Suomessa on uskonnon ja mielipiteen vapaus!

Anonyymi

Miksi lääkärit/psykiatrit/mielenterveyshoitajat yrittävät taivuttaa ihmisiä omiin uskomuksiinsa?

Pääsääntöisesti taivuttelu omalla kohdallani liittyy juuri lääkkeiden ottamiseen ja Raamatullisten opin kumoamiseen(olen kristitty). Mielenkiintoista että monet mielenterveysuskontoa tukevat henkilöt eivät itse huomaa että heidän oma näkemyksensä perustuu myös pitkälti erilaisiin uskomuksiin. Jos kysyy hankalia kysymyksiä niin huomaatte kuinka äkkiä tulee seinä vastaan ja täytyy vain hyväksyä joku selitys pelkästään uskomisen perusteella.

Ja minua ei kiinnosta tieteelliset tutkimukset mitkä selittäisi mistä joku elämän ongelma johtuu. Miksi lääkkeiden sivuvaikutuslista on niin pitkä? Ei taida kauhean yksinkertainen asia olla kun pelkästään sivuvaikutuslista on monta sivua pitkä. En usko että ihmisen elämä on mikään kemikaali ja muutenkin tieteellinen lähestymistapa ei tietääkseni pysty edes selittämään mikä 'mieli' on.

Heh...tässä kohtaa usein sanotaan että ne lääkkeet on vain sivutoimenpide. Todellisuudessa melkein mitään muuta hoitoa ei ihmisen ongelmiin olekaan siellä hoidossa, ja vaikka ne lääkkeet olisivat vain sivutoimenpide ei se silti sitä tarkoita että niitä pitäisi ollenkaan syödä niin paljon.

Aika yksinkertainen ajattelu, että jos ei pystytä aukottomasti todistamaan että ihmisen ongelmat johtuu jostain kemikaaleista niin kuitataan että ne lääkkeet on vain sivutoimenpide. Jos kyse olisi vitamiineista ym. niin ei haittaisi mutta kun kyse on voimakkaista aivoja tuhoavista psykoosilääkkeistä niin se on mielestäni aika vaarallista touhua!

Kerran hoitaja myönsi ettei ihmiset oikein halua mitään lääkkeitä syödä (en muista sanatarkasti) eikä sitä voi tietää mistä joku asia johtuu. Aijaa, no miksi piti pari vuotta "näytellä" innostunutta...

Itselläni on sellainen olo että jos Suomessa hyväksyttäisiin lääkkeiden pakkosyöttö myös mielisairaalan ulkopuolella niin se otettaisiin välittömästi käyttöön suurimmassa osassa tapauksista. Näin hankalat valtavirrasta poikkeavat henkilöt saadaan takaisin kuriin ja hoitajatkin ovat tyytyväisiä kun pääsee vähän voimakkaammin vaikuttamaan ihmisten henkilökohtaiseen elämään.

2

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitäisi olla sanan ja mielipiteen vapaus. Lakin on myös erikseen kirjattu, että viranhoitoa ja elinkeinon harjoittamista saa arvostella. Kuten Soviet - Finlandissa yleensäkin, niin kaikki on päinvastoin jota lakikirjassa lukee. Kannattaa katsoa Hbo Maxilta tämä Chernobyl minisarja. Siinä on hyvin kuvattu tämä venäläinen ajatusmalli.

    • Anonyymi

      En oikein ymmärtänyt tuota mainintaa alotuksessa, että lääkityksillä sairaalan ulkopuolella saataisiin hankalat potilaat kuriin.

      Siis millä tavalla kuriin ?
      Itse käytin lääkityksiä pitkälle yli kymmenen vuotta, ja elämäni oli koko sen ajan kaikkea muuta kuin " kurissa ".
      Mitä enemmän lääkkeitä " nautiskelin ", sitä hankalampi olin, ja myös oma elämä oli todella hankalaa.

      Avohoidossahan ei tosin voida pakkolääkitä ihmistä.
      Mutta silti toisaalta ei paljon kuunnella mielipiteitäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe