Hei! Kävin yhteensä kolmessa ar ultrassa 5 5 ja 6 3 ja 7 5. Mistään näistä ei nähty sykettä, pelkkä kasvava raskauspussi ruskuaispussi ja pieni alkio. Yhdessä ultrassa sanottiin alkion olevan 6 jotain mutta ei sykettä.
No, sitten pääsin yliopistolliseen sairaalaan tyhjennykseen. Siellä näkyikin yllättäen 6 0 vastaava alkio ja sykekkin.
Syke oli hidas, ja lääkäri sanoi, että syke on vasta alkanut koska alkio on sen kokoinen. Uusi raskaus ei ole mahdollista.
Mitä tuo tarkoittaa? Miten kuollut alkio voi muuttua eläväksi yllättäen rv 8?
Alkion koko vastaa rv 8, vain 6+0. keskenmenoko?
2
1903
Vastaukset
- Anonyymi
Niin ja raskautta ei siis vielä keskeytetty. 2 viikon päästä katsotaan tilanne uudestaan. Jos kasvua ja sydän sykkii yhä, ei sitä keskeytetä.
- Anonyymi
Onneks olkoon. Ehkä oli niin pieni ettei sitä huomattu vielä niin aikaisessa vaiheessa tai vatsanpeitteet estivät sykkeen kuulemisen? Toivottavasti kaikki menee hyvin!
Lainaa kirjastosta vauvan kehityksestä kertova kirja jotta näet mitä milloinkin tapahtuu raskauden aikana. Mielenkiintoista luettavaa. Itse aikoinaan sain ilmaiseksi apteekista sellaisen teoksen, en tiedä jaetaanko enää. Ja muista panostaa terveelliseen ruokaan.
Kerro kuulumisia myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2702282En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831001Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108960
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 42854
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684- 33677