Rikkaruohoton piha

Anonyymi

Kunnollisten ihmisten kesämökkipihaa peittää suuri nurmikenttä ja nurmikolla on tietenkin erilaisia koristeistutuksia. Kuten nurmikkoakin, hoidetaan istutuksia säännöllisesti. Rikkaruohoja ei kunnollisen ihmisen mökkipihassa näy, vaan kukkapenkit ja muut istutukset kitketään säännöllisesti.

Kunnollisten mökkiläisten pihoissa ei myöskään kasva perunaa tai muita rumia hyötykasveja vaan kaikki istutukset on valittu sen perusteella miten ne koristavat mökin ympäristöä. Ruoka ostetaa kaupasta, ja mökkipiha on kokonaisuudessaan valjastettu ympäristön kaunistukseksi.

Jos naapurimökkien pihat eivät ole jatkuvasti kitkettynä tai niissä kasvatetaan perunaa, on asiasta syytä käydä porukalla huomauttamatta naapuria. Hyvin hoidetut ja rikkaruohottomat pihat ovat koko mökkialueen yhteinen asia josta tulee huolehtia.

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinne perunamaahan saa helposti kuopattua mielenvikaisen nurmikkoharrastajanaapurin...

    • Anonyymi

      Jos naapurimökin pihassa röhöttää irvokas Skooda ei oikeastaan ole mitään tehtävissä. Paikkasi arvo on nollassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5070
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4582
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4509
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1727
    5. 90
      1394
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      79
      1354
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    8. 306
      1025
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe