Talipunkki ja permetriini

Anonyymi

Olen taas alkanut taistelemaan saadakseni näppyläihoni edes vähän parempaan kuntoon. Ja aseena, mikäs muu kuin Google.
Ostin syksyllä pimafucortia (sienilääke kortisoni antibiootti) kun tulin siihen tulokseen että kyseessä voisi olla taliköhnä ja seborrooinen ihottuma. Finnejä kun tulee myös hiusrajaan, korvien taakse ja kulmakarvoihin. Eniten häiritsee kuitenkin nämä leuassa ja poskissa olevat isot punaiset "parta-alueen" finnit.
No, eipä tuosta voiteesta ole ollut hyötyä. Apteekin hilseshampookin on käytössä mutta ei auta yhtään.

Tänään aloin taas googlettaa ja päädyin taas tali-ihottumaan ja talipunkkeihin. Ja sitten se iski, uusi idea!! Talipunkki!
Eläimillähän on myös vastaavia penteleitä. On syyhypunkki, sikaripunkki, hilsepunkki, korvapunkki jne. Ja onhan niihin toimivat lääkkeet.

Aloin tutkia asiaa ja ilman reseptiä saa eläimille aika tujujakin myrkkyjä. Ihan perus hyönteismyrkkyjä siis. Frontline ja sen fiproniili on ollut otsikoissa kun ihmiset häätävät sillä täitä lapsiltaan. Kyseessä sellainen hermostoa sotkeva myrkky ettei tuo ole ehkä hyvä asia. Täit kyllä katoavat nopsaa tuolla aineella.
Jatkoin etsimistä. Löysin Nix-nimisen tuotteen joka löytyy ihan Suomenkin apteekista syyhypunkin häätämiseen. Vaikuttavana aineena permetriini. Sen pitäisi nitistää punkit yhden hoitokerran jälkeen, eli sen on oltava todella tehokas aine. Selvisi että tätä käytetään myös talipunkkien tappamiseen hyvin tuloksin.

Nix valmistaa myös permetriini-hyttysmyrkkyjä joita voi huoletta (jenkeissä) sumutella vaatteisiin ja esim teltan seiniin. Ja se tappaa selkärangattomia _erittäin_ tehokkaasti ja nopeasti. Ja se on (kuulemma) vaaraton nisäkkäille. Synteettisen permetriinin luonnonmukaista serkkua pyretriiniä käytetään jopa luomuviljelyssä, joten ehkä se oikeastikin on aika turvallinen meille nisäkkäille.

Sitten tullaan itse asiaan mihin en ole löytänyt vastausta.
Jotenkin tuo permetriini/pyretriini kuulosti tutulta ja sitten keksin että minullahan on sitä kaapissa! Olen aikoinaan ostanut Solediol pyretriiniä huonekasvien kirvainvaasion torjuntaan.
Hain sen pullon ja siinä on vain kahta ainesosaa, pyretriini ja rapsiöljy (ja varmaan vielä vettä).

Jäin miettimään että jos Nix on ihan turvallinen punkkien torjuntaan, niin eikö myös esim tämän Solediolin pitäisi olla...?? Hinta on murto-osan apteekin tököteistä.

1

1765

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan nyt lähivuosina näitä on taidettu alkaa tutkia paljon enemmän kuin ennen. kiitos masknen. Minullakin tämä on levinnyt maskipakon jälkeen. Ennen vain suunympärys oireili, nyt on isoja tulehtuneita patteja poskissa ja leuan alla.
      Nää punkit tykkäävät kosteasta, ja sitähän maskin alla on. Ja sit taas kuivattavat aknelääkkeet tekevät niille hallaa, harmi vain että ei ihokaan oikein niitä aineita kestä.
      Pyretriini/permetriini sitä vastoin taitaa olla aika ihoystävällinen.

      https://youarethehealer.org/maskne-caused-by-demodex/

      With all the research available now around Demodex mites, there should be instruction about these ectoparasites in medical schools. Yet most physicians still do not realize that these mites exist, or that there are a variety of health conditions associated with these mites when they grow out of control in our skin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      180
      2823
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      161
      1692
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1443
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      106
      980
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      127
      926
    6. 65
      873
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      373
      772
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      664
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      43
      658
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      633
    Aihe