Seinäjoen teinisurma 2015

Vaikka olin kuullut silloin vuonna 2015 tästä tosi surullisesta tapauksesta, niin nyt vuosia myöhemmin törmäsin sattumalta eilen tähän aiheeseen uudestaan ja samalla tämä aihe alkoi nyt kiinnostamaan minua tosi paljon, joten päätin etsiä tästä aiheesta paljon tietoa netistä ja samalla katsoin tästä aiheesta videonkin YouTubesta. Kun sitten viimein kuulin koko tarinan mitä oli tapahtunut kokonaisuudessaan niin hyvin surullinen fiilis tuli itselleni siitä. Etenkin siitä kun uhrista oli puhuttu pahaa hänen selän takana eräässä nuorten WhatsApp ryhmässä ja että tämä murhaaja yritti ensin kiduttaa tätä tyttöä juottamalla hänelle lasinpesunestettä sekoitettuun mehulasiin ja että kun tämä yritys epäonnistui niin murhaaja päätti sen jälkeen puukottaa puolustuskyvytöntä tyttöä ensin rintaan ja sen jälkeen selkään. Tyttö pyysi murhaajaa lopettamaan ja yritti päästä pakoon huutamalla samanaikaisesti avunhuutoja mutta se epäonnistui ja murhaaja iski vielä 14 kertaa keittiöveitsellä häntä. 😭😭 Kysymys kuuluukin että mikä ihmisiä oikein vaivaa kun pitää riistää toiselta ihmiseltä henki? Mikä ajaa ihmisen noin häikäilemättömiin tekoihin? Tämä nuori tyttö olisi ansainnut jatkaa elämäänsä ja mitään tämmöistä tapausta ei olisi koskaan edes päästä tapahtumaan.

Rest in peace ❤

5

2107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haluan lisätä vielä että minä en itse tuntenut koskaan tätä nuorta uhri tyttöä henkilökohtaisesti, mutta en vaan pysty tuntemattomanakaan ihmisenä unohtamaan tämmöistä asiaa ja tuntuu siltä että lähin ystäväni on kuollut vaikka emme olisikaan tunteneet toisiamme ikinä.

      Ja mikä tässä on myös kaikinta pahinta on se että murhaaja selvisi vain 9 vuoden tuomiolla ja ensikertalaisena istui vain kolmanneksen tästä ajasta eli 3 vuoden tuomiolla 😡😡 Mitä se 3 vuotta merkkaa oikeesti yhtään mitään kenellekään kun toinen on harkitusti ja raakaa väkivaltaa käyttäen murhannut toisen ihmisen ja vieläpä nuoren, viattoman ja kiltin tytön joka tarinan mukaan oli aina ystävällinen, rehellinen ja huomaavainen joka otti muut ihmiset aina huomioon. Suomen rangaistuskäytännöt ovat olleet aina liian lepsuja ja tuntuu siltä että ainakin joitakin murhaajia yritetään suojella kaiken mahdollisin keinoin julkisuudelta. Tämänkään tapahtuman asioista ja murhaajan nimeä en olisi tuskin kuullut ilman Ylilautaa.

    • Anonyymi

      Karmea tapaus huhhuh...Surullista että tekijä sai noin olemattoman tuomion.Toivon vaan että elämä kostaa jotenkin.Tai uhrin läheiset.Joutumatta kostosta koskaan vastuuseen.

    • Anonyymi

      Eikä tuohon tapaukseen enää oikein pääse pureutumaan nyt vuosien kuluttua silla teini. Urhaajalla on Suomessa lukuisa joukko täyskaimoja joiden elämäntarinat vain sekoittuvat.

      • Anonyymi

        Kaimojen törttöilyt tosiaan saattavat vääristää tekojen arviointia somessa.


    • Anonyymi

      Onko tekijä jo vapaalla jalalla? Seinäjoella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe