Jos pesis autonpyörät takaa uskaltaakos

Anonyymi

Joo sellasta että pesis pesurilla auton takaa pyörät alta..sen takia kun on vuosien kurat kiinni ja samalla vaihtas jarerupalat sun muut..autossa on vain abs jarrut;; kunhan kevät etenee ja lämpiää :))

3

1169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vait pestä ne pyörät takaa irrotettuina panienpesurilla. Peuria älä käytä jarrulaitteisiin. Painevesi menee väärään paikka ja kohta sinulla on jarruton auto.
      Kura irtoa jarrudśatuloista ensin vedellä liottamalla sitten vaikka kotitalouden yleispesuaineella ja pienellä karkealla harjalla hankaamalla. Lopuksi huuhtelu vedellä.
      Varo jarrumäntien tiivisteitä.

    • Anonyymi

      VOI pestä huolletta jos tarkoiti pohjan alta kun peset paineella..pestäänhän ne esim ruostesuoja firmassakin paineella koko pohja..ja esim huoltoasemalla jos pesetät automaattipesussa jotku pesurit pesee myös pohjan...ei huolta ne on suunniltu kestämään vettä kaikki jarruosat..ei siel mitään harjaa tarvii kun tuo edellinen sanoo eheh ei tajunnut sun kysymystä ku sanoo otaks pyörät irti<<

    • Anonyymi

      "VOI pestä huolletta"

      EI voi pestä. Painepesurilla kun peset, ongelmia tulee normaalia aiemmin. Jos peset vai puutarhaletkulla jossa ei mitään suukappaletta, todennäköisesti jarruongelmia ei ole ainakaan 10 vuoteen tai yli 200 000 km mennessä.

      Pesee ne ruosteenestofirmassakin, mutta ei se tarkoita että heti vikoja tulee, mutta vikoja on odotettavissa lähivuosina.

      Itse pesen alustan silloin kun on ollut sadeilma en koskaan kuivalla.
      Autoja pidetty jokaista yli 10v ja paria 17 ja 18,5 vuotta. Missään ei muuta kuin palojen ja levyjen vaihtoja, vaikka yli 300 tkm ajettu ja jokainen noin 250 tkm.

      nimim. suurperheen isä huoltaa 45v lasten autot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      60
      5115
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4602
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      123
      4549
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      298
      1807
    5. 91
      1462
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      83
      1448
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1338
    8. 315
      1049
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      860
    Aihe