Ilmaiset maskit takaisin!

Anonyymi

Yleisöpaikat vetivät maskinsa pois.
Corona tulee, oletteko valmiita!
Kirurgimaskit takaisin!

9

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta omat! 50 kpl pakkaus lähikaupassasi ei maksa montaa euroa. Oletko tosiaan pärjännyt tähän saakka ilmaiseksi jaettavilla maskeilla. Ehkäpä käytät yhtä ilmaiseksi saamaasi maskia toistuvasti. Äskettäin näin bussissa naisen jolla oli rakennustöihin tarkoitettu hengityssuoja, jota oli käytetty toistuvasti kauan (nuhraantunut jo likaiseksi).

    • Anonyymi

      Ilmaisia maskeja ei ole olemassa. Aina ne joku maksaa.

    • Anonyymi

      Lahdessa saa triosta Lahtipisteestä ilmaisia maskeja.Käy sieltä hakemassa.

    • Anonyymi

      FFP2 tai FFP3 hengityssuojain naamalle. Hinta ffp2 suojille näytti olevan Prismassa 9,99 eur/25 kpl. Ne suojaavat sekä itseäsi että muita. Kirurgiset maskit suojaavat muita ja senkin huonommim kuin hengityssuojaimet. Luokittelemattomat maskit eivät takaa mitään suojaa. Ne kannattaa jättää kaupan hyllylle.

    • Anonyymi

      Käyhän tutkimassa ammattilaisten käyttämällä mikroskoopilla nuita kiinamaskeja mitä kivaa siellä näkyy kun kuidut kostuvat. Ei tarvitse kostua edes hengitysilmasta, ihan käy keitetetyn veden höyrykin.

      • Anonyymi

        Viittaat varmaan näihin "matoihin". Kyllähän suomaisistakin maskeista löytyy aivan samoja kuituja.


    • Anonyymi

      Yhtäkään virusta ei ole eristetty ja löydetty tieteelliset kriteerit täyttävällä menetelmällä koskaan ja missään.

      Maskien käyttö perustuu lähinnä uskomukseen ja on terveyden kannalta haitallinen rajoittaen elimistön hapensaantia. Maskin sisäpuolta mitattuna hengitysilman hiilidioksidipitoisuus on luokkaa 9000ppm kun korkein sallittu huoneilman vastaava luku on 1500ppm, kun ulkoilman vastaava pitoisuus on 400ppm.

      Tässä muutamia hiilidioksidin raja-arvoja:

      Alle 800 ppm = Hyvä sisäilma, ei oireita
      800–1200 ppm = Heikohko sisäilma, väsymystä ja tunkkaisuutta
      Yli 1200 ppm = Todella huono sisäilma, päänsärkyä ja keskittymiskyvyn puutetta

      Maskit ovat tarkoitettu vain lyhytaikaiseen käyttöön kun suojaudutaan haitallisilta pienhiukkasilta esim. hiontatöiden yhteydessä syntyvältä pölyltä, jos viruksia olisi olemassa suojausvaikutus olisi sama kuin itkka erkkona käyttäisi katiskaverkkoa ikkunan edessä. Kirurgit käyttävät maskeja lähinnä estämään omien eritteidensä joutumista leikkaushaavaan leikkauksen aikana.

      On olemassa lukuisia tutkimuksia jotka osoittavat maskien käytön olevan haitallista terveyden kannalta ja hyödyistä ei ole mitään näyttöä kyetty saamaan.

      Maalaisjärjelläkin pääteltynä maskeista ei ole mitään hyötyä vaan päinvastoin etenkin kun niitä ei osata oikein käyttää niin altistavat lähinnä bakteeri peräiselle keuhkokuumelle käyttäjänsä.

      • Anonyymi

        Taitaa tosiaan olla käytettävissäsi vain maalaisjärki. Sen osoittaa osaamisesi.😁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa tosiaan olla käytettävissäsi vain maalaisjärki. Sen osoittaa osaamisesi.😁

        Kirurginen maski on vain kauppanimi. Mitään muuta kirurgista et siitä saa.

        Osta FFP2 tai FFP3 suojain, niistä saattaa olla hyötyä, taikka sitten ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2922
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      32
      2748
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      47
      2393
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      42
      1979
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      1974
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1740
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      40
      1624
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      36
      1506
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1423
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1281
    Aihe