Huvila ja huusi -ohjelmassa laitetaan kesämökkien pihat kuntoon. Luonnontilaisesta pihasta tehdään kunnollisten ihmisten mökkipiha.
Monilla ihmisillä kesämökkien pihat ovatkin aivan luonnontilassa. Luonnontilainen piha ei kerro mökin omistajasta mitään hyvää.
Kunnollisten ihmisten mökkipihassa on hyvin hoidettu nurmikko ja istutuksia. Hoidettu ja huoliteltu mökkipiha kertoo muille että mökin omistajalla on asiat kunnossa.
Huvila ja huusi opastaa ihmisille miten mökkipihoista tulee huolehtia. Toivottavasti myös kuntien rakennusvalvonnat aktivoituvat ja alkavat vaatia että mökkipihat laitetaan kuntoon eikä mitään luonnontilaisia pihoja enää suvaita.
Huvila ja huusi
9
167
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän saa olla luonnollinen piha !
Nämä ohjelmat on vain niin joillekin harvoille mahdollista maksettua kallista viihdettä!- Anonyymi
Yhden jakson katsoin ja totesin, että huussiohjelma on rectumista. Tyhmä idea.
- Anonyymi
Ohjelman alussa varoiteltiin käärmeistä joita on rannan kivikoissa ja kaislikoissa.
Pehkosen ja Ettalan pihalle tehtiin kivipuro ja kivikasa peittämään likakaivoja. Kiveä ladottiin myös rantaan penkkien taakse tukimuuriksi. Enpä olisi taaperoikäisen lapsiperheen pihaan kerännyt joka paikkaan kivimassoja.
Hyvä on käärmeiden vetää talvihorrosta likakaivon ja valojen tuottamassa hukkalämmössä kivikasan alla talvet. - Anonyymi
Luonnonvarainen pihakin kelpaa oikein hyvin palstan aktivoinnin aiheeksi !
- Anonyymi
Resepti on ohjemassa aina sama. Kuoritaan tontti, tasataan, tilalle nurmikkoa tai kunttaa ja huiskitaan liuskekiviä polun tapaiseksi.
- Anonyymi
Kaikki mökkipihat pitäisikin pikimmiten laittaa kuntoon. Siisti tasainen nurmikko joka säännöllisesti leikataan ja hoidetaan on mökinomistajan ylpeys ja kunnia-asia. Se viestii siitä että omistajalla on asiat elämässä kunnossa ja hän huomioi myös mökkinaapurinsa pitämällä oman mökkipihansa siistinä.
- Anonyymi
Kilpailevan mainoskanavan Suomen kaunein kesämökki -ohjelmassa tuomarit antoivat viimeksi täydet pisteet iiläiselle saarimökille, jossa piha oli jätetty mahdollisimman luonnontilaiseksi. Tuomarit kilvan ihastelivat luomua kokonaisuutta.
- Anonyymi
Oli kyllä poikkeuksellisen rumaa joutomaata tuo tontti. Pihalla törrötti 2 aurinkopaneelia, vieressä epäsiistin näköinen halkokasa.
Keskelle joutomaata oli pystytetty savustuspönttö.
Yksi rumimpia kesäpaikkoja mitä muistan nähneeni, hyvää oli tosin melko mukava maisema. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli kyllä poikkeuksellisen rumaa joutomaata tuo tontti. Pihalla törrötti 2 aurinkopaneelia, vieressä epäsiistin näköinen halkokasa.
Keskelle joutomaata oli pystytetty savustuspönttö.
Yksi rumimpia kesäpaikkoja mitä muistan nähneeni, hyvää oli tosin melko mukava maisema.Jep, ne vähät ulkokalusteetkin oli nakeltu paikoilleen aika sattumanvaraisesti. Eikä sen itse mökin mittasuhteetkaan kovin aistikkailta minusta näyttäneet, takapuolelle jäi iso, korkea umpiseinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää2082155puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo231804Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561415Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M2371399- 541221
- 611042
- 68997
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul40986Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm306965Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel34899