Muutimme vuokra-asuntoon marraskuussa, kun haimme avaimen tulimme tarkastamaan asunnon niin yhdestä huoneesta puuttui lista yhdeltä seinältä. Muutaman puhelun kun soitin niin sain oikean ihmisen kiinni joka kertoi meille että huoneeseen tehdään lattiaremontti eikä sinne saa viedä tavaraa ollenkaan, meille ei tällaisesta oltu kerrottu mitään, tokaisi vain että olisi pitänyt meille kertoa siitä. Pyysin isännöitsijältä vuokranalennusta siltä viideltä päivältä joka remontissa kesti kunnes sain tavarat huoneeseen, aikaisemmin ei remonttia pystynyt tekemään koska toimeksianto oli annettu liian myöhään. Isännöitsijä lupasi että saamme vuokranalennuksen kunhan on selvitellyt asiaa muttei hän ole palannut asiaan eikä häntä saa kiinni mistään vaan asiat täytyy hoitaa vuokranvälitysfirman kautta.
Tänään kävi huoltomies meillä ja hän kertoi että keittiössä on sama homma edessä jossa kestää kolme päivää! Sekä kylpyhuoneessa on tehty kaato väärin joten todennäköisesti sielläkin on remontti edessä.
Jätin isännöitsijälle soittopyynnön mutta mitä tehdä jos hän ei ole yhteydessä minuun? Mihin voin olla yhteydessä näissä asioissa? Lain mukaan minulla kuitenkin on oikeus saada vuokranalennus remonteista.
Olemme tehneet asuntoon sopimuksen jota ei voi vuoteen irtisanoa sopimussakon uhalla mutta onko minulla perusteet purkaa vuokrasopimus kun asunnon remontin tarvetta ei ole kerrottu asuntoa vuokratessa? Kai vuokranantajallakin pitää olla tässä tilanteessa jotain velvollisuuksia, on suoraan sanottuna kusetettu olo kun on remonttikunnossa olevaa asuntoa vuokranneet ilman ilmoitusta meille.
Vuokranalennuksesta
5
187
Vastaukset
- Anonyymi
Ota yhteyttä kuluttajaneuvontaan. Aiemmin sieltä on saanut apua. En tiedä onko lainsäädäntö muuttunut. Vuokralaisella voi olla myös oikeus purkaa vuokrasopimus, jos asunto ei olekaan asumiskunnossa.
- Anonyymi
Vuokralaiset VKL ry on valtakunnallinen vuokralaisten ja asumisoikeusasukkaiden edunvalvoja ja neuvonantaja. Jäsenet saavat maksutonta neuvontaa ja voivat käyttää jäsenpalveluita ja osallistua jäsentoimintaan.
- Anonyymi
Isännöitsijällä ei ole mitään tekemistä sinun vuokrasuhteesi kanssa. Ota yhteyttä vuokranantajaasi. (Vinkki, isännöitsijä ei ole vuokranantajasi)
- Anonyymi
Nuo ovat niin pieniä haittoja, muutama viikko, että mitään oikeutta vuokranalennukseen ei ole. Perinteinen putkiremppa voi oikeuttaa vuokranalennukseen, silloinkin ehkä 50 % alennus (mikäli asunnossa voi kuitenkin asua), julkkariremppa ja parveke poissa käytöstä niin alennus ehkä 5-10 %.
Mutta joku muutaman päivän asumishaitta ei todellakaan oikeuta mihinkään vuokranalennukseen!
P.S. Mikäli aloittaja saa toimeentulotukea, niin mahdollinen vuokranalennus vähennetään suoraan toimeentulotuesta, eli ei hyödytä vuokralaista mitenkään. PISTE.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3984450Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1211722- 1351494
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko731263Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151076Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔721057Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise131009Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään63952- 38950
- 65921