Koiran epilepsialääkkeet

Koiralliset

Koiramme on sairastanut kaksi vuotta epilepsiaa, johon menee säännöllisesti Barbivet-lääkitys. Olemme käyttäneet sitä samalla eläinlääkärillä, viimeksi tällä viikolla, mittauttamassa lääkkeen annoksen veressä, jotta lääkitys olisi kohdallaan. Annostus on ollut ok alusta asti eli verikokeen tulos on ollut normaali. Silti eläinlääkäri ei kirjoittaisi lääkkeitä kuin muutamaksi kuuakudeksi kerrallaan. Nytkin kysyin että saanko koko vuodeksi reseptin, ettei tarvitsisi vaivata ja soitella uusimista lääkäristä. Kirjoitti nihkeästi puoleksi vuodeksi, vaikka määräsi seuraavan kontrollin vuoden päähän. Olen tullut siihen lopputulokseen että haluaa vaan sen kymmenen euron puhelinreseptikorvauksen, kun ei voi koko vuodeksi kirjoittaa. Miksi muuten toimisi näin ?

5

6151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pätevä syynsä

      Koiralle tarkoitettu Barbivet-lääke sisältää fenobarbitalia, joka on siis barbituraatti, rauhoittava aine.
      Ei ihmisillekään määrätä rauhoittavia aineita mielin määrin.

      • Mika

        Kävin eläinlääkäriltä hakemassa aina noin kahden kuukauden annoksen kerrallaan, eikä tullut mieleenkään ottaa mitään vuoden satsia kerralla.


    • halla

      Itse olen hakenut koiralleni eläinlääkäriltä aina nuo lääkkeet eli ostanut sieltä. Mun mielestä noin on helpointa kun eläinlääkäri sattuu olemaan niin lähellä.

      Sen huomasin että maksoin noista lähes 3 kertaisen hinnan toiselta eläinlääkäriltä kun kerran piti hakea lääkkeet muualta... oli vaan tiukassa saada ne lääkkeet, koiralta loppui lääke ja eläinlääkäri jolla käymme olikin lomalla. Tyhmästi jätin viime tippaan silloin ja jouduin toiselta eläinlääkäriltä pyytämään myymään 2 pilleriä, vaan eipä tahtonut millään saada siltä ostettua. Lopulta eläinlääkäri myi kyllä lääkkeet vaan kauheella katteella.

      Kyseessähän on rauhoittava lääke, joten siksi varmaan noiden kanssa ollaan niin tarkkoja. Ostan aina kuukauden lääkkeet kerralla kun samalla haen koiralle ruoan eläinlääkäriltä, joten en oo edes kysynyt monenko kuukauden lääkkeet myisi mulle.

      Noista kannattaa kyllä vähän kysyä, mistä ne saa edullisimmin varsinkin jos on kyseessä iso koira. Samoin olen itse puolittanut 30mg pillerit, koska 15mg on lähes puolet kalliimpia ...

      • SSVV

        on chihuahua ja saatiin 100kpl Barbivet purkki, eli ne riittää n.vuodeksi kun pitää rikkoa 6 osaan joka tabletti.


    • paljon on ..........

      Noin suunnilleen nuo epilepsialääkkeet maksaa oma koirani on sairastanut kyseistä sairautta monta vuotta mutta lääkkeitä ei ole annettu kohtausten tiheyden vuoksi.. nyt koira muuttamassa minun kanssani tuntee jo pihani mutta koska käyn työssä ja koirallani todettu epilepsia kohtauksia ON noin karjalankarhuikoiran kokoinen siis lääkityksen hintaan kysyisin vauvalleni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe