Ulos koronasta
Kysyimme HUSin Asko Järviseltä, joko baareissa voi juhlia vapaasti ja uskaltaako uutta tuttavuutta pussailla treffeillä ilman pelkoa koronasta.
Yhä useampi on saanut täyden rokotussarjan, sairastanut koronan tai kokenut molemmat. Moni silti miettii, onko koronaa edelleen syytä pelätä.
Kysyimme mieltä polttavat kysymykset HUSin infektiotautien ylilääkäriltä.
Puolet suomalaisista on saanut kolmannen koronarokotteen ja useat ovat myös jo sairastaneet koronan. Kaksi kulunutta vuotta ovat kuitenkin opettaneet meidät pelkäämään. Vaikka rajoituksia puretaan, moni silti edelleen pohtii, onko normaaliin arkeen astuminen hyväksyttävää.
Esitimme ihmisten huulilla nyt pyörivät kysymykset HUSin infektiotautien ylilääkäri Asko Järviselle.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL valmistelee parhaillaan uutta maskisuositusta, mutta onko maskien käyttäminen enää tässä tilanteessa tarkoituksenmukaista ja mitä hyötyä niistä on?
Tautia on edelleen liikkeellä paljon. Uudellamaalla tartuntoja on noin nelinkertainen määrä verrattuna aikaisempiin epidemiahuippuihin ja muualla Suomessa suhteessa vielä vähän enemmän.
Äskettäin taudin sairastanut ihminen ei toki omaksi suojakseen sitä maskia tarvitsisi. Näkisin kuitenkin, että sen käyttäminen on tämän hetken kohteliaisuusetiketti. Julkisilla paikoilla liikuttaessa ei voida tietää, mikä on vieressä seisovan henkilön tilanne.
Asko Järvisen mukaan maskia olisi edelleen hyvä käyttää julkisissa tiloissa kunnioituksesta muita kohtaan. Kuva: Benjamin Suomela / Yle
Maski suojaa käyttäjäänsä tartunnalta ja siltä, että käyttäjä ei tartuta muita. Siksi niiden käyttö julkisissa tiloissa on edelleen järkevää, jotta ne, jotka tautia enemmän pelkäävät tai eivät ole sitä sairastaneet, kykenevät sitä välttämään.
Jos katsotaan kokonaisuudessa epidemiatilannetta ja kaikkia tartuntoja, niin siihen maskien merkitys on ollut koko ajan kohtalaisen pieni. Tartunnat ovat etupäässä tulleet tilanteista, joissa maskeja ei yleensä käytetä, eli pidemmissä kontakteissa.
Onko turvavälien noudattamisesta edelleen hyötyä?
Tähän pätee oikeastaan samat perustelut kuin edelliseen, koska turvaväleillä haetaan samaa eli pyritään välttämään tartuntaa.
Lue jatko YLE:ltä !
Onko koronaa edelleen syytä pelätä?
5
86
Vastaukset
- Anonyymi
Tilanne on pahempi kuin koskaan ennen. Ihmisiä kuolee koronaan kuin
liukuhihnalta.- Anonyymi
Rokotteista huolimatta tai juurikin niistä johtuen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rokotteista huolimatta tai juurikin niistä johtuen.
Joo piikkien teho on huikea ja sota tuli peittämään ruumiitten salailua - niistä vaietaan ja sotaa tupataan tuutin täydeltä ja toinen kusetushan tämä jo on.
Yksipuolista uutisointia kuten on jo 2 vuotta totuttu kuulemaan median viilaamalla kansaa pahasti linssiin - moni ei huomaa aivopesua !
- Anonyymi
Jokainen tekee omat ratkaisunsa,mitkä tuntuu itseltä oikein? Korona rokoteet suojaa vain taudin vaikeamalta muodolta rokotettuja sairastaa.Itse käytän maskia missä oli ohjestus yhä,oli nitä ohjestuksia tai ei? Sama käsidesiä.Mutenkin elämä menee kuten koko korona aika jo 2vuotta,väistän massoja,tapahtumia jne.En tosin tupakoi en kapakoi.Tansiin tekisi ieli,mutta sepä se kumpi painaa enemmän halu tanssia tai tartuntariski? Tanssi jää väliinon minun ratkaisuni. Olen myös pitänyt maskia ainoana vanhana naisena joku sisälikunta sali missä käyn!Mut eivät. Sama joku kerho jossa käyn,mut eivät.On ihan oma päätökseni ja en kanna huolta muiden päätös asiasta. Tee sis itsenäinen pätös ,mut eivät voi pätää puolestasi. Hyvää aurinkoista päivää 16.3.22. Itä Hesa 94. vanha nainen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818