Kärry retkeilyyn / vaellukseen ???

Anonyymi

- Turhaa höpötystä:

Ensimmäinen oppituntini telttailusta oli aikoinaan se, että yöllä tulee oikeasti kylmä! Ihan sama, onko päivällä hellelukemat. Asia selvisi käytännössä ja jäi siten kyllä harvinaisen hyvin mieleen.

Tämän takia otin varusteet seuraavalla kerralla vuosien jälkeen hyvin vakavasti. Kuvittelin pakanneeni tiukasti vain pakollisia asioita. Oppitunti kaksi...

Varusteet, vesi ja ruoka painavat älyttömän paljon. Kaikista niistä oli leirissä iloa, mutta se tuntikausien raskaan taakan kantaminen 30 asteen helteessä painui muistiin yhtä tehokkaasti kuin öinen kylmyys silloin aiemmin.

Kolmas kerta toden sanoo? Nyt kutkuttaisi taas telttailla.

- Asiaan:

Varsinkin näin kylmällä säällä kannettavaa olisi entistäkin enemmän. Sain päähäni, että kärryn avulla loppuisi se matkan teon tuskaisuus ja mukaan saisi ehkä jopa kivoja turhuuksiakin.

Mistään ei kuitenkaan tunnu löytyvän tarkoitukseen sopivaa ja järkevän hintaista valmista tuotetta. Miten ihmeessä kärryn hinnaksi tulee 500-1500 euroa? Eikä näitä ilmeisesti edes myydä yleisesti. Kummallista.

Kertokaa ihmeessä, jos tiedätte mistä jonkinlaisen luonnossa selviytyvän kärryn voi ostaa tai jos teillä on parempi idea varusteiden raahaamiseen! :)

4

1148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta kottikärry.

    • Anonyymi

      Edellä ollut "Osta kottikärry" toteamus on täyttä asiaa. Vaelluskärry -asia on ollut esillä Kaarina Karin Haltin valloituksesta lähtien eikä toimivaa ratkaisua ole vieläkään löytynyt; kottikärry on epäkelpojen ratkaisujen joukossa ihan yhtä hyvä/ huono kuin muutkin vaihtoehdot.
      Toki kaikkein tampatuimmilla ja ylläpidetyimmillä reiteillä jonkinlaisesta kärrystä voi jotakin hyötyä olla, mutta se sitoo kulkijan reiteille melkein yhtä tiiviisti kuin auto autoilijan tielle.
      Jos haluaa järjestää itselleen reippaasti leiritavaraa mukaan niin suosittelen kanoottia. Sillä kulkee mukana komea määrä painavaakin tavaraa ja maisemat vaihtuvat keskimäärin nopeammin kuin vaelluksella.

    • Anonyymi

      Minulle retkeily on elämäntapa.

      Hanki iso kumivene ja perämoottori niin ei tarvitse raahata mitään.

    • Anonyymi

      Ja siirry vesiretkeilyyn.

      Kevä thangilla ahkio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe