https://www.youtube.com/watch?v=_htVjpbPoYs
"4299€ valmistietokone on hieno ja hyvä peleissä MUTTA... Testissä HP Omen 45L"
Videon perusteella ei ole valmistietokoneen vesijäähdystys todellakaan hiljainen, vaikka yli 4000€ tietokoneen olettaisi olevan hiljainen.
Nykyään näitä valmistietokoneita on suurin osa vesijäähdytyksellä varustettuja.
Jos on ilmajäähdytys, niin silloin on joku halpa ilmajäähdytys, joka on äänekäs.
Eipä ole juurikaan valmistietokoneita Noctuan ilmajäähdytystä, joka on laadukas ja erittäin hiljainen.
Ei ole vesijäähdytys hiljainen
5
369
Vastaukset
- Anonyymi
Harvemmin nuo valmispakettien jäähdytykset ovat hiljaisia. Mikäli halutaan oikeasti tehdä hiljainen ja tehokas vesijäähdytys, niin silloin kyseeseen tulee custom loop. Hintaa tuolle tietty kertyy, mutta jokainen rakentaa siitä oman näköisensä. Itsellä on omassa koneessa Arctic eSport Black 34 ilmajäähy kahdella tuulettimella. Ääni on todella hiljainen, ja kyseinen cooleri on lisäksi edullinen. Hintaluokka on siellä 40€:n tietämillä.
- Anonyymi
Valmistietokoneetkin saataisiin hiljaiseksi, eikä hiljainen ilmajäähy montaa kymppiä maksaisi.
Valmistietokoneissa ei hiljaisuuteen juurikaan panosteta ja muutenkin niiden päivittäminen voi olla hankalaa.
Paras on customoitu tietokone, johon voi itse valita osat ja kasata itse tai käyttää kasauspalvelua.
Myös kotelon valinnalla on merkitystä. Valmistietokoneiden koteloa ei ole millään tavoin äänieristetty ja tuulettimet eivät ole niitä hiljaisimpia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valmistietokoneetkin saataisiin hiljaiseksi, eikä hiljainen ilmajäähy montaa kymppiä maksaisi.
Valmistietokoneissa ei hiljaisuuteen juurikaan panosteta ja muutenkin niiden päivittäminen voi olla hankalaa.
Paras on customoitu tietokone, johon voi itse valita osat ja kasata itse tai käyttää kasauspalvelua.
Myös kotelon valinnalla on merkitystä. Valmistietokoneiden koteloa ei ole millään tavoin äänieristetty ja tuulettimet eivät ole niitä hiljaisimpia.50-60€ riittää siihen, että saa jo todella pitkälle riittävän ilmajäähyn. Itse olen suosinut Arcticin tuotteita, ja kertaakaan ei ole tarvinnut pettyä. Ylikellottamista en harrasta, joten lämmöt pysyvät hyvin kurissa. Tietty jos haluaa vain parasta, niin sitten valinta on Noctua. Näistä saakin sitten maksaa yli 100€, mikä on omasta milestäni vähän suolainen hinta ilmajäähystä.
Sitä ei kukaan edes lähde kiistämään etteikö itse erillisosista kasaten saisi parempaa. Nyt on varmasti moni joutunut tarttumaan noihin merkkikoneisiin, koska näytönohjainten saatavuus on ollut mitä sattuu.
Kotelona kannattaa käyttää malleja hieman sieltä kalliimmasta päästä, ettei lähde niihin kaikkiin halvimpiin. Tietty nekin ajavat asiansa, mutta ovat todella keljuja käsiteltäviä, ja yleensä ahtaita. Itsellä on varsinainen pöytäkone ja serveri kasattuna Fractal Design R4 -koteloihin. Serveriin piti saada mahtumaan 8 kpl kiintolevyjä ja 3 kpl SSD-levyjä. Harvaan koteloon tuollainen määrä mahtuu.
Olohuonekoneen kotelona on myöskin Fractal Design, mutta mallina on Focus G sivuikkunalla. Tuon nappasin alennuksesta about vuosi sitten alta 40€:lla.
Merkkikoneiden tuulettimet eivät varsinaisesti ole kovinkaan pahoja ääneltään, ne vain on laitettu pyörimään liian korkeilla kierroksilla. BIOS -asetukset tuulettimien osalta ovat monesti todella minimaaliset, niin vähän on vitsit vähissä. Tietty tuulettimet voi vaihtaa, mutta jotkut valmistajat käyttävät normaalista poikkeavaa pinnijärjestystä tuuletinliittimissä. Tällaista hauskaa tekee mm. Dell.
- Anonyymi
Kuka maksaa koneesta 4300€ !!!!
- Anonyymi
Ei kukaan täysijärkinen tai hinnoista yhtään perillä oleva maksakkaan. Onhan tuossa HP:ssa tehokkaat osat, sitä ei voi kiistä, mutta hintaa on silti liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37812521Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2665478Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2223999Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2452883Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov192040Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191874Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina166934Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273915No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74812Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59766