Onko Kiuruvedellä paljon körttiläisiä?

Anonyymi

Täällä yksi armon kerjäläinen, joka aiemmin on ollut näissä ankarammissa liikkeissä vastoin tahtoaan, ikäänkuin suvun perinteiden vuoksi.

Nyt aen suvaitsevaista ja armeliasta asuinpaikkaa, missä kuitenkin uskonasiat olisivat hyvin edustettuina jokapäiväisessä elämässä.

Olen tässä haarukoinut ja haravoinut Pohjois-Savolaisia kuntia löytääkseni sen oikean, mm. Nilsiää ja Tuusniemeä.

Kehukaa nyt Kiuruvesi!

-Armon kerjäläinen?

10

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopivasti, niin etteivät lestat pääse hillumaan.

    • Anonyymi

      Lutherkaan ei pitänyt armoa itsestään selvyytenä, vaikka protestanttina oli silloisen kirkon suvaitsevampaa siipeä.

      Lutherkin on sanonut olevansa armon kerjäläinen: “Kerjäläisiä me olemme”.

      Eli itse ymmärrän asian niin, että armokin pitää ansaita, siis syntien anteeksisaaminen.

      Tätä ei Kiuruvedelläkään moni tunnu ymmärtävän vaan touhuavat kiireisenä lehmien parissa tai resuavat Ponssen ja kodin väliä.

    • Anonyymi

      Ihminen on pieni ja Jumala suuri!

      Körttiläisyyden voima on siinä, että esim. avoliitot, homosuhteet, tanssi, alkoholin käyttö jne. eivät ole kiellettyjä,

      Muille lahkolaisille yleensä on tärkeää heillä oleva sisäinen rauha ja pelastusvarmuus mutta usein ovat huomanneet, ettei se oma usko niin vahvaa ollutkaan, tai jotka eivät enää jaksa uskonnollisesti suorittaa, tai jotka ovat alkaneet epäillä ylhäältä saneltujen moraalisääntöjen mielekkyyttä.

      Silloin körttiläisyys antaa hyvää selkänojaa uskovalle ilman rasittavia kieltoja ja synnintuskissa kieriskelyä. Eli siis körttiläisyys julistaa parhaiten Jeesuken ilosanomaa.

      Me ihmiset emme voi tuomita toisiamme. Vain Jumala voi tuomita ihmisen.

      Armo ja oikeus!

    • Anonyymi

      Ainakaan Tuusniemeä en voi suositella, se on tunnettu lähinnä näistä julkeista tubettajistaan. Joilla ei uskonassiit taija päällimmäisenä olla.

      Sama kai Nilsiässäkin.

      Joten suosittelen Kiuruvettä!

    • Ainakin Kiuruvedellä oli paikallislehti sen verran suvaitsevainen, että julkasivat artikkelin vanhojen Siionin virsien englanninkielisestä käännöksestäni. Körttifoorumilla Siionin virsiä haukuttiin niin pahasti ja vapaasti, että oli pakko vaatia käännökseni pois siitä. Oli siinä työtä, 10.000 riimitettyä riviä.

    • Anonyymi

      Minä olem, muista em tiiä. Olen Tiukumäen ainoa körtti.

    • Anonyymi

      Eipä täällä paljo muita olekkaan.

    • Anonyymi

      On kiuruvedellä ainakin toisten elämän kyttääjiä ihan töin sitä varten eivät keskity omaan elämään vaan muiden

    • Anonyymi

      Kertokkee jotta mitenkä sen körttiläesen erottaa tavallisesta kiurukkaasta?
      Asuin aekoenaan Kiuruveellä kolome vuotta ja nuorena kulettiin Kiuruveellä tansseissa mutta vaekka kuinka koetin katella niin yhtäkään körttiläestä en nähny.
      Näkköökö sen körttiläesen vuan sytyperänen kiurukas, vae mitenkä se männöö?

      • Anonyymi

        Oma vaemo on syntyperänen kiuruvetinen ja ihan viime vuosina oon alakanna eppäelemmään jotta oeskoon tuo körttiläenen.
        On välillä niin ooto, ettee oekeen tiijä onko se tästä mualimastakaa.
        Ee ossoo mitenkää nii mieliks olla etteekö nuama mutristu eekä hiä oo näkövinnään vuan murjottaa ihan hilijoo.
        Haatoo mielessään vuoskymmeniä sitten tapahtunneeta asioeta joesta ite en muista mittään.
        Oon jottae naesta 70-luvulla kahtonu muka tarkkaan tae jottaen vastoovoo.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe