Mistä säästät?

Anonyymi

Huonot ajat ovat jo ovella ja meidän kaikkien täytyy alkaa tinkiä elintasostamme. Mistäs te homppelikaverit aiotte ryhtyä säästämään, itse päätin lopettaa kokonaan baareissa hyppäämisen. Se on nyt helppo lopettaa, kun on jo koronan aikana vähentynyt muutoinkin tosi paljon. Samoin loppuu ruuan kotiin tilaaminen ja se vähäinen kotimaan matkailu mihin on viime vuosina ollut mahdollisuus loppuu nyt kokonaan. Mistä te säästätte ja tingitty, vai jatkatteko vaan kuten ennenkin.

26

1348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lopetan kortsun käytön. Aids lääkkeet on halvempia.

      • Anonyymi

        😆😆


    • Anonyymi

      Ihan kaikesta täytyy alkaa säästämään, polttoaineista, ruuasta, lämmityksestä, ihan siis perusasioista. Pelkäänpä, että meillä on edessä sellainen elintason lasku, suoranainen nälkä ja puute, ettei ole vähään aikaan nähty.

      • Anonyymi

        Ainahan täällä puutteessa ollaan


    • Anonyymi

      Toivottavasti ette lopeta voguessa käyntiä. Kyllä pitää homon päästä rentoutumaan. Ja minun täytyy saada munaa.

      • Anonyymi

        Siitä säästän, käyn enää viidesti viikossa


    • Anonyymi

      miesystäväni päätti että liukuvoiteisiin tuhlaaminen loppuu nyt kun tuubi on tyhjä hän sanoi vesi vanhin voitehista joten siirrymme siihen voi takapuoli parkaani

      • Anonyymi

        Sun ystävä on väärässä. Samaan aikaan kun enormi dildot yleistyy, tarvit toisenkin liukuvoiteen.


    • Anonyymi

      Hyvät kaverit ovat homppeleille parasta. Kun parisuhdelakia valmisteltiin, sain aikoinaan nettikeskusteluissa asian tiimoilta lain vastustajat tappelemaan keskenään.
      Parisuhdelaki oli polku avioliittolaille. Kun asutaan yhdessä ja molemmat ovat töissä, ei tarvitse edes säästää huonoina aikoina. Elämä sujuu miehen kanssa jossain pääkaupunkiseudun lähiössä. On varaa tuubeihin ja urheilumatsiin vaikka joka viikonloppu.

      • Anonyymi

        En muistanutkaan, että ennen parisuhdelakia homojen oli kiellettyä asua yhdessä.


    • Anonyymi

      Monet säästää näköjään hammastahnassa ja -harjoissa, saippuassa, parranajovälineissä ja pyykinpesuaineissa.

      • Anonyymi

        Kengissä!
        Likaiset kuluneet tennarit monella.


    • Anonyymi

      Mistä löytyy halvin homohuora?

      • Anonyymi

        Baarista


    • Anonyymi

      Käsitit väärin. Ammatti on tiskaaja. Mun täytyy vetää joka vkl kotona perse täyteen.

    • Anonyymi

      En mistään, ostin uuden diesel pakettiauton jonka muokkaan retkiautoksi Euroopan risteilylle.

      • Anonyymi

        Hyvä puoli tässä ajassa

        Jos eivät rakentaiskaa lissää keskustaan

        Kiitos


    • Anonyymi

      Kalsareita voi pitää kaksi päivää ja muitakin vaatteita pitempään niin tarvitsee pestä pyykkiä vain kerran kuussa. Petivaatteetkin menee kuukauden, jotkut vaihtaa vaan jouluksi ja juhannukseksi jos silloinkaan. Astioita ei kannata pestä kone vajaana, kerran viikossa riittää.

      Energiansäästölamput ovat uskomattoman kestäviä, vanhemmat varmaan 20 vuotta vanhoja, olen odotanut että loputkin hajoaisi, voisi vaihtaa ledeihin. Uusi näyttö vie virtaa vain 15W, entinen pienempi vei 28W.

      Uudessa hanassa joku supistin kun vettä tulee vain puolet entisestä, samoin WC-pönttö käyttää todella vähän. Suihkussa uimahallissa niin vesilaskusta tulee palautusta monta sataa joka vuosi.

      Onneksi bensa oli "halpaa" nuorena eikä tutkia harvassa eikä kameroita ollenkaan, nyt ei huviajaminen enää olisikaan huvia vaikka parempi auto.

      • Anonyymi

        Tässä oli niin hyviä neuvoja että suuri kiitos niistä! Laittakaa nyt hyvät ihmiset lisää yhtä hyviä säästövinkkejä, täällä ollaan jo talouden puolella ihan hirmu tiukilla! Jos tätä menoa jatkuu, niin vuoden päästä asun teltassa metsän peikkona. On tämä hintojen nousu ihan hirmuista!


    • Anonyymi

      Eniten säästää jos pystyy jakamaan vuokran ja muut kulut toisen kanssa, en vaan taitaisi itse enää tottua, ainakaan pienessä asunnossa. Jos ei soita paljon eikä tarvitse dataa kuin kotona niin prepaidillä säästää myös. Ja tietenkin tekemällä itse ruuan, ilmaistakin voi hakea jos viitsii ja ilkeää, joskus kävin kun oli pakko. Niin ja hiukset kannattaa opetella itse leikkaamaan.

    • Anonyymi

      Onko Tommy Hilfiger takki, tiukat Beavers farkut, Niken lenkkarit ja lippis tänä kesänä muodissa ?

      • Anonyymi

        Nyt on tytöillä muotia farkuissa 70-luvun ylhäältä tiukat mutta alhaalta leveät lahkeet, homotkin voi käyttää niitä.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Nakusiivoojia on jo, miksei kotiin tilattavia nakukokkeja.

        Joku oli vienyt roskakatoksen ison laatikollisen keittokirjoja joka lähtöön, en viitsinyt ottaa kun ei tule entisiäkään katsottua, keksin itse reseptit. Netistä löytyy kyllä ohjeita mistä voi ottaa mallia vaikkei tarkasti noudattaisi.
        https://www.kotikokki.net/
        https://www.iltalehti.fi/reseptit

        Jossain on kaloreiden tai ruoka-aineiden mukaankin, mutta terve järki riittää. Nuo mässäilyohjelmat kuten Herlevillä pitäisi kieltää.


    • Anonyymi

      ei olisi pitänyt säästää liukuvoiteessa, pelkkä vesi voiteeksi ei riitä, takapuoleni on rakastelun jälkeen todella kipeä ja vuotaa verta, kakkaaminen on yhtä tuskaa

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      125
      4993
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      173
      3752
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3188
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      22
      3168
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      39
      1727
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1279
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1175
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      304
      1098
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      30
      1071
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1036
    Aihe