Kannabiksen haitat

Anonyymi

Kannabiksesta, mitä joskus kutsutaan nimellä marihuana tai pilvi, voi olla haittaa.

Kokeilin sitä noin 17-vuotiaana. Eräs jonkinlainen tuttu tunsi jonkun jonka kautta sitä pystyi saamaan. Epäilin ensin kokeilua, tämä tuttu kuitenkin yllytti siihen ja neuvoi miten tehdä jonkinlainen piippu talouspaperin rullasta, teipistä ja vesihanan suuttimesta. Talouspaperin rulla siis leikattiin ja siihen tehtiin reikä suutinta varten ja tällä teipillä teipattiin yhteen. Samana päivänä olin, myös kai hänen neuvosta laittanut kannabista leipäkeksin päälle, siihen päälle juustoa ja lämmittänyt mikrossa, en ensin halunnut polttaa, vain syödä jotain missä on kannibasta, mutta koska tästä en tullut "pilveen" niin päätin polttaa sitä samana päivänä.

Kun olin polttanut, "teho" ei tuntunut heti, sen jälkeen poltin muutaman. Laitoin siis sitä kannabista siihen suuttimeen ja sytyttimellä liekki hetkeksi siihen jolloin savua voitiin hengittää sisään toisesta päästä. Pian alkoi "teho" tuntua ja halusin nähdä voimistuuko jonkinlainen hyvänolontunne. Poltin liikaa kerralla, liian nopeasti joten lääkärit ovat sanoneet että sain siitä jonkun allergisen reaktion. Kieli lähti menemään kurkkua kohti ja menin paniikkiin. Sitä kesti muutaman tunnin. Kieli kiemurteli monta päivää sen jälkeen. Välillä kun istuin päiviä myöhemmin pääni alkoi jotenkin oudosti hangata edestakasin selkänojaa vasten.

Myös monta kuukautta tämän jälkeen henkeni pihisi kuten astmakohtauksessa vaikka sellaista ei minulla taida ollakaan. Se on myös voinut johtua siitä että samaan aikaan on ollut ylioppilaskirjoitukset tulossa, mikä on stressannut. Sain myös allergisia reaktioita monista ruoista sen jälkeen vaikka koskaan aikaisemmin ennen sitä ei ole ollut allergiaa. Kurkkuni jotenkin paisui ruoista ja oli vaikeampi hengittää. Vieläkin tänä päivänä monta vuotta myöhemmin saan edelleen allergisia reaktioita joistakin ruoista. Ne on kuitenkin lievempiä, ehkä joskus kurkku voi paisua vähän, se voi myös olla jotain ahdistusta, enimmäkseen voi kutittaa naamaa tai rintaa ja jotain punaisia näppyjä ilmestyä.

Kannabis voi siis aiheuttaa allergisen reaktion. Pahimmassa tapauksessa se voi aiheuttaa niin sanotun anafylaktisen reaktion, eli jonkinlaisen yliherkkyysreaktion.

https://www.aaaai.org/tools-for-the-public/conditions-library/allergies/marijuana-cannabis-allergy

Allergiseen reaktioon voi pahimmillaan kuolla.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vanhukselle-annettiin-sairaalassa-vaara-jalkiruoka-nainen-kuoli-allergiseen-reaktioon-syytteita-ei-nostettu/7957408

Kannabis voi aiheuttaa psykoosin ja ehkä skitsofrenian jos siihen on biologinen alttius.

https://www.nytimes.com/2019/01/17/health/cannabis-marijuana-schizophrenia.html

Kannabis voi aiheuttaa riippuvuutta, samalla tavoin kuin vaikka videopelit.

https://nida.nih.gov/publications/research-reports/marijuana/marijuana-addictive

Kannabis ei ole harmiton aine.

1

765

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      budi on samaa kuin muutkin kamat tulee riippuvaiseksi pää sekoo ja sit kelpaa muutkin mömmöt. ei vaaraton vaikka käyttäjät väittä. frendi vetänyt n. 15v pää ihan sekaisin ja kaiken maailman pelkotiloja siksi pössyttelijät kävelee aina huppu silmillä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      396
      1600
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      269
      1052
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      80
      899
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      875
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      813
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      789
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      757
    8. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      736
    9. 57
      732
    10. 59
      725
    Aihe