jos opiskelee it-alaa ekaa vuotta ja tahtoo tulevaisuudessa päästä alalle duuniin? Tuskin kuitekaan vuoden opiskelun jälkeen saa vielä kesäduunia it-alalta.
Ts. minkä alan työkokemus katsotaan eduksi, kun hakee joskus tulevaisuudessa työharjoittelupaikkaa?
Ts. minkä alan työkokemus katsotaan eduksi, kun hakee joskus tulevaisuudessa työharjoittelupaikkaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
IT:tä tehdään yleensä muita aloja varten. Eikä IT:tä IT:tä varten. Eli periaatteessa kokemus melkein mistä alasta tahansa, missä käytetään hyödyksi IT:tä on rikkautta.
IT:tä tehdään usein nimenomaan tietylle alalle ja toimialalle. Esim. taloushallinto, sähköinen kaupankäynti, teollisuus, logistiikka, henkilöstöhallinto jne. jne. lista on loputon.
Vaikka oisit kuinka hyvä koodaamaan, mutta jos et tiedä mitään alasta jolle ohjelma tehdään, niin ei välttämättä kauheesti auta.
Mutta toki it-alallekin kannattaa yrittää. Älä hae pelkästään isoihin tunnettuihin firmoihin. Ne saavat muutenkin tuhansia hakemuksia vuodessa. Kaikenlisäksi niissä on niin paljon väkeä töissä, että suhteiden avulla saadaan sinne suurin osa työntekijöistä.
Mutta suomessakin on lukuisia pikkusia IT-firmoja. Niihin vaan hakemuksia ja hakemuksia. Ja soitto tietysti perään parin päivän päästä !
Työharjottelun saamiseen kannattaa myös panostaa. Kyllä 5 kk voi olla palkatta töissä. "Palkaksi" saa kuitenkin hyvää työkokemusta ja mahdollisuuden jatkaa firmassa harjottelun jälkeen.
Olin erän kesän Nokian palveuksessa ohjelmointiharjoittelijana. Työmotivaation katosi, kun paljastui, että kesätöissä ollut siivooja sai parempaa palkkaa.
IT-alalla katsotaan eduksi IT-alan työkokemus, mene silti siivoomaan, niin on jotain millä elää ensi talvena ja töitä riittää varmasti.