Vieläkö vanhoillislestadiolaiset kasvattavat lapsensa rautaisessa kurissa kuten takavuosina on ollut tapana? Vieläkö perheissä annetaan remmiä teineille, jos nämä uhmaavat vanhempien hengellisiä arvoja? Millaisia kokemuksia omista lapsuudenperheistänne? Mitkä ovat omat kasvatusperiaatteenne?
Lestadiolaisten kasvatusperiaatteet
4
118
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä annettin piiskaa vielä v. 1984 jälkeen, vaikka lasten ruumiillinen kuritus kriminalisoitiin tuolloin. Nykyisin on ehkä jo toisin.
- Anonyymi
Joo ei tuo lakimuutos meilläkään missään koskaan näkynyt. Remmiä saatiin silloin kun se tarpeelliseksi nähtiin. Ainakaan isompana äiti ei koskaan itse kurittanut vaikka hän rangaistuksesta yleensä päätti, lapsilauman kanssa kun kotiäitinä oli. Isä sitten töistä tultuaan kuritti kaikki, jotka olivat sen äidin mielestä ansainneet...
- Anonyymi
Remmi oli ennen vanhaan normaali seuraus, jos teki ilkeyksiä tms. Viimeinen remmimuistoni on noin vuodelta 1983 (en muistaisi vuosilukua enää, mutta helppo laskea vuosiluku, kun muistan minkä ikäinen olin). Lakimuutoksen jälkeen en muista remmiä käytetyn.
Itse olen tyytyväinen lakimuutokseen, vaikka en olekaan varma, onko kasvatustulos parempi "vitsaa säästämällä". Pahalta sitä toisaalta kyllä tuntuisi käyttää, vaikka se olisi sallittuakin. Nykyään yritetään selvitä puhumalla ja muilla sanktioilla (kivoja asioita pois), jos lapset eivät tottele tai tekevät jotakin pahaa.
T. VL - Anonyymi
Puhumalla paras, lapsen ikä huomioiden, esimerkillä kasvatus, mutta jos ei olla kypsiä vanhemmiksi, niin sortuu "kurituksiin" !
Meillä, joskus -50-60 luvuilla isä "piiskasi" pojat, tyttöjä "ohjeisti" äiti, jos älysi pyytää anteeksi, niin sai anteeksi. Mummi asui meillä, ja hän oli lempeä kasvattaja, aina sai seuraa hänestä, jos vanhemmat puuhastelivat omissa töissään.
Tuolloin oli vallalla vanhempien kunnioitus, ehkä pientä pelkoa, toteltiin useimmiten jo yhdestä käskystä. Yleensä oli melko vapaa kasvatus, ei ollut siihen aikaan pahempia "houkutuksiakaan", tupakka, ehkä pojilla, mutta esimerkki oli vierailuilla käyvä isän veli, setä ja ukot poltti uunin luukku avoinna, olohuoneessa tupakkaa, vihreätä Norttia !
Vasta yli 60 v. älysivät lopettaa "sauhuttelut", ollen sitä ennen myös "esimerkkinä pahuuteen" omille pojilleen ! Näistä nuorista miehistä nyt enää harva polttaa, siten ovat fiksumpia, kuin esi-isät !! Jos on perheessä poikia vaikka seitsämän, niin ei heille ole antaa "sätkärahaa", vielä sama määrä tyttöjä, joillakin !!
Rajat ovat rakkautta, vielä nykyäänkin, ei ole hyvä antaa lasten kasvaa ihan "pellossa", eikä pelossa ! Heiistä kumminkin joku saa tai joutuu hoitamaan vanhempiaan, jossain vaiheessa, vanhuudessa !! Lapset ovat vain lainaksi meille annettu, heitä kumminkin rakastetaan ja toivotaan että pärjäisivät elämässään hyvin ja ehkä osaisivat kasvattaa omat lapsensa kunnon kansalaisiksi 1?
Ei meistä vanhemmista polvistakaan kunnottomia ole tullut, mutta vaan vanhoja ja muistellaan hyvällä omia rakkaita vanhempia !!
Silti "pojat ovat aina poikia", vielä yli 70-vuotiaina, rakkaita veljiä kumminkin. Rakkautta ja läsnäoloa ei kukaan anna liikaa, missään elämän vaiheessa !!
Rakastakaa lapsianne, niin he muistavat vanhempina olla myös apuna tarvittaessa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam16010357Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496361Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö364596Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju644547K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon744470Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754062Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973823- 853464
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1603365Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä182836