Hei.Olen miettinyt Kajaaniin muuttoa.Mistä alueelta kannattaisi katsella vuokra-asuntoa?Onko Kajaanin kaupungilla asuntoja?Eli mitkä alueet ovat hyviä ja mihin ei kannattaisi muuttaa?Perustelut myös mukaan.Asiallisia vastauksia kiitos!
Kajaaniin muutto
Anonyymi
271045
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Lohtajalla on paljon 90 luvun nuoria elämäntapatyöttömiä. Nämä höppänä vanhukset ovat mielensäpahoittajia. Uusi sukupolvi elämäntapatyöttömiä on kasvamassa samalla seudulla. Johtuneen 90 luvun elämäntapatyöttömistä.
Aivan uutena ilmiönä Lohtajalla ulkomaalaiset elämäntapatyöttömät. 90 luvun nuoret toimivat isänä ja äitinä.
Lisänä myös ympäri Kajaania asuvat pillerinistit ja muut venkulat. Sekä muuten vain elämäntapaidiootit.
Tietääköhän kukaan mitä nämä lohtajalaiset tekevät neljän seinän sisällä?
Huuhkajanvaara, lohtaja , kättö, variskangas
Entä Oksatie?
Oksatien asunnot ovat omistusasuntoja ja sinne muuttavat kaupungin silmäätekevät ja varakkaat. Siellä on kovan rahan sijoitusasuntoja.
En suosittele. Oksatie 43, 45, 46, 47 ja 49 ovat huonokuntoisia ja melkein kaikki ovat yksiöitä. Lehtokuja 47 on niin huonokuntoinen, että se puretaan tänä vuonna. Kaikissa näissä asunnoissa home haisee pihalle asti ja ihmiset oirehtivat homeen vuoksi. Vuokrat ovat kalliit, lähes 13 euroa neliö. Yksityiseltä saa vuokra-asunnon halvemmalla.
Oksatie 50-51 ja 57 ovat omistusasuntoja. Niihin tehtiin peruskorjaus ja en tiedä miten hyvin se tehtiin.
Pyydän anteeksi noita kommentteja..ja yksi lohtajalainen sai hyvät aamu hymyt kun lueskeli näitä juttuja :) :)
Joo, lohtajan hyviä puolia; rauhallisuus, hyvät kulkuyhteydet myös julkisilla, luonto lähellä, suht. edullinen asuminen verrattuna mukavaan ympäristöön. Paikalliset palvelut lähellä, mukava lähikauppakin löytyy.
Mutta Kajaanin yleinen sisäänpäin kääntyneisyys on ollut miinusta, ja sen takia kaipaan ajoittain entiselle paikkakunnalle, jossa paljon avarakatseisempaa porukkaa yleisesti...Kainuulainen kateusko se vaivaa edelleen?
Myös ilkeämielisyys on Kainuussa hyvin tuttua. Politiikot, joiden pitäisi olla tasapuolisia kaikkia kohtaan ovat pahimpia.
Siksipä olenkin muuttanut muualle. Sinne kun on valitettavasti mennyt muualta hämmetämään eräs jo kaikille tutuksi tullut politiikan” ihmeellisyys”
Tarkoitatko "persujen" vanhaa rouvaa?
No siis, Kajaani on tosi pieni paikka, hyvässä ja pahassa. Onhan se kiva, että pystyy kävelemään lähes kaikkialle, mutta välillä tulee kaupungillakin sellainen olo, että "seinät kaatuvat päälle".
Onneksi pääsee säännöllisesti tuulettumaan entiseen kotikaupunkiin.
Lohtajan kerrostalo asunnot on kuulema rauhallisia ja hyviä paikkoja asua.
Mut ainahan joka taloon mahtuu joku "ylipirteä" asukas :).
Huuhkajanvaarassakin on kuulema ihan tietyt talot joissa voi asua ja asukkaat on rauhallisia ja ns kunnollisia tj.
Paltaniemellä on rauhallista levätä.
Tarkoitat kai Paltaniemessä.
Kyllä se vaan on Paltaniemellä.
Ei Paltaniemessä.
Jollet sitten kaivaudu sinne niemen nokan hiekkoihin.
Eiköhän ne lepääjät ole siellä hiekan alla eli Paltaniemessä.
Onhan noita vuokra-asuntoja keskikaupungillakin.
Esim Yläkaupunki on rauhallista.
Paitsi se yks kuja... lienee edelleen villiä menoa?
Täällä on paljon tyyppejä, joilla kasvaa antennit päässä. - Terveisin Herr Folio
Onkohan tää se pyörällä ajava iso ukko..likaisen näköinen, kaupassa haisee pahalle?
Kuka on tämä mister F olio.
Boikotoi ainakin Kajaanin Pietarin asuntoja. Vuokrat tulee vassareiden valtakaudella nousemaan pilviin.
Ja huippuhyvä johtaja sai olla virassaan vain vuoden verran. Kommarijohtoinen, pöljä hallitus savusti hänet ulos. Siinäkin hallituksessa on toinen toistaa pöljempiä jäseniä, jotka eivät älyä näin ison talon toiminnasta mitään. Politiikka sotkee kaikki asiat.
haet vuokra asuntoa eli olet köyhä, welcome to hell.. tulet kokemaan missä hyvänsä vain pahaa, sen jo pankitili saldoki kertoo
kyllä tuon muistaa ku muutti eräääsee paikkaan, tien risteyksessä hirveitä örkkejä, ikinä nähny nii rumia ihmisiä, yrjöistä rasvakerrosta toisensa päälle ja monet likaista kättää tarjoaa , miksi kaikki haluaa kätellä?
nykyää korona aikana onneksi ehdoton tabu KÄTTELY
se olis pitäny olla jo ennenkin ku flunssaahan aina ollu
Kajaaniin ei kannata muuttaa kenenkään. Ihme negatiivisiä kyylääjiä kaikki, eikä haluta sen enempää tutustua. Paljon parempi paikka asua on Paltamo.
Ei todellakaan täällä on riitanen pesä politiikoilla, joka heijastuu koko väestöön. Persut tappelee ja elävät ilman sääntöjä…