Solis puutarhamessuilla

Anonyymi

Vainikka tuo pienen pään, puutarhanhoitoon sopivia Solis traktoreita Helsingin kevät messuille. Kaks’kymppisen alle tulee maahantuontimallistoon vieläkin pienempi 16 hv ja yläpuolelle 22 hv.

Ei se traktorin ja työkoneiden hinta, vaan se talli, mikä pitäisi rakentaa mökille.

12

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Fantastinen solis aktivointi. Koska tulee avaus solis-lumilingosta voiteluöljyineen?

    • Anonyymi

      Montako aloitusta vaatii Soliksen työkoneiden tallin rakentaminen?

      • Anonyymi

        Hyvä kysymys! Nyt olen päättänyt, että kevät ainakin mennään sarvitraktorilla ja katsotaan, mihin se pystyy ja ennen kaikkea, toimiiko se koko kylvökauden.

        Suurin erohan oikean traktorin ja sarvitraktorin välillä on mahdollisuus asentaa traktoriin etukuormaaja. Yleisemmin hydrauliikka tuo valintalistalle uusia laitteita ja helpomman käytettävyyden, mutta perus työt puutarhassa sujuvat sarvitraktorillakin, kunhan se toimii.

        Hinta on sitten oma juttunsa. Halpa kiinalainen sarvitraktori kattavalla lisälaitevalinoimalla on alle 2000 €, eurooppalainen vaihtoehto 7 000 - 10 000 € ja oikea pieni traktori yli 20 000 € lisälaitteineen. Kaikki tarvitsevat säilytystila, jonka koossa on toki eroa.


    • Anonyymi

      Saako sellaisella sarvitraktorilla käydä jäätelökiskalla kylillä vai puuttuuko poliisi asiaan? Jossain maailmassa on koko suku kyydissä.

      • Anonyymi

        Saa käydä kioskilla. Poliisisetä morjestaa vastaantullessa ja vie jäätelöt parempiin suihin.


      • Anonyymi

        Suomessa ei sarvitraktoria saa käyttää yleisillä teillä.


      • Anonyymi

        Poliisi varmasti puuttuu asiaan jos syö jätskiä sarvitraktorilla ajaessa. Varsinkin vaniljajäätelö on huomion kohteena. Suklaa jäätelöllä saattaa päästä varoituksella.


    • Anonyymi

      Jaa. Miksei saa?

      • Anonyymi

        Koska kaikki on varmuuden vuoksi kiellettyä vitulandiassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koska kaikki on varmuuden vuoksi kiellettyä vitulandiassa.

        Juuri näin. Toisaalta halpaa sarvitraktoria ajaneena, en ole ihan varma, tuoko se lisäarvoa liikenteessä. 🤔 Ainakin halpa traktori on kohtuullisen haastava ajettava, eikä sen hallinta ole kovin vakaata. Tosin Balkanin maaseudulla nuo ovat ainakin olleet pääasiallinen tapa liikkua maaseudulla, joten periaatteessa sillä voi hoitaa moniakin kuljetustarpeita.

        Parempien ja kalliimpien laitteiden ajo-ominaisuuksista ei ole kokemusta. En usko niiden olevan merkittävästi parempia.


    • Anonyymi

      Sarvitraktorin ajaminen on ihan yksinkertaista. Ainoat haasteet on hitaus liikennevirrassa ja tärinä. Kuopat pitää kiertää kun jousittamaton kone hyppii ja ryskyy. Lisäksi tärinä ja meteli uuvuttaa nopeasti. Mutta ei kai näillä kukaan muutenkaan pitkiä matkoja aja.

      • Anonyymi

        Hyvä kuvaus menosta tuollaisella. 😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7089
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2500
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      101
      1942
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1059
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe