Kyläkauppa Äänekosken viheralueella

Anonyymi

Pari vuotta on ollut kyläkauppaa pitämässä 'kauppias' joka laittaa elintarvikkeiden keskelle kirpparitavaraa! Kauppa on siis epäsiisti, kauppias itse myös kampaamaton ruttuisissa kamppeissaan, ja joku epäsiisti mies istuu aina kaupassa, ilmeisesti kai miehensä kyyttäämässä mistä sieltä ostetaan.
Mutta itse kesämökkiläisenä en kyseiseen kirppariin enää mene ruokaostoksille, koska sieltä puuttuu peruselintarvikkeet. Karkkia ja jäätelöä siellä kyllä on koululapsille myytäväksi! Lapsilta kääritään rahat. Mutta peruselintarvikkeet kuten rahka, piimä tai jauheliha puuttuu. Ja sitten kauppias ruikuttaa sosiaalisessa mediassa että ostakaa häneltä kun kauppa meinaa kaatua!...se uikutus ja syyllistäminen on miltei jokaviikkoista spämmiä. EU rahoja tähän projektiin on saatu, mutta kaupan siisteydessä tai valikoimassa se ei valitettavasti näy.
Jos pitää kauppaa kirpparina, meillä on täysi oikeus ostaa ostoksemme missä haluamme, ei surkeassa puljussa jonka joku on 'hyvää hyvyyttään' perustanut.
Ei jatkoon.

0

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        93
        2576
      2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        97
        1552
      3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        67
        1485
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        13
        1218
      5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        966
      6. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        81
        953
      7. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        40
        867
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        112
        851
      9. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        54
        803
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        726
      Aihe