Henrik Mikael on ollut aina suosikkini.
Tytön nimeksi Emma Josefina.
Tytön nimeksi Emma Josefina.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minä antasin pojan,tai vaikka tytön nimeksi Jedi-ritarin.Pelkkä Jedi kuulostaa koiran nimeltä..Mutta tuskin kukaan pappi suostuu sitä nimeä siunaamaan.
hieno nimi!
mä odotan poikaa ja sen nimeks tulee Niko Mikael. Mikael on ihana nimi, onneksi tulevan isin toinen nimi sattuu olemaan Mikael, niin tulee jo lapsena päätetty nimi kuin vahingossa "suvussa"=)
Hyvin monen pojan nimi on nykyisin Niko Mikael. Miksette laita sinne väliin vielä jotain nimeä, niin ei kuulostaisi niin tavalliselta, esim. Niko Anton Mikael tai Niko Jukka Mikael?
Eiköhän se ole jokaisen ihan oma asia, minkä nimen antaa lapselleen. Jos Niko Mikael on sun mielestä huono nimi, anna itse lapsellesi parempi. En halua lapselleni kolmiosasta nimi-helvettiä.
Huomaa heti, että olet vielä ihan pentu, kun suutut ehdotuksesta. Toivottavasti lapsesi kasvattaa sinusta aikuisen. Itse en ainakaan haluaisi, että samannimisiä olisi monta. Ja omille muksuilleni olenkin antanut harvinaisemmat nimet.
Ettekö ihmiset huomaa että joka toinen vastaantuleva alle kahdeksan vuotias poika on jonkun sortin Niko. Joka toinen onkin sitten Aleksi. Eikö mieleen tulisi välillä joku muukin nimi kuin kaikilla muillakin sen ikäisillä pojilla ? HALOO !
tokihan se on jokaisen päätettävissä minkä nimen tai oikeastaan nimet antaa ja kui monta... ei mulla ainakaan kolmen nimen kanssa oo ollut minkäänlaista onkelmaa... eli ei tod. helvettiä!!! Niko Mikael on jees...
itselläni on todella erikoinen nimi... vaikka pentuna vieroksuin nimeäni niin nykyään haluan itseäni kutsuttavan sillä nimellä... ja omat mukulat sitten joskus saavat juuri sellaiset nimet mitkä kuulostaa hyvältä! mahdollisesti hieman erikoisemmat!!!
Hei!
Kauniita nimiehdotuksia. Meillä on itsellä tyttö nimeltä EMMALEENA ja poika JOEL-CHRISTIAN.
"Äiti"
Meillä on tällä hetkellä kolme lasta, neljäs tulossa hyvää vauhtia. Ei olla haluttu antaa mitään kovin vaikeita nimiä, esim. sellaisia missä on r-kirjain, jos vaikka lapsella on puhe vika. Vanhin poika on Leo, ja tytöt on Iina ja Olivia. Mitä mieltä te olette näistä nimistä? Ja mikähän passais tulokkaalle..
Ehdotan tytön nimeksi Leeniä ja pojan nimeksi Oulaa. Sopisivat hyvin joukon jatkoksi! "Pehmeät" ja sointuvat nimet teidän lapsilla.
tytölle: Aino Elina Aurora tai Rosa-Julia
pojalle: Eetu Oskari tai Leevi Adam Waltteri
...näitä olen ajatellut tulevalle pikkuiselle:)
tekisin vielä lapsia nimet olisi Roobert Joosua ja Rosanna Maaria.
Et kai "äippä" ollut tosissasi kun kirjoitit ettet halua antaa nimeä jossa on r-kirjain jos vaikka lapsella sattuisi olemaan puhevika???
Oletkos varautunut siihen, että tämä tuleva napero saattaa olla vaikkapa vasenkätinen?
Olethan jutellut jo kampaajasi kanssa, tiedä vaikka kersastasi tulisi punapäinen ja pisamanaamainen...
..koskaan ajatellut lapsesi parasta?
En sanonut että r-viassa olisi mitään vikaa, luonnollistahan se on. Täysin luonnollista. Sinä kun taas et tainnut ajatella kommenttiasi ihan loppuun saakka. Mitä yhteyksiä on punapäisyydellä/pisamanaamaisuudella puhevikaan.
En pidä siitä että sanomisiani vääristellään tai väärinymmärretään. Voiko pisamista/vasenkätisyydestä olla jotain haittaa? -ei. Jos täysin realistisia ollaan, niin puhevika voi kuitenkin olla lapselle hyvinkin kiusallinen esimerkiksi kouluelämässä. Olen siis antanut lapsilleni nimiä jotka ovat minusta kauniita ja samalla myös sellaisia joissa ei ole ärrää. Ei se tietenkään ollut mikään vaatimus, mutta niin halusin.
Etpä kai sinäkään antaisi lapsellesi nimeä jossa on vaikkapa neljä vierasperäistä konsonanttia keskellä, ja jotka siis ovat käytännössä mahdotonta lapselle sanoa luontevasti ja oikein, samalla kun voit antaa jonkun yhtä kauniin ja helpommankin nimen.
kertokaas mitä mieltä nimestä Jelmeri Vili Valtteri??? taikkapa Jessica Rona Janita??? thanks!
olen ollut luokan opettaja seitsemän vuotta. kerran luokallani oli severi-niminen poika jolla oli sekä r- että s-vika. poikaa haukuttiin puhevian takia joka päivä, ja lapsi todella kärsi tilanteesta. vasta sitten kun poika oppi sanomaan nuo kaksi kirjainta tilanne rauhoittui.
emma, ella, oona, neea, joel, joona, onni, aatu, eetu.
Aatu on aivan ihana! :)