Ei ole vesijäähdytys hiljainen

Anonyymi

https://www.youtube.com/watch?v=_htVjpbPoYs
"4299€ valmistietokone on hieno ja hyvä peleissä MUTTA... Testissä HP Omen 45L"

Videon perusteella ei ole valmistietokoneen vesijäähdystys todellakaan hiljainen, vaikka yli 4000€ tietokoneen olettaisi olevan hiljainen.
Nykyään näitä valmistietokoneita on suurin osa vesijäähdytyksellä varustettuja.
Jos on ilmajäähdytys, niin silloin on joku halpa ilmajäähdytys, joka on äänekäs.
Eipä ole juurikaan valmistietokoneita Noctuan ilmajäähdytystä, joka on laadukas ja erittäin hiljainen.

5

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harvemmin nuo valmispakettien jäähdytykset ovat hiljaisia. Mikäli halutaan oikeasti tehdä hiljainen ja tehokas vesijäähdytys, niin silloin kyseeseen tulee custom loop. Hintaa tuolle tietty kertyy, mutta jokainen rakentaa siitä oman näköisensä. Itsellä on omassa koneessa Arctic eSport Black 34 ilmajäähy kahdella tuulettimella. Ääni on todella hiljainen, ja kyseinen cooleri on lisäksi edullinen. Hintaluokka on siellä 40€:n tietämillä.

      • Anonyymi

        Valmistietokoneetkin saataisiin hiljaiseksi, eikä hiljainen ilmajäähy montaa kymppiä maksaisi.
        Valmistietokoneissa ei hiljaisuuteen juurikaan panosteta ja muutenkin niiden päivittäminen voi olla hankalaa.
        Paras on customoitu tietokone, johon voi itse valita osat ja kasata itse tai käyttää kasauspalvelua.
        Myös kotelon valinnalla on merkitystä. Valmistietokoneiden koteloa ei ole millään tavoin äänieristetty ja tuulettimet eivät ole niitä hiljaisimpia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valmistietokoneetkin saataisiin hiljaiseksi, eikä hiljainen ilmajäähy montaa kymppiä maksaisi.
        Valmistietokoneissa ei hiljaisuuteen juurikaan panosteta ja muutenkin niiden päivittäminen voi olla hankalaa.
        Paras on customoitu tietokone, johon voi itse valita osat ja kasata itse tai käyttää kasauspalvelua.
        Myös kotelon valinnalla on merkitystä. Valmistietokoneiden koteloa ei ole millään tavoin äänieristetty ja tuulettimet eivät ole niitä hiljaisimpia.

        50-60€ riittää siihen, että saa jo todella pitkälle riittävän ilmajäähyn. Itse olen suosinut Arcticin tuotteita, ja kertaakaan ei ole tarvinnut pettyä. Ylikellottamista en harrasta, joten lämmöt pysyvät hyvin kurissa. Tietty jos haluaa vain parasta, niin sitten valinta on Noctua. Näistä saakin sitten maksaa yli 100€, mikä on omasta milestäni vähän suolainen hinta ilmajäähystä.

        Sitä ei kukaan edes lähde kiistämään etteikö itse erillisosista kasaten saisi parempaa. Nyt on varmasti moni joutunut tarttumaan noihin merkkikoneisiin, koska näytönohjainten saatavuus on ollut mitä sattuu.

        Kotelona kannattaa käyttää malleja hieman sieltä kalliimmasta päästä, ettei lähde niihin kaikkiin halvimpiin. Tietty nekin ajavat asiansa, mutta ovat todella keljuja käsiteltäviä, ja yleensä ahtaita. Itsellä on varsinainen pöytäkone ja serveri kasattuna Fractal Design R4 -koteloihin. Serveriin piti saada mahtumaan 8 kpl kiintolevyjä ja 3 kpl SSD-levyjä. Harvaan koteloon tuollainen määrä mahtuu.

        Olohuonekoneen kotelona on myöskin Fractal Design, mutta mallina on Focus G sivuikkunalla. Tuon nappasin alennuksesta about vuosi sitten alta 40€:lla.

        Merkkikoneiden tuulettimet eivät varsinaisesti ole kovinkaan pahoja ääneltään, ne vain on laitettu pyörimään liian korkeilla kierroksilla. BIOS -asetukset tuulettimien osalta ovat monesti todella minimaaliset, niin vähän on vitsit vähissä. Tietty tuulettimet voi vaihtaa, mutta jotkut valmistajat käyttävät normaalista poikkeavaa pinnijärjestystä tuuletinliittimissä. Tällaista hauskaa tekee mm. Dell.


    • Anonyymi

      Kuka maksaa koneesta 4300€ !!!!

      • Anonyymi

        Ei kukaan täysijärkinen tai hinnoista yhtään perillä oleva maksakkaan. Onhan tuossa HP:ssa tehokkaat osat, sitä ei voi kiistä, mutta hintaa on silti liikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      74
      3860
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      93
      3251
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      112
      2535
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      19
      1720
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      74
      1505
    6. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      123
      1402
    7. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      99
      1393
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      58
      1363
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1103
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      58
      1083
    Aihe