Miksi joitakin automerkkejä voi joutua odottamaan jopa yli vuoden ja Toyotan saa hetkessä?
Eikö Venäjällä valmistettavissa itäautoissa ole mikrosiruja, mistä eurooppalaisilla merkeillä on pulaa, vai eikö perus hybridi kelpaa kuin Suomen köyhälle kansalle?
Eikö Venäjällä valmistettavissa itäautoissa ole mikrosiruja, mistä eurooppalaisilla merkeillä on pulaa, vai eikö perus hybridi kelpaa kuin Suomen köyhälle kansalle?
Vastaukset 80
Vanhimmat
Toyota on pitänyt tuotantonsa käynnissä ostamalla sekundalaatuisia komponentteja joita muut eivät tietenkään halua autoihinsa asentaa. Tämä heikompilaatuisten komponenttien käyttö on johtanut esim siihen että TMlle toimitetut testiautot ovat lakanneet toimimasta pakkasessa ja ne jouduttiin tuomaan hinausauton lavalla pois Lapin testeistä.
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/5b-2022/toyota-yaris-15-hybrid-active-yariksen-jarruvika-jai-mysteeriksi/
Halpuutus jatkuu.
Volkswagen konserni alkoi halpuuttaa vuodesta 2007 alkaen ja siksi autojen suosio erittäin vikaisina on romahtanut.
Toyotan luottomyyjäkö tuon sinulle kertoi?
Itselataavien kysyntä romahti bensan hinnan noustessa.
Ladattava on nyt se must.
Muualla Euroopassa Toyotan myynti on romahtanut niin niitä riittää Suomeen hyvin.
Toyotan markkinaossus on nousst Euroopassa viimeiset viisi vuotta ja nousee edelleen.
Euroopan markkinoilla nollasta on helppo nousta halpatuotetta myymällä. Myös Dacia nousee vauhdilla ja siinä imussa jopa halpa itäkippo Toyota menee kaupaksi.
Jepp. Ruotsissa Toyota ei ole koskaan ollut myyntikärjessä vaan Volvo, (Saab), VW, Ford, Kia. Tässä järjestyksessä.
Ruotsista puuttuu itseään kiduttavat kommunistit ja sielläkin liikkuvista muutamista Tojoista kaikki ovat maahanmuuttajien käytössä.
Shkoodissa on paljon venäläisiä osia, niistä ei ole vielä pulaakun ne eivät presiis mitään siruosia todellakaan ole, lisäksi shkoodaa valmistetaan yhä venäjällä vaikka on sotatila, että semmoinen romukasa se.
Mihinkäs se skoota kotoaan lähtisi kun on itäeurooppaan lanseerattu ja idän idiooteille tarkoitettu?
Milloinkahan Toyota oppisi tekemään edes yhtä hyviä autoja kuin Skoda?
Voi sinua lasta.
Tojo on se halpa itäauto, usko jo Tero, äläkä vänkää päivänselvästä asiasta!
Tuskin Toyota lähtee nollista suunnittelemaan autoa uusiksi. Eli ei varmaan koskaan.
Ei Toyota osaa mitään itse tehdä, kopioi Korealaista Kiaa.
Tämä heikompilaatuisten komponenttien käyttö on johtanut esim siihen että TMlle toimitetut testiautot ovat lakanneet toimimasta pakkasessa ja ne jouduttiin tuomaan hinausauton lavalla pois Lapin testeistä.
Mitä lie harakiriosia kaivelleet Kiinan toreilta. Ei ihme että toimii miten sattuu talvella.
No tuota eikös sillä vikavagen konsernilla juurikin ole Kiinassa pääasiallinen tuotanto venäjän lisäksi?
Kaikille tulee osat Kiinasta muttei tuollaista kirpputorilaatua kuin Tojolla.
Uskoisin euroopassa Toyotan myyvän paljon mutta ei?
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/vuonna-2021-euroopan-myydyin-malli-oli-dacia-kuka-olisi-arvannut/
Tästä voidaan päätellä et Toyota on huonompi kuin Dacia? :D
Olihan Dacia TM:n talvivertailussa Toyotaa parempi selvästi.
Tainnut mennä Terolla Skodat ja Tojot sekaisin. Tojo on se halvalla valmistettu itäkippo.
Kaksi halpista kilpailee keskenään ja parempi vei voiton, eli Dacia!
Sinulla meni VW ja itäkippo Tojo sekaisin. Tojo halpuuttaa hintoja , kuten Lidl ja samalla laatu laskee entisestään. Takaisinkutsujen lisäksi lisää takaisinkutsuja.
Daciaa ei tarvinnut palauttaa testistä hinurilla, kuten Toyotalke jouduttiin tekemään.
Toyota on varmaan ainoa merkki, joka kulkee hinurilla testistä pois ja merkkikorjaamo ei edes osannut korjata vikaa.
Tojo on käytettävä vuosittain parissa takaisinkutsussa ja välissä vielä huollossakin.
Itäkippo Tojo sopii suomalaiselle kommarille täydellisesti.
Voisiko olla että jopa vanhat isännät alkaa kyrvähtämään takaisibkutsurumbaan ja ruosteeseen?
Vanhaa tekniikkaa ja halpoja kiinalaisia osia, siinä se.
Ensiviikolla julkaistaan maaliskuun myyntiluvut. 😆
Kyllä köyhiä kommunisteja Suomessa riittää. Tyhmä kommunisti ei voi myöntää ostaneensa paskaa ja yrittää uuteen vaihtamalla saada tiistaina idässä kootun Tojon, maanantai yksilön tilalle.
Skoda-da, ainoana itäeurooppaan lanseerattuna, kommarin ainoa turva.
Eurooppalaiset, Dacia ja ranskanrapeat ohittaneet saksan pajaseisojat? Mitä tuosta voisi päätellä? Näin pienessä osassa maailmaa. Koko maailman ykkönen taas on Toyota jota ei saa lopezlaatuisina rahallakaan.
4+kpl+top+kympissä,+7.2+%!+Ylivoimainen+ykkönen!+Ei+ainuttakaan+saksan+pajaseisojat.+Missä+Skoda?+Itäeuroopan+ylpeys?
Uskomatonta, että Euroopan ulkopuolella valmistettava Toyota on jo kahdeksantena. Edellä vain eurooppalaisia.
Ja Toyotalla on suurin markkinaosuus USA:ssa. GM:kin kakkosena.
Tumman ja köyhän väestön määrä kasvaa ja samalla halvan itäauton kauppa kasvaa. Usan köyhä väestö ajaa Toyotalla, kun sielläkin bensan hinta on noussut.
Suomi on kommunistien valtaama ja se ankeus leviää teilkemne harmaina Tojoina.
Miten se ykköss-sija jäi saavuttamatta? Katsos se eri mallien myynti yhteenlaskettuna on selittelyä. Ykkönen voi olla vain yksi ja paras eniten myyvä malli.
Toiota kun et muuta saa
Toyotistit luulevat ajavansa länsiautolla, vaikka kärsivät aasialaisen ratissa. Itse kävin eilen Prismassa ostamassa kattilan ja katselin sveitsiläistä tuotetta. Yllätys, yllätys, sehän olikin Kiinassa valmistettu, joten hyllyyn jäi ja ostin Suomessa valmistetun Opan kattilan. Sinisilmäisten eurooppalaisten ei kannattaisi tukea Aasian taloutta, kuten olemme nyt Venäjän yhteydessä nähneet.
Skoodan ostamalla tuet kommunismia.
Suomessa on enemmän kommunisteja kuin Tsekeissä.
Tsekin alahuoneen 200 paikasta keskustaoikeistolaisella ANO2011 puolueella on peräti 78 paikkaa.
ANO 2011:n vaaliohjelma vuodelta 2013 kannatti muun muassa veronkevennyksiä, työllisyyden parantamista ja hallinnon tehostamista, mutta erityisesti puolue on korostanut tulevansa vallanpitäjien ulkopuolelta ja olevansa vankasti korruption vastainen. Andrej Babiš on esimerkiksi esittänyt, että valtiota tulisi johtaa kuten yritystä.
Mites meillä vihervasemmistoterroristien maassa? Otetaan aina velkaa, kun pitäisi jo leikata.
Leikata ja pidentää ruokajonoja entisestään.
Tojotisti ei osaa ajatella asiaa noin tärkeästä näkökulmasta. Tojotisti ajattelee vain itseään ja uskontoaan ja ainoa neuvonantaja on oma luottomyyjä.
Ruokajonot tulee pitenemään, kun hybridien akut tulevat tiensä päähän .
Onko vika muissa kuin ihmisissä itsessään?
Toyota valmistaa tyylitöntä harmaata massaa, mitä ei erikseen tehtaalta tilata. Länsimaiset autot valmistetaan ostajan mieltymysten mukaisesti ja vasta tilauksen jälkeen auto valmistetaan.
Toyotaan valitaan ainoastaan ulkoväri ja vaihtoehdot ovat harmaa ja harmaa, kuten ostajan hiusten väri.
Toyotan saa siksi nopealla toimituksella koska niitä tilataan paljon ylimääräisiä odottamaan myyntiä. Myyntipisteitä on aika paljon verrattuna muihin merkkeihin.
Varastoja sitten puretaan tarjouksilla. Yleensä Toyotan tarjoukset ovat 3500-6500 euron suuruusluokkaa.
Jos Tojon tarjoukset ovat noin suuria, niin silloin ruostepesän ottaja saa riihikuivaa mukaansa.
Itse ulkoilmaihmisenä ihmettelen vastaantulevien ihmisten vaatetusta, kun joka toisella on samanlaiset tarjouksesta ostetut polvipaikoilla varustetut housut. Sama autoissa, joka toisella on vessanpönttölogo keulassa ja perässä. Ilmeisesti samoja toyotistejä kaikki tyynni!
Saahan sitä nopean toimituksen autoja. Itse valitsin melkein kaikki lisävarusteet vaikka perusvarustelutaso oli VWn Highline. Odotusaika oli 6 kk ja 3 viikkoa. Sain auton tammikuussa ennen sotaa.
Mitä lisäarvoa ne kaikki mahdolliset lisävarusteet tuovat autoiluun? Olen autoillut lähes 50 vuotta vanhoilla ja nyttemmin uusilla autoilla. Arvostan ajomukavuutta, meluttomuutta turvallisuutta, hyviä istuimia ja hyviä ajovaloja. Hilavitkuttimille en paljon arvoa anna.
Aika sekopäistä soperrusta alkaa tulemaan kun ei ole enää viikkoakaan kun Trafi taas kerran kertoo Toyotan ja volkkarin myyntimenestyksestä jos sitä nyt volkkarin kohdalla voi sellaiseksi edes kutsua. Katastrofi lienee kuvaavampi ilmaisu. Outoa ettei valmistaja taho ole vielä "ohjeistanut" trafia olla kertomatta konsernin kovasta kohtalosta ja Toyotan ylivoimaisuudesta.
Saksahan panostaakin nyt miljardeja armeijansa taistelukyvyn lisäämiseen, ja parantamiseen. Silloin ei jää enää paljon pelimerkkejä jonkun puolivalmisteen kehittämiseen.
Mikä myyntimenestys muka Toyotalla on ollut? Jotain saastuttavia hybridejä?
Sähköautojen myynti on ollut ihan muiden merkkien juhlaa?
Suomessa tilanne on Volkswagenille huomattavasti valoisampi. Meillä Volkswagen on ollut tänä vuonna suurin sähköautomerkki 1 153 auton myynnillä, ja ID.4 on kaikkein myydyin sähköauto 715 kappaleella. Tämän vuoden ensimmäisen puoliskon myyntitilasto on seuraava:
1. Volkswagen ID4, 715 kpl
2. Tesla Model 3, 666 kpl
3. Skoda Enyaq, 426 kpl
4. Volkswagen ID.3, 339 kpl
5, Seat Mii, 345 kpl
Miksi eniten myyvä Toyota puuttuu listalta?
https://tekniikanmaailma.fi/volkswagenin-sahkoautot-menestyvat-suomessa-mutta-maailmalla-tesla-on-kiistaton-kuningas-myyntitilastot-paljastavat-ammottavan-eron-valmistajien-valilla/
Mites Briteissä oliko Toyota myyntitilastojen kärjessä 2021?
Britain's best selling new cars of 2021
1) Vauxhall Corsa - 40,914 registrations. ...
2) Tesla Model 3 - 34,783 registrations. ...
3) MINI Hatch - 31,792 registrations. ...
4) Mercedes-Benz A-Class - 30,710 registrations. ...
5) Volkswagen Polo - 30,634 registrations. ...
6) Volkswagen Golf - 30,240 registrations.
Mitä autoje myytiin saksassa eniten 2021?
https://www.best-selling-cars.com/germany/2021-full-year-germany-best-selling-car-models/
Hah ei yhtään Toyotaa 30 parhaan joukossa!
Ensiviikolla tulee taas maaliskuun myyntiluvut. Malttakaa te puolivalmiste einarit nyt edes siihen saakka jookoste?!
Toyota oli viime vuonna maailman eniten myyvä valmistaja ja eniten myydyt mallit maailmassa viime vuonna oli
1. Corolla
2. RAV4
Maailman top kympissä oli yksi euro ja yksi jenkki. Muut oli aasialaisia.
Kuinka suure osan autoistaan VW konserni myy sähköisinä?
Ajat muuttuvat ja itselataavat tullaan syrjäyttämään.
https://cleantechnica.com/2022/03/05/the-worlds-top-selling-electric-vehicles-january-2022/
Sähköisinä puolivalmisteita yrittelee myydä kun on pakko. Ennen yritti myydä suunnitelmallisesti huijattuna ja tarkoituksella. Haluaisitko tällaisen valmistajan auton?
Vain idiootti tukee Aasiaa, ostamalla aasialaisia tuotteita.
Vain idiootti tukee venajäa, ostamalla venäläilaisia skoodija.
Putinin sotakassan rahoittaja ostaa skoda-da avton
Täydellinen idiootti tukee Aasian taloutta ja kantaa rahansa vinosilmille.
Niin mutta eikös täällä puhuta autoista. Nuohan ovat vain jotain itämään kulkineita.
Luottomyyjän on helppo myydä Tojotistille mitä varastosta löytyy, koska he ovat helposti huijattavia. Maahantuoja tilaa isot erät harmaita Tojoja, mitä luottomyyjä sitten huijaa vanhuksille.
Muiden merkkien ostajat osaavat itse päättää, mitä hankkivat.
Onhan se hyvä että joku huolehtii vanhuksista ja pitää heille seuraa. Tojon ostamalla saa myös ilmaista luettavaa, meinaan takaisinkutsujen lisäksi tulee Tojolehti, täynnä remonttitarjouksia.
Koska muuta ei vaan saa! Tyytyminen on vain Tojoon koska kansa tahtoo Tojoa!
Koska valinta on vapaata ja tieto kulkee valon nopeudella kaikkialle niin yllätys, yllätys. Toyota on valikoitunut sen itse ansaitsemalleen paikalle.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/toyota-investoi-95-miljoonaa-euroa-uuteen-moottoritehtaaseen-puolaan/3084d71c-1deb-3c79-9575-bd81df6b2ecb
Toyota investoi 95 miljoonaa euroa uuteen moottoritehtaaseen Puolaan
Japanilainen autovalmistaja aloittaa hybridiautojensa polttomoottorien rakentamisen Puolassa vuonna 2020.
Autovalmistaja Toyota käynnistää uuden moottoritehtaan Puolassa. Tehdasinvestoinnin arvo on 400 miljoonaa Puolan zlotya eli noin 95 miljoonaa euroa.
Toyota aikoo aloittaa uuden sukupolven 1,5-litraisten hybridiautojen polttomoottorien valmistuksen lounaisessa Puolassa vuonna 2020.
"Hybridiautot kattavat tällä hetkellä 40 prosenttia Toyotan Euroopan-myynnistä, ja niiden osuus kasvaa nopeasti", Toyotan moottorivalmistuksen Puolan-johtaja Eiji Takeichi sanoi Puolan valtiovarainministeriön julkaisemassa tiedotteessa.
"Tämä investointi tarkoittaa, että pystymme vastaamaan markkinoiden kysyntään."
Syyskuussa Toyota ilmoitti perustavansa Mazdan kanssa uuden, täyssähköautojen kehittämiseen keskittyvän yhteistyöhankkeen. Japanilaismerkit yrittävät kuroa kiinni muiden automerkkien sähköautokehityksessä ottamaa etumatkaa.
Toyotalla on nykyisellään kaksi tehdasta Puolassa. Tehtaat työllistävät nykyisellään lähes 2 000 ihmistä.
Mielenkiintosta juttua näissä vanhoissa uutsissa todella.
Luulin Tojoa venäläiseksi, mutta onkin Tsekkiläinen tuote. Kopioivat ja ottavat oppia Skodasta.
Toyota kopioi Skodaa.
Toivottavasti ei.
https://www.vagarena.fi/index.php?topic=47084.0
Mikään muu merkki ei ole onnistunut toimittamaan talvitestiin autoa, joka on pitänyt hinurilla toimittaa takaisin etelään.
Sitten vielä merkkikorjaamo ei osannut korjata kyseistä puolivalmistetta kuntoon.
Naurettavia rimpuloita ja ihan käsittämätöntä, että joku tyhmä noita vielä ostaa.
Paljonhan noita tyhmiä kyllä löytyy.
Suurin osa aatteen hapattamia kommareita ja tietysti aina joku perässä hiihtäjä.
Pahasti myös Toyotan ostaja tukee Putinin sotataloutta. Minä en kyllä moiseen vehkeeseen sorru.
Olet pahimman luokan agitaattori itäskoodinesi.