Muille lahkolaisille yleensä on tärkeää heillä oleva sisäinen rauha ja pelastusvarmuus mutta usein ovat huomanneet, ettei se oma usko niin vahvaa ollutkaan, tai jotka eivät enää jaksa uskonnollisesti suorittaa, tai jotka ovat alkaneet epäillä ylhäältä saneltujen moraalisääntöjen mielekkyyttä.

      Silloin körttiläisyys antaa hyvää selkänojaa uskovalle ilman rasittavia kieltoja ja synnintuskissa kieriskelyä. Eli siis körttiläisyys julistaa parhaiten Jeesuken ilosanomaa.

      Me ihmiset emme voi tuomita toisiamme. Vain Jumala voi tuomita ihmisen.

      Armo ja oikeus!

    • Anonyymi

      Ainakaan Tuusniemeä en voi suositella, se on tunnettu lähinnä näistä julkeista tubettajistaan. Joilla ei uskonassiit taija päällimmäisenä olla.

      Sama kai Nilsiässäkin.

      Joten suosittelen Kiuruvettä!

    • Ainakin Kiuruvedellä oli paikallislehti sen verran suvaitsevainen, että julkasivat artikkelin vanhojen Siionin virsien englanninkielisestä käännöksestäni. Körttifoorumilla Siionin virsiä haukuttiin niin pahasti ja vapaasti, että oli pakko vaatia käännökseni pois siitä. Oli siinä työtä, 10.000 riimitettyä riviä.

    • Anonyymi

      Minä olem, muista em tiiä. Olen Tiukumäen ainoa körtti.

    • Anonyymi

      Eipä täällä paljo muita olekkaan.

    • Anonyymi

      On kiuruvedellä ainakin toisten elämän kyttääjiä ihan töin sitä varten eivät keskity omaan elämään vaan muiden

    • Anonyymi

      Kertokkee jotta mitenkä sen körttiläesen erottaa tavallisesta kiurukkaasta?
      Asuin aekoenaan Kiuruveellä kolome vuotta ja nuorena kulettiin Kiuruveellä tansseissa mutta vaekka kuinka koetin katella niin yhtäkään körttiläestä en nähny.
      Näkköökö sen körttiläesen vuan sytyperänen kiurukas, vae mitenkä se männöö?

      • Anonyymi

        Oma vaemo on syntyperänen kiuruvetinen ja ihan viime vuosina oon alakanna eppäelemmään jotta oeskoon tuo körttiläenen.
        On välillä niin ooto, ettee oekeen tiijä onko se tästä mualimastakaa.
        Ee ossoo mitenkää nii mieliks olla etteekö nuama mutristu eekä hiä oo näkövinnään vuan murjottaa ihan hilijoo.
        Haatoo mielessään vuoskymmeniä sitten tapahtunneeta asioeta joesta ite en muista mittään.
        Oon jottae naesta 70-luvulla kahtonu muka tarkkaan tae jottaen vastoovoo.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1006
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    Aihe