Muutimme vuokra-asuntoon marraskuussa, kun haimme avaimen tulimme tarkastamaan asunnon niin yhdestä huoneesta puuttui lista yhdeltä seinältä. Muutaman puhelun kun soitin niin sain oikean ihmisen kiinni joka kertoi meille että huoneeseen tehdään lattiaremontti eikä sinne saa viedä tavaraa ollenkaan, meille ei tällaisesta oltu kerrottu mitään, tokaisi vain että olisi pitänyt meille kertoa siitä. Pyysin isännöitsijältä vuokranalennusta siltä viideltä päivältä joka remontissa kesti kunnes sain tavarat huoneeseen, aikaisemmin ei remonttia pystynyt tekemään koska toimeksianto oli annettu liian myöhään. Isännöitsijä lupasi että saamme vuokranalennuksen kunhan on selvitellyt asiaa muttei hän ole palannut asiaan eikä häntä saa kiinni mistään vaan asiat täytyy hoitaa vuokranvälitysfirman kautta.
Tänään kävi huoltomies meillä ja hän kertoi että keittiössä on sama homma edessä jossa kestää kolme päivää! Sekä kylpyhuoneessa on tehty kaato väärin joten todennäköisesti sielläkin on remontti edessä.
Jätin isännöitsijälle soittopyynnön mutta mitä tehdä jos hän ei ole yhteydessä minuun? Mihin voin olla yhteydessä näissä asioissa? Lain mukaan minulla kuitenkin on oikeus saada vuokranalennus remonteista.
Olemme tehneet asuntoon sopimuksen jota ei voi vuoteen irtisanoa sopimussakon uhalla mutta onko minulla perusteet purkaa vuokrasopimus kun asunnon remontin tarvetta ei ole kerrottu asuntoa vuokratessa? Kai vuokranantajallakin pitää olla tässä tilanteessa jotain velvollisuuksia, on suoraan sanottuna kusetettu olo kun on remonttikunnossa olevaa asuntoa vuokranneet ilman ilmoitusta meille.
Vuokranalennuksesta
5
242
Vastaukset
- Anonyymi
Ota yhteyttä kuluttajaneuvontaan. Aiemmin sieltä on saanut apua. En tiedä onko lainsäädäntö muuttunut. Vuokralaisella voi olla myös oikeus purkaa vuokrasopimus, jos asunto ei olekaan asumiskunnossa.
- Anonyymi
Vuokralaiset VKL ry on valtakunnallinen vuokralaisten ja asumisoikeusasukkaiden edunvalvoja ja neuvonantaja. Jäsenet saavat maksutonta neuvontaa ja voivat käyttää jäsenpalveluita ja osallistua jäsentoimintaan.
- Anonyymi
Isännöitsijällä ei ole mitään tekemistä sinun vuokrasuhteesi kanssa. Ota yhteyttä vuokranantajaasi. (Vinkki, isännöitsijä ei ole vuokranantajasi)
- Anonyymi
Nuo ovat niin pieniä haittoja, muutama viikko, että mitään oikeutta vuokranalennukseen ei ole. Perinteinen putkiremppa voi oikeuttaa vuokranalennukseen, silloinkin ehkä 50 % alennus (mikäli asunnossa voi kuitenkin asua), julkkariremppa ja parveke poissa käytöstä niin alennus ehkä 5-10 %.
Mutta joku muutaman päivän asumishaitta ei todellakaan oikeuta mihinkään vuokranalennukseen!
P.S. Mikäli aloittaja saa toimeentulotukea, niin mahdollinen vuokranalennus vähennetään suoraan toimeentulotuesta, eli ei hyödytä vuokralaista mitenkään. PISTE.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3138750Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat805343Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3054776SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden693315Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22757Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42122Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72028- 1132006
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401903Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01870