Maanantai, viikon paras päivä

Anonyymi

Viikon olen taas fiilistellyt ja analysoinut mielessäni kaikkia niitä edellisiä kohtaamisia, miten hän katsoi, mitä sanoi ja miten sanoi, miksi käyttäytyi niin tai noin, mitä itse sanoin tai tein. Viikon olen taas suunnitellut mitä sanoisin seuraavalla kerralla, kerännyt rohkeuttani, käynyt moraalista taistelua pääni sisällä tämän järjettömän ihastuksen oikeutuksesta, pyytänyt anteeksi jumalalta, universumilta ja kaikilta korkeimmilta tahoilta näitä kiellettyjä ajatuksiani, yrittänyt hukuttaa ajatuksiani musiikkiin, kirjoihin, siivoamiseen ja jatkuvaan uutisten seuraamiseen, tuntenut itseni aivan järkyttäväksi surkimukseksi kun sotauutisia lukiessani huomaan jälleen kerran ajattelevani häntä. Ja sitten koittaa maanantai, ne pari intensiivistä tuntia hänen seurassaan, hänen uskomattoman katseensa alla, eikä mikään minkä suunnittelin tietenkään toteudu, en mene juttelemaan vaikka tilanne tarjoutuu, en saa järkevää sanaa suustani kun hän lähestyy, en kosketa ohimennen vaikka ohitan hänet pirun monta kertaa... Muutama katse, ele ja hymy saa taas riittää polttoaineeksi seuraavan viikon katkeransuloisiin haaveisiin..

3

753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naista vai miestä ajattelet?

      • Anonyymi

        Niinpä nainen vai mies on tuo kenelle kirjoitat?


    • Anonyymi

      Ajattelen miestä, olen nainen. Tosin se että olen nainen on varmaan ilmiselvää, vaikea kuvitella että keskivertomiehen ajatukset edes vakavasti ihastuessa kulkisi tällaista kehää... olen oikeastaan aika rationaalinen ihminen mutta nyt olen ns nyrjähtänyt radaltani pahasti, enkä oikeastaan enää jaksaisi tätä. Yöunet on tiessään eikä ruokakaan oikein maistu..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe