En tiedä onko oikea sanoa elämän pysäyttämisestä vai onko se jotakin muuta. On olemassa ihminen, joka on passiivinen kaikkiin asioihin, paitsi omaan menneisyyteensä. Hänellä ei ole tulevaisuutta vaan hänen käsittelemänsä asiat ovat aina menneitä asioita. Hän ei tee koskaan suunnitelmia tulevaisuuteen, ei pysty hahmottamaan lainkaan sitä että jos hän nyt valitsisi tehdä jotain jollain lailla, miten se vaikuttaisi jatkossa. Toiminta on aivan umpimähkäistä. Hän kertoo samoja tarinoita menneisyydestä aina uudelleen ja uudelleen, hänellä ei ole muistisairautta. Ei pysty lainkaan pitempi jännitteisiin asioihin vaan jos jotain tehdään se tehdään siinä hetkessä. Asioista puhumisella ei ole vaikutusta, hän ei näytä ymmärtävän.
Hänellä on puoliso, joka on juuri päinvastainen ja haluaa tehdä sellaisia asioita, jotka vaikuttavat tulevaisuuteen. Hän suunnittelee ja tekee, mutta hän ei pysty tekemään niitä asioita joita hän elämässään haluaisi eniten tehdä. Hänen täytyy jättää suunnitelmansa, mutta koska hän on erittäin tekevä henkilö hänen tekemisensä kohdistuu toisarvoisiin asioihin. Tämän aiheuttaa se että passiivinen puoliso ei koskaan suostu eikä kykenisikään osallistumaan asioihin koska hän elää vain tätä hetkeä ja hänen elämässään asiat ovat aina tapahtuneita asioita. Aktiivisen puolison elämä estyy ja on pysähtynyt se ei koskaan etene sinne minne hän haluaisi. Passiivinen on aina esteenä edessä.
Kysymys kuuluu, voiko se että tämän aktiivisen henkilön elämä saattaa kääntyä ja lähteä väärälle uralle jos hän ei hankkiudu eroon passiivisesta? Jos henkilö ei oikeasti pääse tekemään niitä asioita jotka hän haluaisi, ja tämä passiivisen passiivisuus on siinä esteenä voiko aktiivinen tekijä ollakin kohta pahantekijä?
Elämän pysäyttäminen toiselta
Anonyymi
1
122
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä kaksi hyvin erikoista persoonallisuutta ovat löytäneet toisensa, mahtavatko olla kehitysvammaisia. Tai sitten käyttävät, tai toinen ( passiivinen) käyttää ssri - psyykelääkkeitä jotka ovat lamaannuttaneet toimintakykyä ja ajatusmaailmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup222390- 1402051
Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene121477Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3881200- 651131
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen991087- 61980
- 68962
Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi48953- 2831