BMW 520i

Olisi kiikarissa 520i vm.92-93. Olisiko tuosta hyväksi käyttöautoksi seuraavaksi 3-4 vuodeksi?
Miten kestävää tekniikka on ja ovatko varaosat kalliita?
4915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

525 91- (M50-kone) 24v on todettu BMW:n huippumoottoriksi, ja vielä kuluttaakin tilkan vähemmän kuin 520 (joskin oikeesti paljon riippuu ajotavasta). Jos todella olet kiinnostunut hyvästä autosta omaan käyttöön, soita 040-5962058. Saatat saada -92 525, ajettu vasta 207 tkm, 2 kertaa ruostesuojatun viim. 5 vuoden aikana, kahdessa perheessä olleen (ja olevan, nyt olen toinen omistaja), ei revitellyn pelin jolla seuraavat 200tkm ovat jokseenkin huolettomia. Soiton hinnalla asia selviää.

Äänestä
  • Kovasti aina puhutaan sitä miten 4 venttiilisysteemi muka vähentäisi kulutusta. Näitä moottorien erinäisiä parannuksia on listattu kulutukseen vaikuttavina prosentteina eri moottoritekniikkaa käsittelevillä sivuilla, ja harvoin tuo on tiputtanut kulutusta yli 1 prosenttia. Itseasiassa TMn testissä 24v M50 2.0l moottori vei "rutkasti" enemmän bensaa kuin M20 2.5l.

    Esim. (ruiskuosissa vielä enemmän tätä hintalisää)
    Vesipumppu m20 29,90€
    Vesipumppu m50 44,00€

    Itseasiassa motonetiltä ei näköjään saa tuohon 24v moottoriin just mitään osia, että merkkiliikkeestä pitää aika monet osat hakea.
    On totta että m20 moottorissa on jakohihna, jota joutuu vaihtelemaan välillä, mutta kannattaa myös huomioida se, että fiksu kaveri ei aja ketjullakaan just yli 250tkm, ja bemarin ketju kiristimineen maksaa maltaita, sitä kun ei saa yhdestäkään varaosaliikkeestä. Tietysti jos ottaa sellasen jossa ketju just vaihdettu, niin ei ongelmaa.

    Äänestä

Itselläni ollut 2 vuotta 520i -93. Iskarit vaihdoin, kun ostin auton. Muuta ei ole tarvinnut tehdä.
Varaosat ei mielestäni sen kalliimpia kuin muihinkaan autoihin. Varaosat kannattaa ostaa mieluummin KL-varaosista kuin Motonetistä. KL:ssä parempia. Olen ollut autoon erittäin tyytyväinen.

Äänestä

Että kannattaako. Niin totuus on että auton osto ei todellakaan kannata oli sitten kyse bemarista, mersusta tai ladasta...

Mutta maku asioista ei voi kiistellä, vaikka täällä palstalla sitä harrastetaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattaako kirjoitti:

Olisi kiikarissa 520i vm.92-93. Olisiko tuosta hyväksi käyttöautoksi seuraavaksi 3-4 vuodeksi?
Miten kestävää tekniikka on ja ovatko varaosat kalliita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu