Mulla olis 40vuotta vanha mäkiauto. Kuopioon pitäisi järjestää johonkin suuri mäkiautokisa.
Voisi olla kilpailijat ja huumoriluokat.
Kertokaapas missä olisi sopiva mäki josta voisi liikenteen keskeyttää kisan vuoksi.
Mäellä pitäisi olla riittävästi pituutta ja asfaltti.
Voisi olla kilpailijat ja huumoriluokat.
Kertokaapas missä olisi sopiva mäki josta voisi liikenteen keskeyttää kisan vuoksi.
Mäellä pitäisi olla riittävästi pituutta ja asfaltti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
https://youtu.be/uyZ7etdWAlM
Jotain tämän tyylistä. Euroopassa tuollaiset tapahtumat paisuvat suureksi yleisötapahtumaksi, niin voisi käydä myös Kuopiossa.
Suurmäki Puijon torni 200 km/h.
Taas joku uusavuton kyselee.
Hurja mäkiautoralli järjestettiin ensimmäisen kerran keväällä 2018 tapahtumapaikkana Kuopion tori ja Puijonkatu Kuopionlahden suuntaan. Tapahtuma
järjestettiin Kuopion kesäkauden avajaisten yhteydessä ja saavutti huomattavasti odotettua suuremman suosion, kilpailuun osallistui 28 mäkiauto-tiimiä.
Tapahtumajärjestäjät ovat perustaneet Hiljaa mäessä yhtiön, jonka tavoitteena tulevina vuosina on edelleen kehittää ja laajentaa tapahtumaa. Vuonna
2019 kilpailu järjestetään uusitulla Kauppakadulla, mikä mahdollistaa osaltaan tapahtuman kehittämistä. Tapahtuma on koko perheen ilmaistapahtuma.