Tässä on Samsungin uusi Galaxy A13-puhelin

Anonyymi

14

5049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muuten ok, mutta helvetin iso kokoinen.

    • Anonyymi

      Samsungin tapauksessa halvalla saa yleensä tökkivää roskaa..

    • Anonyymi

      A13 tullee varustettuna Samsungin omalla Exynos 850 -prosessorilla, joka on suorituskyvyltään jo huomattavasti parempi kuin edeltäjämalli A12:n Helio P35 -prossu. Joten saattaa tuo nettiselaaminenkin olla jo ainakin vähän jouheampaa tässä uutuudessa. Muutenhan A12:kin toimi ihan hyvin ja melko sutjakkaasti ilman sen suurempia takelteluja sovellusten ja toimintojen käytössä.

      https://nanoreview.net/en/soc-compare/samsung-exynos-850-vs-mediatek-helio-p35

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      3kk kokemuksella verrattuna tätä aiemmin omistamiini muun merkkisiin.
      Plussat: edullinen hinta!
      Miinukset: kamera 50Mpix mutta vastaa todellisuudessa tasoltaan vanhaa 8Mpix kameraa, on lisäksu tooodella hidas eikä lähelle saa tarkennettua oikeastaan ollenkaan.
      Samsung-mainen muotoilu, eli liukas kädessä eikä tämän hintaisissa ole vueläjään saatu kuvakaappausta toteutettu muuten kuin painelemalla niitä typeriä sivunappeja samanaikaisesti.

    • Anonyymi

      5kk käyttänyt, hyvä puhelin. Näytön koko saisi olla 5,5-5,8" laturi ja johto puuttui.

      • Anonyymi

        En tiedä vielä että minkälainen puhelin on ja ostin sen juuri nyt mutta laturi puuttui.


    • Anonyymi

      En ostaisi mitään tuollaista halpispuhelinta. Noissa halpisluureissa on aina ihan liian vähän RAM-muistia, sisäsistä tallennustilaa ja suorituskykyä.

      Samsungin älypuhelimissa A-sarja menee niin, että mitä isompi heti A -kirjaimen jälkeen oleva numero on sitä parempi ja tehokkaampi luuri on kyseessä. Eli A0x -sarjan luurrit on niitä kaikkein pahimpia karvalakkimalleja. A5x -sarjan luurit taas on ne parhaat, mutta myös kalleimmat, A-sarjan luurit mitä esimerkiksi suomessa on myynnissä. Puhelinmallin toinen jlkimmäinen numero kertoo kuinka uudesta puhelimesta on kyse. Mitä suurempi jälkimmäinen numero on sitä uudemmasta luurista on kyse. Eli A54 on uudempi kuin A53 jne.

      T. miksuh

    • Anonyymi

      Muuten käypänen mutta tullut sotalisä 50€ poistuviin malleihin kuten kaikkiin A13 malleihin. 5g versiokin A13 perustuu vanhaan A04 versioon,huonommat tekniset arvot.

    • Anonyymi

      Itsellä noin 4kk käytössä ollut A13 5G-versio.
      Olen ollut tyytyväinen ja ei paljoa pätki/jumittele.
      Ainut miinus on ollut akunkesto, kun välillä ei akku kestä edes sitä yhtä päivää...

    • Anonyymi

      Hyvä peruspuhelin ja ihan hintansa väärti. Ei mikään nopein suoritin muttei töki eikä jäädy kuten edellinen saman hintainen Xiaomi...joka oli muuten paljon monipuolisempi, mukavampi käyttää, sekä akun kesto oli Samsungiin verrattuna uskomaton, mutta siis lagaava paska jonka merkkistä ei enää ikinä tule. Samsung on puhelinten bensaKIA kun taas Xiaomi on "hieno" keskeneräisenä myyntiin tullut BYD.

      Edit. UI 6.0 päivityksen jälkeen alkanut sammuilemaan itsestään!

      • Anonyymi

        Ei kyllä ole millään tavalla hyvä edes peruspuhelimeksi.


    • Anonyymi

      Ei ole kyllä enää mikään uusi puhelin, eikä uusi ketju. Samsung on jo julkassut uudemman Samsung Galaxy A15 luurinkin. Noita halpisluureja ei kyllä kannata ostaa. Ennemmin kannattaa laitta rahat kiinni keskihintaiseen Samsung Galaxy A55 5G -älypuhelimeen joka on julkastu ihan vähän aikaa sitten. Nuo keskihintaiset A5x -sarjan älypuhelimet on jo erittäin hyviä hintaisekseen.

      T. miksuh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      300
      7468
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      79
      5822
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      158
      3745
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      151
      3463
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1867
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      183
      1806
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      43
      1431
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1401
    9. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      64
      1374
    10. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      15
      1335
    Aihe