uskaltaako laskuja maksaa

jos epäilee että koneessa on viruksia, pääsevätkö ne käyttämään tiliäni?? Kysyn ihan tosissani, älkää asiantuntijat naurako mulle, tiedän että kysymys on varmaan tyhmä...!!!
102159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos virustentorjunta ohjelmasi ei löydä eikä ilmoittele viruksista niin voit käydä nettipankissa.

Äänestä

Viruksia/troijalaisia ym. on niin monenlaisia. Osa osaa siepata salasanoja ja tunnuslukuja, joten osin huolenaiheesi on aiheellinen. Siivoa koneesi ensin ja hoida sitten pankkiasiat. Muuttuvilla tunnusluvuilla toimivia pankkisivuja ei kyllä ole ihan helppo käytellä väärin, mutta varovaisuus on hyväksi.
Mulle saa nauraakin, jos meni tuo lausuma harakoille.

Äänestä

Ei suomessa ole tavattu vielä edes yhtä ainuttakaan sellaista virusta tai haittaohjelmaa joka olisi pysynyt käyttämään pankkitilejä.

Äänestä
  • koneeni ei ole virustorjunnan kannalta ihan ajantasainen, joten ehkä maksan kuitenkin vasta töihin mennessäni, siellä kun on koneet hyvin suojattu..

    Äänestä

No huolesi on kyllä ihan turha,sillä pankit on kyllä huippu suojattuja ,esim kun asioit pankissasi niin yhteys on koko ajan salattu ja aina kun maksat laskun niin pyydetään vahvistus numero joka on joka kerta eri ja nämä numerot on vain sinulla itselläsi ,viruksista ei kannata murehtia sellaista virusta ei olekkaan joka selvittäisi sinun pankkisi vahvistusnumerot,ainoa huolen aihe on mielestäni se että pitää niitä pankin tunnus ja vahvistusnumeroita varmassa tallessa ,(piilossa) jos sattuu joskus käymään niin että joku murtautuu taloonne niin ei ole heti ekaksi pankin paperit näkyvillä.Itse olen jo vuosia maksellut kahteenkin pankkiin laskuja ja koskaan ei ole ollut mitään,mitä nyt itse on joskus vahingossa maksanut laskun väärälle tilinumerolle.

Äänestä
  • Asia on just noin kuin kirjoitit.

    Äänestä

  • mutta taas lietsotaan aivan turhaan panikkia!

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    mutta taas lietsotaan aivan turhaan panikkia!

    Ei kannata hermostua. Oli vain hyvä muistutus siitä että virussuoja ja palomuuri kannattaa pitää ajantasalla.
    Minulla on Dr.Web ja ZA Free. Dr.Web päivittyy kerran tunnissa.

    Turkulainen

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    mutta taas lietsotaan aivan turhaan panikkia!

    jos netin käyttäjät pikkuhiljaa havahtuvat todellisuuteen verkossa.

    Turvalliseen pankkiasiointiin ei yksinomaan oman koneen palomuuri- ja virustorjunta-asioiden reaaliaikainen kunnossaolo riitä.

    Haavoittuvuusaukot iäytyy olla minimissään, eli käyttiksen ja ohjelmien päivitykset on tehty.

    Selain turvallisin variantti ilman aukkoja, eikä missään tapauksessa IE, jossa esim. mies_välissä
    _aukko on paikkaamatta.

    Lisäksi on kysymys myös internetyhteydentarjoajan ja pankin tavasta hoitaa palvelimiensa turvallisuus.

    Firmakoneiden turvallisuudesta ei anna hyvää kuvaa se, että taannoin saimme kuulla pohjolan suurimman pankin konttorien olevann kiinni, koska heidän koneensa oli sairastuneet.

    Osoittaa ettei etukäteen oltu riittävän vakavasti paneuduttu aiheeseen, ja samaa "huolimattomuutta" osoittaa se että he ovat käyttäneet markkinoiden huonoimpia salausalgoritmeja, kuten tekee myös tämä suurin gsm-palvelutarjoaja!

    Alempana olevan pandalinkin osoittama massiivinen seuranta antaa aihetta olettaa, että todella isot "pojat" ovat projektivalmisteluasialla.

    Ja koko ketjun HEIKOIN LENKKI on yleensä hyökkäyskohde.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tiinu kirjoitti:

jos epäilee että koneessa on viruksia, pääsevätkö ne käyttämään tiliäni?? Kysyn ihan tosissani, älkää asiantuntijat naurako mulle, tiedän että kysymys on varmaan tyhmä...!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu