Minulla on MS-tauti diagnosoituna. On ollut nuoresta lähtien harvakseltaan näön sumenemista, välkkyviä valoja, varjoja, silmien hetkellistä sokaistumista niin että näin vain valoa. Hiljakseen vuosien varrella kaukonäköni on huonontunut. Silmäni ovat myös hyvin herkät häikäisylle.
Kummallista on, että magneettikuvissa tai lääkärin katsoessa silmänpohjaa, minulla ei näy MS-vaurioita ollenkaan näköhermoissa. MS-vaurioni ovat muualla aivoissa.
Silmälääkäri tutki silmäni eikä myöskään löytänyt mitään poikkeavaa.
Eli silmät ja näköhermot kunnossa.
Onko mahdollista että MS-vauriot jossain muussa kohdassa aivoja voivat aiheuttaa näköhäiriöitä? Aivoissahan on sellainen alue kuin näköaivokuori, jossa ymmärtääkseni silmien ja näköhermojen välittämä informaatio tulkitaan. Voiko MS-tauti aiheuttaa vaurioita näköaivokuoreen tai johonkin aivojen alueeseen joka on yhteydessä näköaivokuoreen, jolloin MS-tauti sitä kautta aiheuttaisi näköhäiriöitä?
Voiko MS-tauti aiheuttaa näköhäiriöitä muuten kuin näköhermontulehduksen kautta?
2
1161
Vastaukset
- Anonyymi
Lyhyesti ja ytimekkäästi kyllä voi, mutta se näköhermotulhdus on tavallisin!
Mainitsemasi silmäoireet on mulle hyvin tuttuja. Kyseistä diagnoosia mulla ei ole eikä muutakaan millä ko. oireita selittää paitsi elektrolyytit osaltaan.Mulla on ollut näössä vikaa jo vaikka miten pitkää, toisessa silmässä enemmän ja toisessa vähemmän, mutta pysyi hyvin tasaisena kauan. Kunnes jo n. 15 vuotta sitten paremmassa silmässä alkoi noita kyseisiä oireita ja noin 3 kk:n kuluessa palautui ennalleen. Sittemmin on molemmissa silmissä ollut ajoittain samaa mutta lievempänä, paitsi se eräs tilanne milloin molemmilla silmillä näin vain valonvälähdyksiä! Väsymys ja fyysinen uupumus tuntuisi jotenkin herkistävän noille silmäoireille.
Monisairas
Monisairas - Anonyymi
Vähän vielä jatkan...
En tiedä voiko sanoo varmasti, että näköhermo täysin kunnossa. Esimerkiksi DAI mistä mulla maininta ja aihelöydös voi auheuttaa vaikeasti havaittavia solutason muutoksia, joita ei voi varmentaa perusviipalekuvauksilla. En tiedä voisiko jotkut silmäoireet tuolla selittyä, mutta nuo vaihtuvat oireet tuskin eikä edes ajallinen yhteensopivuus täsmää. Eikä tuo ykeisuupumuskaan taida siitä johtua kuin osaksi.
Eikä elektrolyyttihäiriöt tee vilkkuvia valoja ja varjoja yms vaan lähinnä vaikeuttaa säätöä lähi- ja kaukonäon välillä.
Voi olla, että sulla joskus näkyy selitys oireille kuvissa ja uskon myös, että tulevaisuudessa kyetään kudosnäytteistä varmentamaan näitä epäselviä tapauksia.
Monisairas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746