Olin tänän aamulla hakemassa ilmaiset stereot.

Anonyymi

Olin tänän aamulla klo 11:30 hakemassa Kaarina keskus ilmaiset stereot ja ajoin yhteen suuntan melkein 70 km.

Ne on muuten hyvät muutta vahvistin ei toimi oikeasta kaiuttimesta rätise ja ne kaiuttimet mitä tuli muukan on 4 ohm kun vahvistin on 8-16 ohm että piti testatta toisilla kaiutimilla.

Ja dekkit ei toimi ei kumpikan pyörittä kasettia eli hihna remontti tulossa ja cd soitin ei lue cd levyä ja lp soitin ei pyörittä vaati uuden hihnan mutta viritin toimi jo pelkällä rautalanka antenilla.

Ne on muuten tällaiset.

https://www.tori.fi/varsinais-suomi/VARATTU_90_luvun_soitinkaappi_95975356.htm?ca=18&w=3

Niin kun toi antaja ei ole vieläkän poistannut ilmoitus vaikka hain ne aamulla jo klo 11:30 ja nyt klo on 16:30.

6

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on aivan tyypillistä että hihnat venyy ja katkeilee
      Johonkin aiwa kannettava mini boom boxin piti hajottaa koko laite atomeiksi että niihin hihnoihin pääsi käsiksi

    • Anonyymi

      ilmankos olivat ilmaiset. Toinen mikä noita vanhoja laitteita vaivaa ovat kuivuneet kondensaattorit. Varsinkin äänilinjalla olevat vaikuttavat äänenlaatuun.

      • Anonyymi

        "Toinen mikä noita vanhoja laitteita vaivaa ovat kuivuneet kondensaattorit. "

        Voiko niitä kuivuneita kondensaattoreita kastella, esim. sellasella kukkien kasteluun tarkoitetulla sumutinpullolla?


    • Anonyymi

      No ihan hintansa arvoiselta setiltä vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Muuten kun ne hihnat on saanut uusituksi niin ne pysyy kunnossa kun käyttää pikakelausta ym. ajoittain esim .kerran kuukaudessa se riittää

      • Anonyymi

        Aikanaan hihnavetoisen levysoittimen hihna oli mennyt liimahihnaksi. Tein polkupyörän sisärenkaasta oikeanlevyisen hihnan ja liimasin sen päät pikaliimalla yhteen. On kestänyt jo yli 20 vuotta.
        Samassa levysoittimessa (Dux = Philips) oli automatiikasta kaksi pyöreää hihnaa muuttunut liimaksi. Hain autotarvikeliikkeestä kaksi sopivan mittaista O-rengasta ja laitoin ne koneeseen. On toiminut jo yli 20 vuotta.
        Tahallaan tehdään sutta ja sekundaa, jotta ostaja ostaisi uuden yhtä huonon tai vielä huonomman tilalle kun se alkuperäinen hajoaa. Fiksu osaa korjata ja vieläpä paremmaksi kuin tehtaan jäljiltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      208
      5441
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4429
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3178
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      239
      2600
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      134
      2391
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      97
      1754
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1387
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      985
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      906
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      27
      904
    Aihe