Sana on vapaa.
Miksi kiusaat työpaikalla?
8
242
Vastaukset
- Anonyymi
Olen siellä. Ja se antaa virikkeen.
- Anonyymi
Vallan tunne, oma kurja tyhjä elämä, tyytymättömyys työhön itsessään, väsymys, liikaa työtä, käsittelemättömät ristiriidat työyhteisössä... ?!
- Anonyymi
Hoitoalalla on eettisyys.
- Anonyymi
Tuntuu hyvältä, kun kerrankin saa valtaa.
- Anonyymi
Petät itseäsi, se on maailman tyhmintä mitä ihminen voi itselleen tehdä.
Sairauden tunto on poissa ja kuvittelet olevasi terve. Tavallinen terve ihminen ei käyttäydy noin.
- Anonyymi
Se on hauskaa ajanvietettä.
- Anonyymi
Ollaan ehkä hyviä hoitajia, mutta työtoveruudessa sitä hyvyyttä saa suurennuslasilla usein hakea. Aina ei olla edes hyviä hoitajia itsekään, vaikka puhutaan pahaa työtovereista. Minustakin puhuttiin pahaa jopa paikalla ollessani. Pitivät niin tyhmänä, etten heidän mielestään ymmärrä, vaikka seison vieressä kuuntelemassa heidän kritiikkiään itsestäni. Yksi pahanpuhujista ei itse älynnyt imussa laittaa letkua laitteeseen kiinni. Ihmetteli pöllönä, miksei tunnu oikein vetävän. Kannattaisi siis ensin katsoa sitä omaa taitoa tai taidon puutetta, ennen kuin arvostelee muita. Mutta hänelläkin oli silti varaa arvostella toisia, vaikka omassakin osaamisessa oli puutteita.
Hoitajan työ on myös fyysisesti paljon kevyempää kuin vaikkapa hoiva-avustajan ja laitoshuoltajan työ, mutta silti hoitajat ruikuttavat eniten. Tiedän töitten erot, koska olen kaikkia tehtäviä työkseni tehnyt. Hoitotyössä raskaus on pääsääntöisesti henkistä kuormitusta, mikä kumpuaa kovasta vastuusta, kuten lääkehoidosta yms. osaamisesta, jossa ollaan vastuussa potilasturvallisuudesta. Ja siitä, että aina olisi jaksettava käyttäytyä hyvin. Jossain ensiavussa, sairaalassa yms. varmasti on ehtaa kiirettäkin, henkisen kuormituksen lisäksi. Mutta ei joka hoitoalan yksikössä kiire vaivaa. - Anonyymi
Pippa Laukka peräänkuuluttaa hyviä käytöstapoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751161
- 741154
- 481034
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104988- 51965
- 34737
- 49714
- 53634
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?39632Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118577