Ylimääräinen kansaneläkeindeksin korotus tekeillä

Anonyymi

Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkinen (vas.) esittää kansaneläkeindeksin korotusta etuajassa. Normaalistihan (pl. Sipilän hallitus) se tulisi vasta vuodenvaihteessa:
–  Sosiaaliturvasta vastaavana ministerinä näen, että hintojen nopeaan nousuun vastaamiseksi tarvitsemme ylimääräistä korotusta kansaneläkeindeksiin, joka toteutettaisiin mahdollisimman nopeasti tämän vuoden aikana, Sarkkinen sanoi tänään vasemmistoliiton puoluevaltuustossa pitämässään puheessa.
Hänen mukaansa kansaneläkeindeksin korottaminen olisi yksinkertainen ja toteutuskelpoinen tapa tukea pienituloisia, jotka kärsivät ruoka- ja energiakulujen noususta.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-sarkkinen-esittaa-ylimaaraista-korotusta-kansanelakeindeksiin/8382010

Pitkäaikatyötön

9

147

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä juttu 👍
      Mulla ainakin sähkön kulutus nousee kun tilasin uuden sähköskootterin joten tarvetta eläkkeen nostolle on.

      • Anonyymi

        Älä sekoile.


      • Anonyymi

        Et sinä pälvikaljupää toisten sekoiluille mitään voi!


    • Anonyymi

      Kansaneläkkeitä korotettava n. 500 euroa per kuukausi, niin ihmiset alkaa pärjätä ilman esim. asumistukea.

      • Anonyymi

        Parmpi olisi korottaa kansaneläkkeitä suoraan 5000 eurolla per' kuukausi, niin jäisi jotain säästöönkin.


    • Anonyymi

      Jos toteutuu summat käteenjäävät lienee luokka 5-15 euroa korkeintaan joten vaalivedätyksiä elitin tytöiltä, leikkaukset ja infalaatio syö köyhien "ostovoimaa" jo vuoden alusta hintojen nousun vaikutus sukulaismiehellä 5-8 % perusmenoissa vuokra ,sähkö ,vesi yms. Köyhine köyhytyminen ja kyykytys on välttämättömiä ja pitkälti myös ideologisia hallituspuoluielle , mikään ei vihaa köyhiä yhtäpaljon kuin sieltä nostettu, vanha viidakon keino"osata luottamusmies" saat duunarit ilmaisexi ;-)

      • Anonyymi

        Vaikuttaa kokoomuksen ideologialta.


      • Anonyymi

        "Populismi on ohutsisältöinen ideologia, joka väittää että yhteiskunta on perimmiltään jakautunut kahteen homogeeniseen ja antagonistiseen ryhmään, puhtoiseen kansaan ja korruptoituneeseen eliittiin, ja jonka mukaan politiikan pitäisi olla kansan yleistahdon ilmausta.” (Mudde & Kaltwasser 2012)


    • Anonyymi

      Muistutan vielä, että monen tuen määrä on sidottu kansaneläkeindeksiin. Niitä ovat mm. työttömyysturva, opintotuki ja lapsilisät, joten kyse ei ole pelkästään eläkeläisten asiasta.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansaneläkeindeksi

      Pitkäaikatyötön

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      208
      2072
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1237
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      185
      1130
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      33
      685
    Aihe