Tilastollisesti Kajaanissa kasvavat lapset päätyvät elämään köyhinä ja köyhien kanssa koko elämänsä.
Köyhyyden riski Kajaani
Anonyymi
1556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kajaani ei ole oikea paikkakunta lapsille. Lapset saavat jo päiväkoti ikäisinä mielenterveysongelmaisen paperit, merkinnän potilastietoihin.
Poika kasvoi Kajaanissa aikuiseksi ja elää nyt eristäytyneenä asunnossaan.
Kasvoin ja elin vanhaksi mieheksi asuntoon eristäytyneenä. Pojalla on sama elämä edessään.
Naapurin äiti muutti pois Kajaanista ja lapsesta kasvoi lääkäri. Poika antaa tuloistaan äidille 3 000 euroa kuukaudessa.
Minun lapsi 51 vuotias poika elää Kajaanissa. Minä äitinä annan lapselleni 300 euro kuukaudessa. Onko tämä edes laillista Suomessa antaa rahaa lapselle?
On laillista, mutta mahdolliset veroseuraamukset ovat asia erikseen. Lahja lapselle kun voi olla veronalaista.
Näytä se tilasto, muuten olet paskanpuhuja
Puutun sivusta.
Lopeta tuollainen kielenkäyttö ja nimettömänä tuntemattomien julkinen leimaaminen ja nimittely.
Kun rauhoitut osannet myös itse etsi tiedon verottajalta milloin rintaperilliselle annettu rahalahjoitus on verotettavaa, eli mistä summasta ja mille ajalle mitattuna joudutaan maksamaan lahjavero.
Ymmärsitkö lukemaasi? Kommentoin aloittajaa ja hänen viittaustaan tilastoihin, rahalahjoituksia en ole kommentoinut. Eikä noissa muissakaan kommenteissa ole mitään loukkaavaa, silkkaa asiaa.
Lainaataan sanomaasi ``` muuten olet paskanpuhuja````
Ymmärsitkö lukemaasi?
Sehän on totuus, ehkä vaan karkeasti ilmaistuna, keksi parempi nimi valehtelulle.
Valheellisen tiedon levittäminen toisen vahingoittamiseksi.
Lapset ja nuoret ovat polarisoituneet menestyviksi ja luusereiksi koko Suomessa.
Mikä on oma virkasi ja toimenkuvasi ?
On sitä köyhyyttä muuallakin kuin kainuussa,varsinkin sitä mielenköyhyyttä.