Miksi lääkärit/psykiatrit/mielenterveyshoitajat yrittävät taivuttaa ihmisiä omiin uskomuksiinsa?
Pääsääntöisesti taivuttelu omalla kohdallani liittyy juuri lääkkeiden ottamiseen ja Raamatullisten opin kumoamiseen(olen kristitty). Mielenkiintoista että monet mielenterveysuskontoa tukevat henkilöt eivät itse huomaa että heidän oma näkemyksensä perustuu myös pitkälti erilaisiin uskomuksiin. Jos kysyy hankalia kysymyksiä niin huomaatte kuinka äkkiä tulee seinä vastaan ja täytyy vain hyväksyä joku selitys pelkästään uskomisen perusteella.
Ja minua ei kiinnosta tieteelliset tutkimukset mitkä selittäisi mistä joku elämän ongelma johtuu. Miksi lääkkeiden sivuvaikutuslista on niin pitkä? Ei taida kauhean yksinkertainen asia olla kun pelkästään sivuvaikutuslista on monta sivua pitkä. En usko että ihmisen elämä on mikään kemikaali ja muutenkin tieteellinen lähestymistapa ei tietääkseni pysty edes selittämään mikä 'mieli' on.
Heh...tässä kohtaa usein sanotaan että ne lääkkeet on vain sivutoimenpide. Todellisuudessa melkein mitään muuta hoitoa ei ihmisen ongelmiin olekaan siellä hoidossa, ja vaikka ne lääkkeet olisivat vain sivutoimenpide ei se silti sitä tarkoita että niitä pitäisi ollenkaan syödä niin paljon.
Aika yksinkertainen ajattelu, että jos ei pystytä aukottomasti todistamaan että ihmisen ongelmat johtuu jostain kemikaaleista niin kuitataan että ne lääkkeet on vain sivutoimenpide. Jos kyse olisi vitamiineista ym. niin ei haittaisi mutta kun kyse on voimakkaista aivoja tuhoavista psykoosilääkkeistä niin se on mielestäni aika vaarallista touhua!
Kerran hoitaja myönsi ettei ihmiset oikein halua mitään lääkkeitä syödä (en muista sanatarkasti) eikä sitä voi tietää mistä joku asia johtuu. Aijaa, no miksi piti pari vuotta "näytellä" innostunutta...
Itselläni on sellainen olo että jos Suomessa hyväksyttäisiin lääkkeiden pakkosyöttö myös mielisairaalan ulkopuolella niin se otettaisiin välittömästi käyttöön suurimmassa osassa tapauksista. Näin hankalat valtavirrasta poikkeavat henkilöt saadaan takaisin kuriin ja hoitajatkin ovat tyytyväisiä kun pääsee vähän voimakkaammin vaikuttamaan ihmisten henkilökohtaiseen elämään.
Suomessa on uskonnon ja mielipiteen vapaus!
2
93
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisi olla sanan ja mielipiteen vapaus. Lakin on myös erikseen kirjattu, että viranhoitoa ja elinkeinon harjoittamista saa arvostella. Kuten Soviet - Finlandissa yleensäkin, niin kaikki on päinvastoin jota lakikirjassa lukee. Kannattaa katsoa Hbo Maxilta tämä Chernobyl minisarja. Siinä on hyvin kuvattu tämä venäläinen ajatusmalli.
- Anonyymi
En oikein ymmärtänyt tuota mainintaa alotuksessa, että lääkityksillä sairaalan ulkopuolella saataisiin hankalat potilaat kuriin.
Siis millä tavalla kuriin ?
Itse käytin lääkityksiä pitkälle yli kymmenen vuotta, ja elämäni oli koko sen ajan kaikkea muuta kuin " kurissa ".
Mitä enemmän lääkkeitä " nautiskelin ", sitä hankalampi olin, ja myös oma elämä oli todella hankalaa.
Avohoidossahan ei tosin voida pakkolääkitä ihmistä.
Mutta silti toisaalta ei paljon kuunnella mielipiteitäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2444288Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202744Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412502Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?851529Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161476- 481199
- 781117
- 45986
- 59983
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En173965